«Розрахунок опору провідника. Питомий опір

Конспект уроку

фізики 8 клас

«Розрахунок опору провідника.

Питомий опір"

Тема урока. Залежність опору провідника з інших фізичних величин.

Цілі уроку (плановані результати навчання):

Особистісні:

    розвиток самостійності у придбанні нових знань та практичних умінь;

    формування вміння вести діалог на основі рівноправних відносин та взаємної поваги.

Метапредметні:розвиток у учнів умінь:

    самостійно визначати мету своєї роботи;

    оцінювати вірність гіпотез з погляду отриманої інформації під час дослідження;

    формулювати власну думку та позицію, аргументувати та координувати її з позиціями партнерів у співпраці при виробленні спільного рішення у спільній діяльності;

    самостійно оцінювати та аналізувати власну діяльність з позиції отриманих результатів.

Предметні:

    формування уявлення про залежність опору провідника від фізичних величин;

    формування вміння планувати та проводити експеримент, на підставі результатів експерименту формулювати висновок;

    формування вміння застосовувати знання про залежність опору провідника від фізичних величин пояснення фізичних явищ і розв'язання прикладних завдань.

Матеріали та обладнання:

    ноутбуки, проектор та екран;

    комп'ютерна презентація «Залежність опору від фізичних величин»

    робочий лист щодо експериментального дослідження (додаток №1);

    робочі листи для заповнення на ноутбуках під час експериментального дослідження, виконані в програмі;

    листок діагностичної перевірочної роботи (додаток №2);

    прикладні завдання для домашньої роботи (додаток №3)

    маркери та аркуш формату А3 у кожну групу.

    набори для експериментального дослідження: амперметр, вольтметр, джерело струму, ключ, з'єднувальні дроти, металеві провідники:

    рівної довжини та площі поперечного перерізу, але різним питомим опором – 2 шт.;

    виготовлений з одного матеріалу, що мають рівні довжини, але різні площі поперечного перерізу – 2 шт.;

    виготовлені з одного матеріалу, що мають рівні площі поперечного перерізу, але різні довжини – 2 шт.

Хід уроку.

    Мотивація.

Мета: створення проблемної ситуації, пов'язаної з відсутністю знань про те, чому не можна замінити з'єднувальні дроти, виготовлені з кольорових металів, на інші, які не привертали б увагу зловмисників

Учні

Що зображено на екрані?

Схема електричного кола.

Що є основними елементами електричного кола?

Джерело струму, споживачі електричної енергії, замикаючі пристрої, з'єднувальні дроти.

Якими трьома величинами характеризується електричний ланцюг?

На екрані з'являються символи: I, U, R

Сила струму, електрична напруга та електричний опір.

Який зв'язок існує між цими величинами? Хто встановив цей зв'язок? (Як читається закон Ома?)

Заслуховуються відповіді учнів, на екрані з'являються залежності сили струму від напруги та опору та формула закону Ома.

Сила струму прямо пропорційна напрузі на кінцях провідника. Сила струму у провіднику обернено пропорційна опору провідника.

Залежність сили струму від напруги та опору встановив Георг Ом у 1827р.

Для передачі електричного струму з відривом застосовують з'єднувальні дроти, які переважно виготовляють із кольорових металів, наприклад – алюмінію.

Непоодинокі випадки розкрадання кольорових металів. Ось що пишуть в Обласній газеті «На зміну»: «Одна з головних причин виникнення аварійних та передаварійних ситуацій на газопроводах, залізниці та в енергетичній галузі сьогодні – крадіжка. Цінність для викрадачів представляє електрична схема, в якій багато міді та елементів, що містять міді, а також цінність складають алюмінієві дроти ліній електропередач».

Держава витрачає великі гроші на заміну, охорону. Може, цю проблему можна вирішити по-іншому, замінивши з'єднувальні дроти, виготовлені з кольорових металів, на інші, які не привернуть увагу зловмисників?

Свої припущення ми записуватимемо на «хмаринці». Воно перед вами.

Ми бачимо різні погляди. Вчитель зачитує кілька варіантів гіпотез.

Учні записують різні варіанти гіпотез, серед яких, наприклад, такі:

    Провід замінити не можна, так як кольорові метали, на відміну від інших, мають менший опір, а значить кращу провідність.

    Провід замінити можна, тому що провідність не залежить від того, з якого матеріалу зроблений провідник.

    Провід замінити не можна, оскільки кольорові метали мають особливі характеристики, які впливають підвищення електропровідності.

Можливо, робота, яку ми виконаємо на наступному етапі, допоможе нам перевірити наші припущення та вирішити проблемну ситуацію.

Що для цього потрібно зробити?

Провести дослідження.

Результат: з'явилося кілька варіантів гіпотез, що викликало необхідність їхньої перевірки. Учні згадали основні елементи електричної ланцюга та його характеристики, встановили з-поміж них взаємозв'язок, огляд раніше вивченого матеріалу дозволить їм впевненіше планувати і проводити експериментальне дослідження наступному етапі уроку.

    Дослідження.

Мета: встановлення під час експериментального дослідження, як впливає опір та чи інша характеристика провідника.

