Що таке голосні першого ряду. Диференціація голосних першого та другого ряду

Тема: Голосні другого ряду

Цілі:

Корекційно-освітні

Ознайомити учнів із заснуванням голосних другого ряду.

Вчити визначати місце голосних другого ряду у слові та позначати його на схемі.

Вправляти у виділенні голосних другого ряду у вимові та листі.

Удосконалювати навичку читання слів з голосними другого ряду.

Формувати навик самоконтролю та взаємоконтролю.

Корекційно - розвиваючі цілі:

Сприяти розвитку фонематичного слуху, фонематичного сприйняття, фонематичних уявлень, навичок звуко-літерного аналізу та синтезу слів, інтонаційної виразності.

Розвивати увагу, зорове, слухове та просторове сприйняття, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву, загальну та дрібну моторику.

Корекційно - виховні цілі:

Виховувати увагу до звуків, підтримувати інтерес до матеріалу, що вивчається, за допомогою ігор та ігрових прийомів.

Виховувати допитливість.

Виховувати старанне ставлення до навчання.

Устаткування.

Літери «І», «Й», таблиця голосних, малюнок «Хор голосних», розрізна абетка, картинки, що містять голосні другого ряду, кольорові олівці, м'яч, їжачок, магнітофон та запис музичної композиції, кошик з яблуками за кількістю учнів.

План заняття.

    Орг. момент.

- - Хлопці, добрий день! Зараз я посміхнуся вам, а ви посміхнетесь мені, посміхніться один одному та нашим гостям.

2.Масаж.

Перш ніж розпочати наше заняття, нам необхідно розбудити наші пальчики, наші очі та нашу голову.

Як завжди ми це робимо?

(розтираємо до гаряча долоні, щипаємо до червоного вушка, кілька разів заплющуємо очі)

Молодці, хлопці, відгадайте загадку і ви дізнаєтеся, хто прийде до нас у гості на заняття.

Шубка – голки, Рукою не візьмеш.

Згорнеться – він колкий. Хто це? (Їжак)

Правильно це їжак (вивішується картинка їжачка). Їжачок прийшов до нас не з порожніми лапами, а із завданнями. Нам потрібно постаратися виконати всі завдання, щоб отримати сюрприз від їжачка.

2. Знайомство з утворенням голосних другого ряду

Діти, зараз я вам розповім чарівну казку про голосні звуки, а ви уважно послухайте.

«Жили – були дві літери – сестрички ІІ Й. Вони були дуже схожі. Писалися майже однаково. Тільки літера «Й» зверху мала беретик, а «І» його не мала. Лунали вони майже однаково. Тільки "І" - протяжно, а "Й" - коротко, уривчасто. Їх часто плутали і букві «Й» було дуже неприємно.

Якось літера «Й» прийшла в гості до голосних першого ряду і запропонувала разом заспівати (вивішується малюнок «Хору голосних»). "Й" почала - "А" підхопила. Злилися їхні звуки, і так це гарно вийшло, що звукам "О", "У", "Е" теж захотілося заспівати разом з "Й".

Міцно потоваришували "А", "О", "У", "Е" з новою подружкою, і вирішили вони ніколи не розлучатися. Пішли вони до Цариці Граматики, стали просити її, щоб вона дозволила їм завжди жити разом. Мудра Цариця Граматика сказала їм: «Не можу дозволити вам жити завжди разом, тому що образяться на мене слова, якщо ви з них підете. Краще придумаю я для вас нові літери, в яких ви зустрічатиметеся». І придумала Цариця Граматика нові літери "Я", "Е", "Ю", "Е", які складаються з двох звуків: "ЙА", "ЙО", "ЙУ", "ЙЕ".

Зраділи, розійшлися звуки "Й", "А", "О", "У", "Е" по домівках. З того часу зустрічаються вони в голосних «Я», «Е», «Ю», «Е», а щоб недалеко було голосним звукам ходити до звуку «Й», зробила Цариця Граматика нові букви голосними і поселила їх поряд, у другому ряді .

Так вийшло, що голосні "А", "О", "У", "Е" виявилися старшими і стали називатися голосними першого ряду, а голосні "Я", "Е", "Ю", "Е" виявилися молодшими і стали називатися голосними другого ряду.

До голосних першого ряду приєдналася голосна «И», до голосних другого ряду – голосна «І» (Вішається таблиця голосних першого і другого ряду).

Вам сподобалась казка? (так)

Якщо ви уважно її слухали, то пам'ятайте, що цариця Граматика розділила голосні на 2 ряди, давайте прочитаємо голосні 1 ряди.(а,о,у,ы,е)

А тепер прочитаємо голосні 2 ряди. (Я, е, ю, і, е).