Учні

З чого ви пропонуєте розпочати дослідження? (Які будуть ваші дії?)

Встановити, чого залежить опір провідників? Від яких фізичних величин?

На уроках фізики ми застосовуємо два види дослідження: теоретичне та експериментальне. Яке дослідження вам подобається проводити більше?

Сьогодні Вам надається можливість провести самостійне експериментальне дослідження.

Більше подобається проводити експериментальне дослідження.

Учні працюють у групах. Дві групи працюють з провідниками мають рівні довжини та площі поперечного перерізу та різний питомий опір.

Дві групи працюють з провідниками з одного матеріалу, що мають рівні довжини, але різні площі поперечного перерізу

Дві групи працюють з провідниками з одного матеріалу, що мають рівні площі поперечного перерізу, але різні довжини

Залежно від рівня сформованості вміння складати план дослідження одним групам надається план експериментального дослідження. Їм необхідно виконати завдання, проаналізувати отримані результати та зробити висновок. Робочий лист із планом дослідження представлений у додатку 1.

План експериментального дослідження.

    Зібрати ланцюг за допомогою даного обладнання.

    Зняти показання амперметра та вольтметра при включенні в ланцюг даних металевих проводів та обчислити опір.

    Дані занести на комп'ютер.

    Порівняти опору, з'ясувати, що вплинуло величину опору.

    Зробити висновок.

    Проаналізувати графічні залежності сили струму від напруги та опору.

Іншим групам пропонується завдання вищого рівня:

    Проаналізувати запропоноване встаткування.

    Скласти план експериментального дослідження та реалізувати його.

    Отримані дані занести на комп'ютер.

    Зробити висновок відповідно до отриманих даних.

Результат: учні у групах провели експериментальне дослідження зпровідники, що мають різні характеристики, на підставірезультатів експерименту сформулювали висновокпро залежність опору провідника від фізичних величин, таких як довжина провідника, площа його поперечного перерізу, а також роду речовини, з якого виготовлений провідник.

    Обмін інформацією .

Мета: дати можливість групам подати результати своєї роботи всьому класу та організувати обговорення цих результатів.

Групи заповнили робочі листи у ноутбуках. Під час подання групами результатів своєї роботи учням пропонувалося звернути увагу на повноту та правильність формулювання висновку за результатами експериментального дослідження.

Групи, які працюють із провідниками, які відрізняються лише питомим опором дійшли висновку: Опір залежить від речовини, з якої виготовлено провідника.

На дошці з'являється: Rзалежить від роду речовини

Групи, що працюють з провідниками, що відрізняються тільки площею поперечного перерізу, дійшли висновку: Чим більша площа (S), тим більший струм (I), тим менший опір (R).

Опір обернено пропорційно залежить від площі поперечного перерізу:R~ 1/ S

Групи, що працюють з провідниками, що відрізняються тільки довжиною, дійшли висновку: Чим більша довжина (l), тим менший струм (I), тим більший опір (R).

Опір прямо пропорційно залежить від довжини провідника:R~ l

Результат: уявлення результатів роботи показало, що це групи успішно впоралися з експериментальним дослідженням. Висновки, сформульовані учнями виходячи з результатів, переважно, представлені повному обсязі. Учні вносили доповнення у процесі подання результатів, інші ставили уточнюючі питання.

    Організація та зв'язування інформації .

Мета: пов'язати дані, одержані під час виступу груп для формулювання висновку про залежність опору провідника від фізичних величин. Встановити фізичний зміст питомого опору провідника і сформулювати висновок у тому, що кольорові метали мають менший питомий опір, отже, за рівних інших характеристик опір проводів із кольорових металів буде менше. Зробити висновок про вірність гіпотез.

Учні

Сформулюйте загальний висновок щодо залежності опору провідника від фізичних величин

Опір провідника прямо пропорційно залежить від речовини, з якої він виготовлений, від довжини провідника, обернено пропорційно – від площі поперечного перерізу.

Встановлюючи залежність опору від фізичних величин, чи ми врахували?

Учні погодилися, а окремі учні висловили припущення щодо залежності опору від температури.

Справді, лінійна залежність опору від температури існує. Про неї Ви можете дізнатися у науковій літературі, про цю залежність йтиметься у старших класах.

Використовуючи дані, які ми отримали під час експериментального дослідження, чи можемо ми записати формулу для розрахунку опору?

Учні пропонують свої варіанти.

R = k ____ , де k-коефіцієнт

S пропорційності,

який характеризує речовину, з якої зроблено провідник

Уточніть, які фізичні величини входять до формули, і які їх одиниці виміру?

R - Опір провідника, [R] = Ом;

l - Довжина провідника, [ l] = м;

S – площа поперечного перерізу,

[S] = мм 2, [S] = м 2 .

Вчитель звертається до презентації. Використовуючи матеріал презентації, вчитель запроваджує поняття питомого опору провідника

r - питомий опір провідника. Запишіть формулу для розрахунку питомого опору.

r = RS / l

Які одиниці виміру цієї величини?

[r] = Ом · мм 2 / м; [r] = Ом · м 2 / м = Ом · м

Нам потрібно розібратися, який фізичний зміст цієї величини? Що визначає ця величина у формулі?

Залежність опору роду речовини

Одна з груп у нас працювала із цією залежністю (вчитель посилається на результати дослідження).

Щоб сталося з опором мідного провідника, якби ми взяли його довжиною 1 м і площею поперечного перерізу 1 мм2?

Опір провідника дорівнював питомому опору

Що таке питомий опір провідника?

Питомий опір провідника – це опір провідника даної речовини, взятої довжиною 1 м та площею поперечного перерізу 1 мм 2

Звернемося до таблиці на екрані (таблиця значень питомого опору різних металів).

Визначте по таблиці питомий опір міді, алюмінію, заліза. Порівняйте їх.

r міді = 0,0175 Ом · мм 2 /м

r алюмінію = 0,03 Ом · мм 2 /м

r заліза = 0,13 Ом · мм 2 /м

Кольорові метали мають менший питомий опір, а отже, при рівних інших характеристиках опір проводів із кольорових металів буде меншим.

Результат: був сформульований загальний висновок уроку і учні дійшли єдиної думки у тому, що кольорові метали при рівних інших характеристиках, на відміну інших мають менший опір.

    Рефлексія.

Мета: отримання зворотний зв'язок та акцентування уваги учнів на значенні вивчення цієї теми.

Учні

Повернемося до початку уроку. Хто виявився близьким до вірного вирішення проблемної ситуації?

Більш правим виявився той, хто висловив ідею про те, що кольорові метали, на відміну від інших, мають менший опір, а отже кращу провідність.

Чи є необхідність усунути деякі гіпотези?

Учні пропонують зняти деякі хмарки з гіпотезами.

У чому секрет вашої впевненості у відповідях?

Ми на початку уроку, чітко сформулювали мету, визначили план експериментального дослідження, були уважні під час проведення експерименту, змогли знайти залежність між фізичними величинами.

Які нові відомості ви собі відзначили?

На опір провідника впливають його довжина, площа поперечного перерізу та матеріал, з якого він виготовлений.

Для передачі електроенергії на відстані можна використовувати провідники з кольорових металів, так як вони мають підвищену електропровідність.

Чи знадобляться вам у житті знання, отримані сьогодні на уроці?

Учні висловлюють різні погляди, наприклад:

    Знання дозволять нам пояснювати, чому кольорові метали – найкращі провідники електрики.

    Знання допоможуть нам визначити матеріали, які можна використовуватиме збільшення чи зменшення опору провідника.

Результат: усвідомлення учнями важливості вивчення цієї теми.

    Застосування.

Мета: використання нового знання на вирішення прикладних завдань. Контроль та самоконтроль засвоєння нового матеріалу.

Учням пропонується виконати завдання (додаток №2), представлені на комп'ютерах, які дозволяють здійснювати самоперевірку. Потім здійснюється оцінка своєї роботи за шкалою, що застосовується для оцінювання подібного завдання на ГІА -9 з фізики: 1 бала – у роботі помилок немає та 0 балів – допущена помилка.

Результат: актуалізація отриманих знань під час вирішення прикладних завдань. Після виконання роботи обговорили її результати: 93% учнів безпомилково виконали завдання. Це свідчить про досить рівні засвоєння учнями навчального матеріалу на початковому етапі.

    Домашнє завдання.

Учням пропонується підготувати опорний конспект на тему уроку з використанням § 45 і вирішити конструкторське завдання:

Використання електричного струму, або, як кажуть, електроенергії, досить дороге, тому ми її маємо використовувати раціонально. Наприклад, коли настає сутінки, ми починаємо вдаватися до штучного освітлення, чим темніше на вулиці, тим більше потрібно освітлення. Але наші освітлювальні прилади працюють постійно в одному режимі. (Вчитель підійшов до вимикача та продемонстрував процес освітлення класу).

Вам пропонується, використовуючи матеріал сьогоднішнього уроку, придумати прилад, за допомогою якого можна було б змінити напруження лампи.

Для застосування знань, отриманих на уроці, учням на вибір пропонуються 2-3 завдання прикладного характеру (додаток №3), наприклад:

    Три тяганини однакового перерізу та довжини – мідна, вольфрамова та свинцева – підключені в ланцюг батарейки паралельно. Якою з них піде великий струм?

    Моток константанового дроту має довжину 10 м. Як, не розмотуючи дроту, за допомогою амперметра та вольтметра визначити площу його поперечного перерізу?

    Є два провідники з одного й того самого матеріалу. Один провідник утричі довший за інший. Короткий провідник має вдвічі більшу площу поперечного перерізу. Який із провідників має більший опір?

«Розрахунок опір провідника. Питомий опір"

Цілі уроку:

Навчальна:Створити умови, що спонукають до самоосвітньої активності

учнів, застосовувати свої знання у новій ситуації, формувати вміння вирішувати

розрахункові завдання. Встановити залежність опору провідника від його довжини,

площі поперечного перерізу та речовини, з якої він виготовлений.