Хлопці, скажіть, будь ласка, чому голосні а,о,у,е,и опинилися в першому ряду? (бо 1 звук позначаємо 1 літерою)

Чому голосні я, е, ю, і, е опинилися в 2 ряду? (бо 2 звуки позначаємо 1 літерою)

З яких звуків утворилися голосні другого ряду: "Я"? (ЙА), "Е"? (ЙО), "Ю"? (ЙУ), "Е"? (Є).

Давайте відкриємо зошити та запишемо число та тему «Голосні другого ряду»

Давайте тепер подивимося, які завдання нам приніс їжачок.

1. "Вгадай букву".

У вас на столах лежать букви: я, е, ю, е, і.

Це голосні якогось ряду? (другий)

Молодці! Зараз я вам називатиму слова, а ви піднімете ту літеру, яка стоїть на початку слова.

Яша, яма, яструб, ящик, яблуко, ящірка (учні піднімають букву я)

Їжачок, ялинка, йорж, ялинка, ежиться.(учні піднімають букву е)

Спідниця, Юра, Юля, юний, південний, юрта. (учні піднімають букву ю)

Ялина, їла, їм, їдуть, їхати, їли. (учні піднімають букву е)

Ім'я, ірис, Ігор, індик. (учні піднімають букву і)

Молодці, ви добре впоралися із завданням.

Давайте подивимося таке завдання їжачка.

2.- Наступне завдання називається«Вгадай картинку»

- Зараз я вам показуватиму картинки, а ви повинні її вгадати і записати в зошиті лише перші літери названих слів.

Ялинка, спідниця, яма, єнот, ірис, ящик.

Давайте тепер перевіримо. (Встає один учень, виходить до дошки і записує, інші перевіряють)

3 .- Наступне завдання називається«Знайди голосні другого ряду»

Хлопці, у вас на столах лежать картки з літерами, вам потрібно голосні другого ряду обвести в кружальце червоним олівцем.

Давайте перевіримо.

Давайте подивимося, які ще завдання приніс їжачок

4.– Наступне завдання називається«Шифрувальник».

- Хлопці, будь ласка, відгадайте загадки, слова – відгадки обов'язково повинні починатися з голосної другого ряду. Відгадки запишемо у вигляді складової схеми, написуючи голосні другого ряду (по ланцюжку діти виходять до дошки).

1.Може і розбитися. 2.На одній нозі кружляє 3.Якби не було його

Може й зваритися. Безтурботна, весела Не сказав би нічого.

Якщо хочеш, у птицю У строкатій спідниці танцівниця (мова) _я_ ___

Може перетворитися. Музична …

(яйце) _я_ ___ (юла) _ю_ ___

4.У вузьке вічко вдягнена тонка нитка 5.Бігає серед каменів

І попливла за корабликом швидко. Не виженеш за нею.

Шиє, вишиває і колеться колко. Вхопив за хвіст, та Ах!

А називають кораблик... Утекла, а хвіст у руках.

(голка) _і_ ___ ___ (ящірка) _я_ _е_ _и_ __

6.Кругле, рум'яне,

Я зростаю на гілці.

Люблять мене дорослі

І малі дітки.

(яблуко) _я_ ___ ___

Добре! Ви добре впоралися з цим завданням.

Хлопці, ви напевно втомилися, тепер трохи відпочинемо.

5.Фізкультхвилинка

Гра «Назви ласкаво» (з м'ячем): ягода – …, яйце – …, язик – …, ожина – …, ялинка – …, йорж – …, спідниця – …, ящик – …, яма – …, яблуко – …

- Ми трохи відпочили, давайте подивимося, які ще завдання нам приніс їжачок.

6.Встав пропущені букви.

Хлопці, які на дошці записані слова, вам потрібно підставити пропущені літери.

Ягода, дзиґа, їжачок, ім'я, ялина, ясний, південний, ялинка, голка.

Молодці, ви впоралися і із цим завданням.

7.- Наступне завдання називається «Розвиток дрібної моторики»

Треба обвести та заштрихувати трафарет гриба похилими паралельними лініями (діти виконують завдання у зошитах під музичну композицію).

8 . « Чистомовки »

Повторюйте хором чистомовки:

Я-я-я - все вмію робити я! Е-е-е – гладжу з бабусею білизну.

Е-е-е – допомагаю всім у сім'ї! Ю-ю-ю – з татом пісні я співаю.

Ю-ю-ю- разом із мамою лялькам шию. Я-я-я - з малюком гуляю я!