Розвиваюча:Розвивати елементи творчого пошуку з урахуванням прийому узагальнення знань, вміння аналізувати, спостерігати, збирати електричні ланцюги, креслити схеми, розвивати навички практичної роботи, інтерес до предмета шляхом виконання різних завдань.

Виховна: Виховання світоглядних понять; пізнаваність навколишнього світу; виховання почуття товариської взаємодопомоги, взаєморозуміння, почуття відповідальності, етики роботи в парах.

Устаткування: джерело струму, амперметр, вольтметр, лінійка, ключ, досліджувані

провідники, з'єднувальні дроти, комп'ютер, проектор.

Хід уроку

I. Організаційний етап. Визначення цілей уроку. (1 хв.)

ІІ. Етап актуалізації опорних знань(10 хв.) – робота з усім класом

1. Що таке сила струму? Якою літерою вона позначається?

2. За якою формулою розраховується сила струму?

3. Як називається одиниця виміру сили струму? Як вона позначається?

4. Як називається прилад для виміру сили струму? Як він позначається на схемах?

5. За якою формулою знаходиться електричний заряд, що проходить через поперечний переріз провідника, якщо відомі сила струму та час його проходження?

6. Що таке електричне напруження? Якою літерою воно позначається?

7. За якою формулою розраховується електрична напруга?

8. Як називається одиниця виміру напруги? Як вона позначається?

9. Як називається прилад для вимірювання електричної напруги? Як він позначається на схемах?

10. Якими правилами слід керуватися при включенні вольтметра до ланцюга?

11. Яка залежність сили струму від напруги?

12. Як позначається електричний опір?

13. Як залежить сила струму від опору?

14. Сформулюйте закон Ома для ділянки ланцюга

III . Пояснення матеріалу. ( 10 хв)

На попередньому уроці ми з'ясували, що причиною опору провідникає взаємодія електронів, що рухаються, з іонами кристалічної решітки.

Різні провідники мають різний опір з-за відмінності в будові їх кристалічної решітки, з-за різної довжини і площі поперечного перерізу.

Отже можна припустити, що опір провідника залежить від його довжини та площі поперечного перерізу, і від речовини, з якої він виготовлений.

Проведемо досвід: Силу струму в ланцюзі вимірюють амперметром, напруга - вольтметром. Знаючи ці параметри та використовуючи закон Ома можна визначити опір кожного з провідників. У ланцюг джерела струму по черзі включають різні провідники:

Нікелінові дроти однакової товщини, але різної довжини;

Нікелінові дроти однакової довжини, але різної товщини (різної площі поперечного перерізу);

Нікеліновий і ніхромовий дроти однакової довжини і товщини.

Висновки:

    З двох нікелінових дротів однакової товщини довша дріт має більший опір;

    З двох нікелінових дротів однакової довжини більший опір має дріт із меншим поперечним перерізом;

    Нікеліновий і ніхромовий дроти однакових розмірів мають різний опір.

Залежність опору провідника від його розмірів та речовини, з якої виготовлений провідник, вперше на дослідах вивчив Ом.

Він встановив, що опір прямо пропорційно довжині провідника, обернено пропорційно площі його поперечного перерізу і залежить від його речовини провідника.

Як врахувати залежність опору від речовини, з якої виготовляють провідник?

Для цього обчислюють так званий питомий опір речовини.

Питомий опір– це фізична величина, яка визначає опір провідника з цієї речовини завдовжки 1 м, площею поперечного перерізу 1 м2.

Одиниця питомого опору у системі СІ є 1 Ом *м, або

Значення питомого опору провідника наведено у таблиці 8 (стор.105 підручник фізика 8 клас, автор А.В.Перышкін).

Досвідченим шляхом було встановлено, що у металів питомий опір із підвищенням температури збільшується.

З усіх металів найменший питомий опір мають срібло та мідь. Отже, срібло та мідь – найкращі провідники електрики. При проведенні електричних ланцюгів використовують алюмінієві, мідні та залізні дроти.

У багатьох випадках бувають потрібні прилади, які мають великий опір. Їх виготовляють із спеціально створених сплавів – речовин із великим питомим опором.

Наприклад, як видно з таблиці 8, сплав ніхром має питомий опір майже в 40 разів більше, ніж алюміній.

Порцеляна та ебоніт мають такий великий питомий опір, що майже зовсім не проводять електричний струм, їх використовують як ізолятори.

IV . Закріплення матеріалу.(15 хв.)

Учням пропонується варіант завдань, складений відповідно до КІМ ГІА. Завдання обговорюються колективно, біля дошки вирішуються завдання по черзі завдання №3, 4, 6.

Частина 1

    Опір провідника залежить від


1) 0,204 Ом 2) 0,816 Ом 3) 2,04 Ом 4) 28,23 Ом

    Для плавної зміни сили струму потрібно використовувати

    1. Вимикач 3) важільний реостат

      повзунковий реостат 4) амперметр

    Якої довжини потрібно взяти нікеліновий дріт перетином 0,2 мм 2 для виготовлення реостату опором 20 Ом?

1) 5 м 2) 10 м 3) 15 м 4) 20 М

Частина 2

    Встановіть відповідність між фізичними величинами та формулами для їх обчислення. До кожної позиції першого стовпця підберіть відповідну позицію другого та запишіть у таблицю вибрані цифри під відповідними літерами

Фізичні величини Формула

а)сила струму 1)

Б)напруга 2)

в)опір 3)

4)

5)

Застосування Пристрій

а)для вимірювання напруги 1) реостат

Б)для вимірювання сили струму 2) вольтметр

3) гальванометр

4) амперметр

5) електроскоп

V. Домашнє завдання. П 45, 46, упр 20 № 2 (в)

Реостати

Реостат - пристрій, який використовується для регулювання сили струму в ланцюзі.

Найпростіший реостат - дріт із великим питомим опором, така як нікелінова чи ніхромова.

Види реостатів:

Повзунковий реостат - ще один вид реостатів, в якому сталевий дріт намотаний на керамічний циліндр. Дріт покритий тонким шаром окалини, яка не проводить електричний струм, тому її витки ізольовані один від одного.

Він притиснутий до витків обмотки. Від тертя повзунка про витки шар окалини стирається і електричний струм у ланцюзі проходить від витків дроту до повзунка, потім у стрижень.

Рідинний реостат - представляє бак з електролітом, який занурюються металеві пластини.

Дротовий реостат - Складається з дроту з матеріалу в якому високий питомий опір, натягнутий на раму.

Не можна перевищувати силу струму реостату, тому що обмотка реостата може перегоріти.

Реостат ми часто застосовуємо у повсякденному житті, наприклад, регулюючи гучність телевізора та радіо, збільшуючи та зменшуючи швидкість їзди на машині.

Попередній перегляд:

Розробка уроку на тему

«Розрахунок опір провідника. Питомий опір"

Фізика, 8 клас

Розробила: Біловіл Людмила Вікторівна

Вчитель фізики МБОУ ЗОШ №42

Місто Краснодар

Наука починається з того часу, як починають вимірювати.

Точна наука немислима без міри.

Д.І.Менделєєв

Цілі уроку:

Навчальна: Створити умови, що спонукають до самоосвітньої активності

Учнів, застосовувати свої знання у новій ситуації, формувати вміння вирішувати

Розрахункові завдання. Встановити залежність опору провідника від його довжини,

Площі поперечного перерізу та речовини, з якої він виготовлений.

Розвиваюча: Розвивати елементи творчого пошуку з урахуванням прийому узагальнення знань, вміння аналізувати, спостерігати, збирати електричні ланцюги, креслити схеми, розвивати навички практичної роботи, інтерес до предмета шляхом виконання різних завдань.

Виховна: Виховання світоглядних понять; пізнаваність навколишнього світу; виховання почуття товариської взаємодопомоги, взаєморозуміння, почуття відповідальності, етики роботи в парах.

Устаткування : джерело струму, амперметр, вольтметр, лінійка, ключ, досліджувані

Провідники, з'єднувальні дроти, комп'ютер, проектор.

Хід уроку

I. Організаційний етап. Визначення цілей уроку. (1 хв.)

ІІ. Етап актуалізації опорних знань(10 хв.) – робота з усім класом

1. Що таке сила струму? Якою літерою вона позначається?

2. За якою формулою розраховується сила струму?

3. Як називається одиниця виміру сили струму? Як вона позначається?

4. Як називається прилад для виміру сили струму? Як він позначається на схемах?

5. За якою формулою знаходиться електричний заряд, що проходить через поперечний переріз провідника, якщо відомі сила струму та час його проходження?

6. Що таке електричне напруження? Якою літерою воно позначається?

7. За якою формулою розраховується електрична напруга?

8. Як називається одиниця виміру напруги? Як вона позначається?

9. Як називається прилад для вимірювання електричної напруги? Як він позначається на схемах?

10. Якими правилами слід керуватися при включенні вольтметра до ланцюга?

11. Яка залежність сили струму від напруги?

12. Як позначається електричний опір?

13. Як залежить сила струму від опору?

14. Сформулюйте закон Ома для ділянки ланцюга

ІІІ. Пояснення матеріалу. ( 10 хв)

На попередньому уроці ми з'ясували, що причиною опору провідникає взаємодія електронів, що рухаються, з іонами кристалічної решітки.

Різні провідники мають різний опір з-за відмінності в будові їх кристалічної решітки, з-за різної довжини і площі поперечного перерізу.

Отже можна припустити, що опір провідника залежить від його довжини та площі поперечного перерізу, і від речовини, з якої він виготовлений.

Проведемо досвід : Силу струму в ланцюзі вимірюють амперметром, напруга - вольтметром. Знаючи ці параметри та використовуючи закон Ома можна визначити опір кожного з провідників. У ланцюг джерела струму по черзі включають різні провідники:

Нікелінові дроти однакової товщини, але різної довжини;

Нікелінові дроти однакової довжини, але різної товщини (різної площі поперечного перерізу);

Нікеліновий і ніхромовий дроти однакової довжини і товщини.