10. Підсумок заняття

Їжачок прощається з нами і на прощання хоче дізнатися, з якими голосними ми познайомилися? (Голосними другого ряду: Я, Е, Ю, Е, І).

Молодці! Сьогодні ви добре попрацювали і Їжачок дарує вам гостинці – стиглі яблука.

Клас: 2

Ціль: закріплення знань про голосні 2 ряди, їх функції м'якості попереду приголосного.

Завдання:

  • закріплювати знання про значущість голосних 2 ряди для позначення м'якості звуку.
  • вправляти у знаходженні та називанні твердих і м'яких приголосних у складах та словах.
  • коригувати роботу зорово- слухового аналізатора в заняттях визначення голосних 2 ряду, які стоять перед ними м'яких приголосних.
  • розвивати мислення, увагу при роботі з пропозиціями та текстом.
  • сприяти формуванню зв'язного, виразного мовлення.
  • продовжувати формувати навчальні навички, навички самоконтролю.

Матеріал: таблиця звукових символів голосних 2 ряди (Я - йа, Е - йо, Е - йе, Ю - йу); таблиця з голосними літерами 1 і 2 ряду попарно (А-Я, О-Е, Е-Е, У-Ю, Ы-І); картки зі словами (рад - ряд; ніс - ніс; цибуля - люк; мил-мил); пісочний годинник; знаки "+", "-", "галочка".

На кожну дитину: зошити до лінійки; картки зі складами, словами, текстом; олівці (червоний, синій, зелений); "п'ятірки".

Хід заняття

"Перекличка" - сідає той, хто назве себе на ім'я.

Про які голосні ми говорили на минулому занятті? (Голосних 1 ряду: А,О,У,Э,ы) Як ми їх вимовляли? (Простягали та співали) Які приголосні стоять перед цими голосними (Тверді) Згадайте та назвіть склади з голосними 1 ряду.

Вчитель-логопед повідомляє тему заняття: "Голосні 2 ряди"; Мета заняття - закріплення знань про голосних 2 ряди, їх вплив на згодний, що стоїть перед ними, про один із способів пом'якшення приголосних.

Голосні 2 ряди складаються з двох звуків (показується таблиця зі звуками). Ми домовимося, що не тягтимемо ці звуки, як маленькі, дурні ослики. Ми називатимемо голосні 2 ряди коротко і чітко: "Я, Е, Е, Ю". (Називає вчитель-логопед, потім діти.) Який голосний з 2 ряду можна простягнути і навіть проспівати? (Голосний "І").

Вноситься таблиця з голосними 1 та 2 ряди. Діти називають голосні 1 ряду, простягаючи їх, 2 ряди – коротко, чітко. Потім учитель-логопед читає вірш, діти називають голосні за парами. Ще раз звертається увага, що голосні 2 ряду “Я, Е, Е, Ю” діти називають коротко, чітко, не простягаючи їх.

  • Називаємо букву "А", а подружка буква - "Я",
  • Тягнемо з вами букву "О", а подружка буква - "Е",
  • Спіла пісню буква “У”, а відповіла їй “Ю”,
  • Ми заспівали букву "Е", а у відповідь ми чуємо "Е",
  • А з малям літерою "и" тягне пісню літера "І".

Робота у зошитах.Нагадати дітям про поставу під час виконання завдань у зошитах.

Вчитель-логопед показує картки зі словами, записаними попарно (рад - ряд; ніс - ніс; цибуля - люк; мил - милий), пропонує прослухати два слова на першій картці; встановити їх значення; визначити характер звучання приголосних; уточнити, що для позначення м'якості приголосних використовується голосний 2 ряди.

Я скажу два слова, а ви подумайте, чим вони відрізняються: радий ряд.

Що таке радий? А що таке низка? Значить ці слова відрізняються значенням.

А ще чим? Як звучать перші приголосні? "РАД" (пауза) ..... твердо. Назвіть звук (“Р”). Запишемо це слово. Читайте, що вийшло: .... Рад. (Коліром виділяються голосні літери, тверді, м'які. Уточнюється, що для позначення голосних використовується червоний колір, твердих приголосних - синій, м'яких приголосних - зелений.)

А тепер нам потрібно: РЯД. Назвіть перший звук (“РЬ”). Після "Рь" напишемо букву ....... "Я". Запишемо це слово. Читайте, що вийшло: ....... РЯД.

У нашому слові “ряд” голосний 2 ряди “я” служить......... для пом'якшення звуку “Р”.

Аналогічно проводиться робота з парами слів “ніс – ніс; цибуля - люк; милий - милий”. Діти вигадують пропозиції із цими словами.

Навіщо ж служать голосні 2 ряду? (Голосні 2 ряди потрібні для пом'якшення приголосного, що стоїть перед ним).

Існує два способи позначення м'якості приголосних на листі. Перший спосіб: за допомогою голосних другого ряду "я, е, е, ю, і". Другий - ?........ Про нього ми говоритимемо наступних заняттях.

Ігрова вправа "Капітани". Діти виконують рухи лише у разі, якщо вчитель-логопед дає команду “Капітани”. (Наприклад, "Капітани, ляснули в долоні!" - Виконується; "Топнули ногою!" - Ні і т.д.)

Завдання на картках.

№ 1 ГА, ГЯ, РО, РЕ, НЯ, НА, ЗИ, ЛЯ, СІ, ТЮ, ПО, ФИ, ВЕ, ДЯ, БЮ, МИ, ШУ, СА, ХІ, ДУ, НЯ, БЕ, РИ, ПЮ, КО.

№ 2 САНКИ, РЕБУС, КРУГИ, ЖУРБА, ПЯТНА, ШОФЕР, ВІДРА, ЗЕРНА, ГАЧОК, ЛІТРИ

№3 Друзі.

Коля захворів. Він лежав у ліжку і дивився у вікно. Раптом він побачив зелену кульку. На кульці було намальовано обличчя. Коля здогадався, що то хлопці вигадали. Потім прийшли Люба, Сергій та Тіма. Вони принесли книгу з картинками. Коли стало добре.

Завдання № 1. Читання складів, обведення в гурток складів тільки з голосними 2 ряди, що пом'якшують згодні, що стоять перед ними.

Мовний матеріал: га, ГЯ, ро, РЕ, НЯ, на, си, ЛЯ, СІ, ТЮ, по, фи, ВЕ, ДЯ, БЮ, ми, шу, за, ХІ, со, НЯ, БЕ, ри, ПЮ , ки.

Діти називають склади з м'якими приголосними. Вчитель-логопед повторно називає склади, діти - голосний 2 ряди і м'який приголосний у складі.

Потім діти ставлять знак +, якщо завдання сподобалося і впоралися з ним легко; знак "-", якщо було важко або завдання не сподобалося; "Галочка", якщо вийшло не всі, були помилки.

Усне завдання: вчитель-логопед називає слова, а діти склади з голосними 2 ряди і м'якими приголосними, що стоять перед ними: РУ-КИ, ГРИ-БИ, МАР-КИ, ДОС-КА - !, КЛЯК-СА, СТІЛ - !, ТУФ-ЛИ, Ю-ЛА-!, КОС-ТЕР, ДОЖ-ДИ, ЯБ-ЛО-НЯ, ЗЕБ-РА, ЗОН-ТИК, БУРЯК-ЛА.

Для розвитку уваги, мислення, дітям даються "провокаційні" варіанти слів (є гласний 2 ряди, але немає приголосного, що стоїть перед ним; відсутні голосні 2 ряди і м'які приголосні).

Після виконання завдання діти ставлять на картках знаки "+", "-" або галочку.

Завдання № 2:записати 5 слів по складах, обвести червоним кружком голосні 2 ряди, підкреслити зеленим кольором м'які приголосні, що стоять перед ними.

ПОВІВ, РЕБУС, КРУГИ, ЖУРБА, ПЯТНА, ШОФЕР, ВІДРА, ЗЕРНА, ГАЧОК, ЛІТРИ.

Після виконання завдання діти ставлять знаки "+", "-" або галочку.

Фізкультхвилинка.

  • 1 варіант: діти виконують довільні рухи під веселу музику.
  • 2 варіант: діти виконують рухи відповідно до тексту, промовляючи слова.

Ми ногами топ-топ,
Ми руками хлоп – хлоп!
Ми очима мить - мить,
Ми плечима чик – чик.
Раз - сюди, два - туди,
Повернися довкола себе.
Раз – присіли, два – підвелись.
Руки вгору все підняли.
Раз - два, раз - два,
Займатися нам час!

Завдання № 3. Робота з текстом:

Виразне читання тексту вчителем-логопедом, визначення дітьми кількості речень, слів у реченнях (звертається увага на “маленькі” слова – прийменники);

Читання тексту дітьми (можна запропонувати читання на пропозицію - “ланцюжком”, на вибір учня, що читає, учителем-логопедом);

Читання пропозицій, запропонованих учителем-логопедом або на вибір самих учнів з різною інтонацією.

Вправа на увагу: діти знаходять у тексті голосні 2 ряди, обводять їх кружкою червоного кольору (можна запропонувати підкреслити зеленим олівцем м'які приголосні, що стоять перед голосними). Вчитель використовує пісочний годинник у тому, щоб діти могли контролювати час виконання завдання.