Висновки:

  1. З двох нікелінових дротів однакової товщини довша дріт має більший опір;
  1. З двох нікелінових дротів однакової довжини більший опір має дріт із меншим поперечним перерізом;
  1. Нікеліновий і ніхромовий дроти однакових розмірів мають різний опір.

Залежність опору провідника від його розмірів та речовини, з якої виготовлений провідник, вперше на дослідах вивчивОм.

Він встановив, що опір прямо пропорційно довжині провідника, обернено пропорційно площі його поперечного перерізу і залежить від його речовини провідника.

Як врахувати залежність опору від речовини, з якої виготовляють провідник?

Для цього обчислюють так званий питомий опір речовини.

Питомий опір– це фізична величина, яка визначає опір провідника з цієї речовини завдовжки 1 м, площею поперечного перерізу 1 м2.

Одиниця питомого опору у системі СІ є 1 Ом *м, або

Значення питомого опору провідника наведено у таблиці 8 (стор.105 підручник фізика 8 клас, автор А.В.Перышкін).

Досвідченим шляхом було встановлено, що у металів питомий опір із підвищенням температури збільшується.

З усіх металів найменший питомий опір мають срібло та мідь. Отже, срібло та мідь – найкращі провідники електрики. При проведенні електричних ланцюгів використовують алюмінієві, мідні та залізні дроти.

У багатьох випадках бувають потрібні прилади, які мають великий опір. Їх виготовляють із спеціально створених сплавів – речовин із великим питомим опором.

Наприклад, як видно з таблиці 8, сплав ніхром має питомий опір майже в 40 разів більше, ніж алюміній.

Порцеляна та ебоніт мають такий великий питомий опір, що майже зовсім не проводять електричний струм, їх використовують як ізолятори.

IV. Закріплення матеріалу.(15 хв.)

Учням пропонується варіант завдань, складений відповідно до КІМ ГІА. Завдання обговорюються колективно, біля дошки вирішуються завдання по черзі завдання №3, 4, 6.

Частина 1

  1. Опір провідника залежить від
  1. доданої до нього напруги
  2. від сили струму та прикладеної напруги
  3. від матеріалу провідника
  4. від довжини, площі поперечного перерізу та матеріалу провідника
  1. опір нікелінового провідника довжиною 0,4 м та площею поперечного перерізу 0,1 мм. 2 дорівнює 1 Ом
  2. опір нікелінового провідника довжиною 1 м та площею поперечного перерізу 1 мм. 2 дорівнює 0,4 Ом
  3. опір нікелінового провідника довжиною 1 м та площею поперечного перерізу 0,4 мм. 2 дорівнює 1 Ом
  4. опір нікелінового провідника довжиною 0,1 м та площею поперечного перерізу 0,1 мм 2 дорівнює 0,4 Ом
  1. Як зміниться опір провідника, якщо його довжину збільшити у 2 рази?
  1. збільшиться у 2 рази 3) не зміниться
  2. зменшиться у 2 рази 4) стане рівним нулю
  1. Мідний дріт має довжину 240 см і площу поперечного перерізу 0,2 мм. 2 . Обчисліть опір цього дроту.

1) 0,204 Ом 2) 0,816 Ом 3) 2,04 Ом 4) 28,23 Ом

  1. Для плавної зміни сили струму потрібно використовувати
  1. Вимикач 3) важільний реостат
  2. повзунковий реостат 4) амперметр
  1. Який довжини потрібно взяти нікеліновий дріт перетином 0,2 мм 2 для виготовлення реостату опором 20 Ом?

1) 5 м 2) 10 м 3) 15 м 4) 20 М

Частина 2

  1. Встановіть відповідність між фізичними величинами та формулами для їх обчислення. До кожної позиції першого стовпця підберіть відповідну позицію другого та запишіть у таблицю вибрані цифри під відповідними літерами

Фізичні величиниФормула

а) сила струму 1)

Б) напруга 2)

Технологічна карта уроку

ПІБ вчителя: Шимонаєва О.М.

Клас: 8

УМК: «А.В. Перишкін»

Предмет: Фізика

Тема: Розрахунок опору провідника. Питомий опір.

Тип уроку: Урок відкриття нового знання

Місце і роль уроку в темі, що вивчається: Глава «Електричні явища», 11 урок

Ціль: Встановити залежність опору провідника від довжини, площі поперечного перерізу, роду речовини та запровадити поняття питомого електричного опору.

*Плановані результати

Предметні знання, предметні дії

УУД

регулятивні

пізнавальні

комунікативні

особистісні

Вміють визначати питомий опір, скористатися таблицею питомих опорів; застосовують отримані знання під час вирішення завдань; вміють зіставляти та систематизувати експериментальні та теоретичні знання; виконують експеримент, вміють скористатися інструкцією. Вивели формулу для розрахунку опору провідника.

Вміють виконувати дії з інструкції; оцінювати та коригувати результати; ставити цілі на урок та планувати свої дії щодо досягнення мети; робити висновки.

Вміють аналізувати дані, отримані експериментальним шляхом; узагальнювати; робити висновки.

Вміють будувати продуктивну взаємодію групи, брати участь у колективному обговоренні; слухати, аргументувати свою відповідь.