Коля захворів. (2) Він лежав у ліжку і дивився у вікно. (8) Раптом він побачив зелену кульку. (5) На кульці було намальовано обличчя. (5) Коля здогадався, що це хлопці вигадали. (6) Потім прийшли Люба, Сергій та Тіма. (6) Вони принесли книгу з картинками. (5) Колі стало добре. (3)

Після виконання завдання діти обмінюються картками, перевіряють завдання один одного, потім на своїх картках ставлять знаки "+", "-" або галочку.

Підсумок заняття.

Навіщо потрібні голосні 2 ряди? (Голосні 2 ряди потрібні для пом'якшення приголосного, що стоїть перед ними.)

Як ми домовилися називати голосні 2 ряди? (Коротко, чітко, не простягаючи)

Які завдання вам видалися важкими? Чи можете ви сказати, що ви сьогодні добре попрацювали? Чому?

Діти отримують "п'ятірки" за старання, активну роботу на занятті.

Після заняття, під час перевірки виконання завдань дітьми та проставлених ними знаків (“+”, “-”, “галочка”), учитель-логопед аналізує рівень розвитку навичок контролю та самоконтролю.

1. Підніміть червоний кружок, якщо у ряді звуків почуєте голосний.

а - м - у - т - про; т-с - ы - а - р;е -а - м - у - т; про - п-у - а - с - ы - ш; до - е - о - у - п - ы - н

2. З низки літер виберіть голосні, назвіть їх.

р, у, ы, о, с, а, ш, до, е, п, л, н

Підніміть синій кружок, якщо в ряді звуків почуєте приголосний звук Визначте місце перешкоди.

м, о, п, у, с, до, р, і, т, ф

4. З ряду літер виберіть згодні, назвіть їх. (Логопед стежить за коротким виголошенням приголосних звуків.)

а, п, в, о, с, ф, к, ш, ы, р, л, е, ж, х

5. Назвіть літери, написані на картках. Під приголосні літери покладіть сині кружечки, під голосні - червоні. (Робота виконується учнями самостійно.)

Зразок картки:

р а т к у

6. Покладіть літеру під кухоль.

(Учні отримують по чотири літери, з них два голосні та дві приголосні. На дошці червоний і синій гуртки. Учні називають звук, визначають, голосний він чи приголосний, і кладуть букву під відповідний гурток.)

7. Запишіть літери у два рядки.

(Логопед називає впереміш голосні та приголосні звуки. На верхньому рядку учні пишуть голосні букви, на нижній - приголосні. При перевірці логопед просить учнів прочитати тільки голосні або тільки приголосні букви. Помилки виправляються по ходу роботи.)

Голосні першого ряду

Конспект заняття

Тема. Голосні звуки.

Ціль. Вчити дітей чути та виділяти голосні першого ряду.

Устаткування. Предметні малюнки, таблиці з голосними першого ряду, червоні кружки.

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

Сяде той учень, який назве голосний звук. ІІ. Закріплення матеріалу попереднього заняття. Учні називають голосні за беззвучною артикуляцією логопеда. Логопед вимовляє беззвучно голосні у такому порядку: а, о, у, е, і,при цьому звертає увагу дітей на положення губ при проголошенні цих звуків: а- рот широко розкритий; про- губи округлені та злегка витягуються вперед; у- губи округлені та більше витягуються вперед; е, і- губи трохи розтягуються в посмішці. (Така послідовність допоможе учням запам'ятати голосні першого ряду.) Для наочності можна використовувати таблицю. Учні заучують ці голосні у вказаному порядку.

ІІІ. Виділення голосних першого ряду з інших звуків. Логопед вимовляє голосні та приголосні звуки впереміш. Учні на голосний звук: а) показують червоний гурток; б) відповідну букву; у, а, л, е, п, о



IV. Виділення голосних першого ряду зі складів. sЛогопед називає склад, виділяючи голосом голосний звук, учні: л) називають голосний, б) показують відповідну букву,

а) ам, розум, ім, вус, оп, ир, ал, іс, ак, від

б) ма, му, ми, су, по, ри, ла, си, ка, то

V. Результат заняття.

Логопед. Сьогодні ми вчилися чути та виділяти голосні звуки.

Виділення голосних першого ряду зі слів

Виділіть початкову голосну зі слів, запишіть відповідну букву. Аня, Оля, качка, Еля, оси, Ася

Виділіть голосну із середини слів, запишіть її.

лак, дим, суп, рот, сік, пара, промінь, бик, сам, мак

3.Назвіть картинки. Виділіть голосний звук із назв цих картинок. Запишіть відповідну голосну літеру.

Приблизний перелік картинок, що підбираються логопедом: жук, мох, зуб, сук, сир, рак.

4. Виділіть голосну з цих слів, запишіть її.

кріт, кущ, стіл, шафа, плив, слух, град, гнув, кинь, хто

5. Назвіть зображення. Виділіть голосний звук із їхніх назв. Запишіть літеру.

Приблизний перелік картинок, що підбираються логопедом: кран, стілець, вовк, гусак, хвіст, ікло, слон, міст, око, брови.

Конспект заняття

Тема. Голосні звуки.

Ціль. Ознайомити учнів із заснуванням голосних другого ряду.

Устаткування. Літери і, й,таблиці з голосними другого ряду.

Ходзаняття

I. Організаційний момент.

Логопед пропонує учням назвати голосні першого ряду.

II.Знайомство з літерами і, й.

Освіта голосних другого ряду.

Логопед розповідає казку про літери і, й.

Жили-були дві літери-сестрички. Вони були дуже схожі. Писалися майже однаково. Тільки у букви Й був зверху беретик, а І не було. Лунали вони майже однаково. Тільки І – протяжно, а Й – коротко, уривчасто. Їх часто плутали і букві Й було дуже неприємно.

Якось літера Й прийшла в гості до голосних літер першого

ряду та запропонувала разом заспівати. Й почала, А – підхопила. Злилися їх звуки і вийшла нова літера Я. Тоді решта літер О, У, Е теж стали співати разом з Й. І стали виходити нові літери Е, Ю, Е.



Нові літери зайняли місце у другому ряду. До них приєдналася літера І. Так і вийшли голосні другого ряду.

Логопед вивішує таблицю з голосними другого ряду та пропонує учням запам'ятати ці голосні.

Потім логопед запитує дітей, з яких звуків вийшли літери. я, е, ю, е.

ІІІ. Підсумок заняття.

Логопед. Що цікавого ви сьогодні дізналися на занятті?

Голосні другого ряду

а) яма, Яша, якір, ясно, яструб

б) їжак, ялинка, йорж, ялинка, їжиться

в) Юра, Юля, південь, юркий, південний, юрта

г) ялина, їм, ялинки, їдуть, їхати

д) Іра, ім'я, Інна, ігри, ікри, іскри

е) якір, їжачок, юрта, ялинки, голки

а) моя, твоя, Зоя, Рая

б) співаю, мою, рою, свою, твою

в) моя, твоя, своя, білизна, старі

г) мені, тобі, собі, скрізь

д) співаю, мої, спи, твою, білизну

(Логопед показує картинку, не називаючи її, учні називають, виділяють голосні та записують їх у зошитах.)

Зразковий список картинок: їжачок, яблуко, ялинка, юрта, іскри.

Складовий склад слова

Конспекти занять

Заняття 1

Тема. Складовий склад слова.

Ціль. Вчити дітей ділити склади двусложные слова.
Устаткування. Зошити, ручки. ^

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення пройденого.
Учні згадують і називають голосні першого та другого ряду.

ІІІ. Знайомство зі складом.Логопед вимовляє склад раі питає, чи зрозуміло, що він хотів сказати. Учні відповідають, що незрозуміло. Аналогічно логопед працює зі складом ма.Потім вимовляє за складами слово ра-ма.

Логопед. Спочатку було вимовлено частини слова, тому було незрозуміло/Коли частини з'єдналися, вийшло слово. Частина слова називається складом.

Подібним чином логопед будує роботу зі словами борошно, лапаі т.п.

IV. Розподіл слів на склади.
Учням пропонується відібрати кількість складів у словах,

вимовити ці слова за складами і назвати перший і другий склад, муха, ваза, троянда, сани, вата, калюжа, риба

V. Графічне зображення складів.
Логопед. Поставте питання до слова риба.Що означає

(це слово? " (Риба- хто це? Слово «риба» означає предмет.)* Учні на дошці та в зошитах зображують слово рибаграфічно (одною рисою). Потім логопед разом з учнями втомлювався,. ливає, що в слові рибадві частини, тобто два склади. Графічне

зображення ділиться вертикальною межею на дві частини. V Аналогічно зображуються графічно слова, що складаються з двох ." відкритих складів: соки, липа, нога, місяць, рука, Валя, Мишко, Ліда. I VI. Підсумок заняття.

Логопед. Чого ви навчилися на занятті?

Заняття 2

Тема. Та ж.

Ціль. Вчити дітей ділити трискладові слова на склади

Устаткування. Схеми слів.