Подають закономірність зв'язку явищ природи; сформовано пізнавальний інтерес; вміють самостійно здобувати знання та практичні вміння.

Хід уроку

** Назва

етапу уроку

Завдання, яке має бути

вирішена (у рамках досягнення запланованих результатів уроку)

Форми організації діяльності учнів

Дії вчителя щодо організації діяльності учнів

Дії учнів (предметні, пізнавальні,

регулятивні)

Результат взаємодії вчителя та учнів щодо досягнення запланованих результатів уроку

Діагностика

досягнення запланованих результатів уроку

Мотивація (самовизначення до навчальної діяльності)

Вироблення внутрішньої готовності до навчальної діяльності. організувати самооцінювання під час уроку.

Бесіда

Створю проблемну ситуацію

Аналізують проблемну ситуацію

Встановлено взаємодію на навчальну діяльність

100% готовність учнів до уроку

Актуалізація знань

Фіксування індивідуальної скрути.

Взаємоопитування

(Прийом тонких і товстих питань)

Організую та регулюю взаємодію учнів

Знають визначення сили струму, напруги, опору

Кількість вірних відповідей серед опитаних становить - 100%

Виявлення місця та причин утруднення

Організація аналізу ситуації, що склалася, виявлення місця та причин утруднення

Фронтальне опитування

Задаю питання

Фіксують крок, на якому виникла скрута

Побудова проекту виходу із скрути

Створити проблемну ситуацію

Визначити завдання уроку. Створити план виходу із проблемної ситуації

Опитування

Бесіда

Створю проблемну ситуацію

Пропоную учням висловити завдання уроку

Вирішують проблемну ситуацію.

Висловлюють завдання уроку

Формулюють визначення «Вологість повітря», записують у зошити.

Визначено завдання уроку

Сформульовано визначення «Вологості повітря», виведено формулу.

100% опитаних учнів висловили завдання уроку та плани вирішення завдань.

100% опитаних

учнів

Реалізація плану виходу із скрути

Підтвердити теоретичні дані через експеримент.

Ввести нову фізичну величину

Працюють індивідуально, або в парах, групах/парах

Розповідь

Організую роботу у групі. Контролюю правильність виконання роботи

Даю визначення нової фізичної величини, позначення

Проводять виміри, обчислення, формулюють висновок

Записують

Визначили залежність опору різних властивостей провідника, сформулювали висновок.

Введено нову фізичну величину, дано визначення, позначення, одиниця виміру

100 %

Учнів виконали завдання, сформулювали висновки

Закріплення

Застосувати отримані знання під час практичного вирішення завдань

Працюють індивідуально або в парах, групах/парах.

Контролюю правильність виконання роботи

Вирішують розрахункові завдання

Правильно вирішено розрахункові завдання із застосуванням нової формули

100% учнів правильно вирішили завдання

Підбиття підсумків, рефлексія.

Узагальнити отримані знання, зробити висновки

Бесіда

Узагальнюю відповіді учнів.

Для перегляду завантажених проектів необхідно встановити програмне забезпечення mimio® Studio. Всі матеріали до проектів упаковані в архіви формату.rar, після завантаження їх потрібно розпакувати, наприклад, за допомогою WinRAR.

Тип проекту:для школярів

Класи: 8 клас, 9 клас

Розділи:Фізика

Викладач:Попова Надія Анатоліївна – вчитель фізики

Освітня установа:МБОУ Бударинської ЗОШ Новоанінського району Волгоградської області

Додано: неділя, 11.08.2013

Опис:

Тема уроку: Розрахунок опору провідників. Питомий опір

Урок у 8 класі

Вчитель фізики – Попова Надія Анатоліївна МБОУ Бударинської ЗОШ Новоаннінського району Волгоградської області

Ціль.

Навчальна:

  • Створити умови, що спонукають самоосвітню активність учнів, застосовувати свої знання нової ситуації, формувати навички роботи з інтерактивною приставкою Mimio, уміння вирішувати розрахункові, експериментальні завдання. Встановити залежність опору провідника від його довжини, площі поперечного перерізу та речовини, з якої він виготовлений.

Розвиваюча:

  • Розвивати елементи творчого пошуку з урахуванням прийому узагальнення знань, вміння аналізувати, спостерігати, збирати електричні ланцюги, креслити схеми, розвивати навички практичної роботи, інтерес до предмета шляхом виконання різних завдань.

Виховна:Виховання світоглядних понять; пізнаваність навколишнього світу; виховання почуття товариської взаємодопомоги, взаєморозуміння, почуття відповідальності, етики роботи в парах.

Структура уроку.

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація знань.

3. Розв'язання задач застосування закону Ома для ділянки ланцюга.

4. Вивчення нової теми.

5. Розрахунок питомого опору провідника.

6. Повторення з'єднання амперметра та вольтметра

7. Практична робота.

8. Підбиття підсумків.

9. Домашнє завдання

Обладнання:Амперметр і вольтметр (демонстраційні), джерела струму, амперметри, вольтметри лабораторні, провідники, що досліджуються, з'єднувальні дроти, ключі, комплект Mimio

Етап уроку

Використання Mimio

Діяльність вчителя

Діяльність учня

1. Організаційний етап.

Оголошується тема уроку та мети

Записують тему у зошит

2. Актуалізація знань.

Вчитель пропонує учням знання формул та законів, використовуючи ігрову ситуацію.

1.Під кульками сховалися букви зашифрованого слова. Необхідно встановити відповідність між фізичною величиною та прикріпленою до кульки формули, лопнувши кулю відкрити букву та записати маркером її в таблицю

2. Аналогічна ситуація, завдання для перевірки одиниць виміру фізичних величин

Робота з інтерактивною дошкою

3. Повторення закону Ома на ділянці ланцюга.

Сформулюйте закон Ома ділянки ланцюга.

Як визначити напругу, використовуючи закон Ома?

Опір?

Застосовуючи закон Ома для ділянки ланцюга, заповніть таблицю. Розв'язання задач застосування закону Ома для ділянки ланцюга проводиться з допомогою заповнення таблиці.

Для перевірки висуваємо заховані відповіді

Відповідають на запитання.

Учень заносить результати до таблиці.

4. Вивчення нової теми.

На попередньому уроці ми з'ясували, що причина опору провідника. Назвіть її.

З'ясуймо: від чого залежить опір провідника?

Демонстрація ЕОР з 2 сторінки

Сторінка 3 Встановимо залежність опору від довжини провідника

Сила струму збільшилася, напруга залишилася незмінною. Отже, опір залежить від довжини провідника.

Сторінка 4 Встановимо залежність від площі поперечного перерізу.

Сила струму зростає. Робимо висновок. Опір провідника залежить від площі поперечного перерізу: що більше площа, то менше опір (і навпаки, що менше площа перерізу провідника, то більше вписувалося опір).

Сторінка 5 Встановимо залежність опору роду речовини.

Опір провідника залежить від роду речовини (матеріалу), з якого він виготовлений.

Сторінка 6

Залежність опору від геометричних розмірів провідника (довжини та площі поперечного перерізу) та речовини, з якої він виготовлений, вперше встановив Георг Ом.

Опір прямо пропорційно довжині провідника, обернено пропорційно площі його поперечного перерізу і залежить від речовини провідника.

Опір провідника з цієї речовини довжиною 1метр, площею поперечного перерізу 1 квадратний міліметр називається питомим опором провідника.

Одиниця питомого опору у системі СІ є 1 Ом *м, або

Значення питомого опору провідника наведено у таблиці 8 (стор.105 підручник фізика 8 клас, автор А.В.Перишкін)

Учні:

1. Електричне поле позитивних іонів діє на електрони та зменшує їх швидкість. В результаті зменшується сила струму, збільшується опір провідника.

2. Електричне поле, створене електронами, теж впливає сусідні електрони, зменшуючи їх швидкість, отже, і зменшує силу струму, збільшує опір провідника.

Записують у зошит залежності опору

Учні по черзі біля дошки працюють із інтерактивним стендом

5. Розв'язання задачі на розрахунок питомого опору провідника

Завдання.Визначте опір телефонного дроту між містами Южно-Сахалінському та Томарі, якщо відстань між ними 180 кілометрів, а дроти зроблені із залізного дроту поперечного перерізу 12 квадратних міліметрів.

Для перевірки запису умови висуваємо готове за книгу.

Відповідь захована за ширмою.

Учні записують умову завдання у зошит

Вчитель запрошує учня до дошки записати маркером рішення завдання.

6. Повторення з'єднання амперметра та вольтметра

Повторимо, як з'єднують амперметр і вольтметр у ланцюзі. Подивіться на схеми та знайдіть, у якій схемі помилка.

Повторюємо, як визначити ціну поділу приладів.

Учень вибирає правильний малюнок і відповідь автоматично перевіряється.

Результати вимірювань приладів записують у зошит.

7. Практична робота

Якщо є документ-камера та недостатня кількість приладів на клас, можна провести практичну роботу на демонстраційному столі, спроектувавши досвід на дошку.

На столах у вас знаходяться прилади: амперметр, вольтметр, провідник у вигляді спіралі, з'єднувальні дроти, джерело струму. Провідник виготовлений із заліза, площа поперечного перерізу 1 квадратний міліметр.

Як визначити довжину провідника?

В результаті обговорення приходимо до висновку:

1) Розтягнути провідник та виміряти його довжину. Потім, щоб провідник набув форми спіралі, намотати його на олівець.

2) Виміряти за допомогою амперметра та вольтметра силу струму та напругу на провіднику, обчислити його опір. Потім, використовуючи питомий опір та площу поперечного перерізу, обчислити довжину провідника

Учні виконують практичну роботу другим способом.

Результати роботи перевіряє вчитель.

8. Рефлексія. (Підбиття підсумків.)

Зіставити питання та відповіді, підтягуючи їх у потрібне місце.

В результаті отримуємо веселку, яка сама говорить про сприятливий результат уроку. Озвучуються оцінки роботи.

Робота з дошкою

9. Домашнє завдання:

П. 45, 46, вправа 20 № 2(а), 4.

Записують завдання до щоденника