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

У російській мові голосних букв - 10, голосних звуків - 6. Голосні букви: а, і, е, е, о, у, ы, е, ю, я. Голосні звуки: [а], [о], [у], [е], [і], [и]. У шкільній програмі голосні звуки позначаються на схемах червоним. У початкових класах пояснюють: голосні літери називаються так, тому що вони «голосять», вимовляються «голосисто», а згодні літери отримали таку назву, тому що вони «узгоджуються» з голосними.

Схема 1. Голосні літери та голосні звуки російської мови.

Ударні та ненаголошені голосні звуки

Голосні звуки бувають:

  • ударними: сік [о] - лід ['о], ліс ['е] - мер [е], бур [у] - люк ['у],
  • ненаголошеними: в протак [а], з удак [у], л есік [і].

Примітка. Правильно говорити «ударний склад» та «ненаголошений склад». Замість «наголос падає на голосну» говорити «наголос падає на склад із голосною». Однак у літературі зустрічаються формулювання «ударна голосна» і «ненаголошена голосна».

Ударні голосні знаходяться у сильній позиції, вони вимовляються з більшою силою та інтонацією. Ненаголошені голосні знаходяться у слабкій позиції, вони вимовляються з меншою силою і можуть змінюватися.

Примітка. Позначення букви е слабкої позиції відрізняється у різних шкільних програмах. Вище ми показали звук [і], в інших шкільних програмах зустрічається позначення [е], в інститутській програмі - [е та ] (е з призвуком і).

Схема 2. Розподіл голосних на ударні та ненаголошені.

У російській є складені слова з основним і другорядним наголосом. Вони сильної інтонацією ми виділяємо основний наголос, слабкої інтонацією - другорядне. Наприклад, у слові піноблоки основний наголос падає на склад з буквою о, другорядне - на склад з буквою е. При фонетичному розборі голосна з основним наголосом є ударною, голосна з другорядним наголосом є ненаголошеною. Наприклад: тристворчатий, трилітній.

Йотовані голосні звуки

Літери я, ю, е, йо називають йотованих і означають два звуки в наступних позиціях слова:

  1. на початку слова: ялинка [й"олка], Яна [й"ана], єнот [й"інот];
  2. після голосного: заєць [зай"іц], баян [бай"ан];
  3. після ь або ъ: струмки [руч"й"і, підйом [падй"ом].

Для неї і ударних голосних я, ю, е робиться заміна: я → [й'а], ю → [й'у], е → [й'е], е → [й'о]. Для ненаголошених голосних використовується заміна: я → [й"і], е → [й"і]. У деяких шкільних програмах при складанні транскрипції слова та при фонетичному розборі замість й пишуть латинську j.

Розділи: початкова школа

  • Активізація уваги дітей, підготовка до майбутнього заняття, орієнтування на тему заняття та актуалізацію відповідної лексики.
  • Вправляти в позначенні м'якості приголосних при листі у вигляді голосних другого ряду.
  • Коригування процесів пам'яті, уваги.
  • Виховання навички спілкування, відповіді питання, контролю над своєю поведінкою.

Обладнання: Таблиця з голосними першого та другого ряду; таблиця складів; картки для самостійної роботи; кольорові олівці; м'яч; дошки клейкою стрічкою (30/30) для розвитку дрібної моторики рук, коробочки з квасолею.

Хід заняття

  1. Організаційний момент.

Перевірка готовності до заняття.

  1. Розвиток дрібної моторики рук.

Хлопці перед вами дошка з липкою стрічкою та коробочка з квасолею. Я пропоную вам викласти на дошці ялинку, сонце, будинок. Молодці, ви чудово впоралися завданням.

  1. Повторення раннього пройденого матеріалу.

Давайте згадаємо і скажемо з вами голосні першого та другого ряду. (Звертаємо увагу дітей на таблицю голосних).Скажіть, будь ласка, як утворюються голосні другого ряду? (Йотований приголосний + голосний звук).

Тепер порівняйте пари голосних: А-Я; О-E; У-Ю; Е-Е; Ы-І. (Виявляємо схожість цих пар за артикуляцією та відмінність за написанням). Хлопці, ці голосні називаються парними голосними і щоб не плутати їх на листі, ми з вами вчитимемося їх розрізняти.

  1. Повідомлення нового матеріалу.

На нашому занятті ми навчимося розрізняти парні голосні, і ми дізнаємося з вами, що голосні другого ряду - чарівні, вони роблять м'яким приголосний. Перед вами таблиця із прямими складами. Давайте прочитаємо хором прямі склади, поєднуючи М, (Н, С і т.д.), попарно з голосними першого, потім другого ряду.

М А О Е У Ы Н А О Е У Ы
Я E Є Ю І Я E Є Ю І

(При повторному читанні звертаємо увагу на зміну звучання приголосного від сусідства голосних другого ряду).

Хлопці, що відбувається з приголосними, коли після нього йде голосний другий ряд? (Згідний стає м'яким).

Я пропоную вам трохи погратись.

  1. Гра "Чарівний м'яч".

(Вправа у слуховимовній диференціації твердих і м'яких та м'яких приголосних).

Хлопці, я називатиму вам твердий варіант і при цьому кидаю м'яч, а ви називаєте м'який варіант і кидаєте м'яч назад мені. (М'яч кидаємо по черзі).

  • ізольовані.

Б-Б"; В-В"; Г-Г"; Т-Т"; Д-Д" і т.д.

А тепер назад ви називаєте м'який варіант, а я твердий.

  • Б-Б"; В-В"; Г-Г"; Т-Т"; Д-Д"; і т.д.
  • у складах (перекидаючи м'яч).
ТАК-ДЯ ДО-ДЕ ДУ-ДЮ ДИ-ДІ
  1. Робота в зошит

Диктант складів.

Я буду промовляти склади, а ви записуєте в один стовпчик склади, що містить м'який приголосний, а в інший твердий.

СА, СЕ, ЛE, РЕ, МУ, МІ, ЗЯ, ФА, ДО, РE, КИ, БО, ГЕ, ТИ, ТИ, ЛА. (Перевіряємо у слух).

Подивіться на дошку, перед вами написано кілька слів. Прочитаємо їх у слух.

МАЛ-М'ЯЛ; ЛУК-ЛЮК; МИЛ-МИЛ; НІС-НЕС; ВІЛ-ВІЛ.

Подивіться, ще раз прочитайте і скажіть, чи однаково вони за написанням, вимовою і значенням? Зверніть увагу на перші приголосні в цих словах. Які вони де тверді, а де м'які. Запишіть ці слова в зошит і за допомогою кольорових олівців відзначимо м'який і твердий приголосний. (Синім – твердий, червоний-м'який).

МАЛ-М'ЯЛ; ЛУК-ЛЮК; МИЛ-МИЛ; НОС-НЕС; ВІЛ-ВЕЛ.

Молодці, а тепер трохи відпочинемо.

  1. Фізмінутка.

Встали, вийшли з-за парт, піднімаючи руки, вгору робимо глибокий вдих носом, опускаючи руки вниз, видихаємо повітря через рот. Руки не напружені (4-5 разів). Добре. А тепер під рухливу музику трохи потанцюємо.

Руку праву вперед,
А потім її назад,
І знову її вперед,
І трохи вразимо.
Ми танцюємо бугі-вуги
Повертаємо кола і в долоні плескаємо так. (Також тільки з лівою рукою).

Ось ми з вами небагато відпочили, а тепер продовжимо роботу.

  1. Робота за картками.

Хлопці перед вами лежать картки з пропозиціями, де в словах пропущені голосні. Вставте їх і кольоровими олівцями обведіть тверді і м'які приголосні.

Квіти у В...лі зав...лі. Л...ся л...біт л...к. Юр... був р...д, що потрапив у перший р...д. У П...т... ут...т... , а у В...т... кіт...т.... Н...жно полити вишн.

Перевіряємо роботу.

(Квіти у Валі зав'яли. Люся любить цибулю. Юра був радий, що потрапив у перший ряд. У Петі каченята, а у Віті кошенята. Потрібно полити вишню).

  1. Самостійна робота.

(Ця робота дається, якщо діти активно працювали на занятті, і залишився час, якщо ні, то завдання дається додому).

Придумайте по три слова, що починається на м'який приголосний. Запишіть їх у зошит. Кольоровим олівцем підкресліть м'який приголосний. (На дошці пишуться приголосні літери з яких починаються слова).

  • М-(приклад: м'яч, Мишко, ведмідь).
  • Л- (приклад: лев, лінь, люди).
  • Д-(день, справа, дятел).
  • Т-(тінь, тіло, Тимофій).

З будь-яким зі слів складіть одну пропозицію. (Приклад: Мишко грав у м'яч).

  1. Підсумок заняття.

Згадаймо наші голосні першого і другого ряду і ще раз їх скажемо. Якщо голосна другого ряду стоїть після згодного, то яким у нас буде згодний?

Що ми дізналися і чого навчилися на нашому занятті.

Хлопці, сьогодні на нашому занятті ви чудово попрацювали, були уважними, активними, ви мене дуже порадували. Велике вам спасибі! Заняття закінчилося. До побачення.