Scenarij za razredni sat posvećen Danu pobjede je "Okretanje stranica ratnih godina ...". Nastavni sat "9. svibnja - Dan pobjede" Otvoreni nastavni sat posvećen 9. svibnju

Ciljevi: formirati osjećaj patriotizma, ljubavi prema domovini, osjećaj ponosa za svoju zemlju na primjeru herojskih djela ljudi u ratu, njegovati odnos poštovanja prema starijoj generaciji i ratnim spomenicima.

Sudionici: učenici razreda, razrednik, roditelji, veterani Drugog svjetskog rata.

Oprema: laptop, zvučnici, list s izborom ratnih pjesama

Napredak događaja

Čita pjesmu Beloborodova Ksenija:

Ne znam kad će to biti
U zemlji belonogih breza
Pobjeda 9. svibnja
Ljudi će slaviti bez suza.
Ustati će drevni marševi
Vojne cijevi zemlje.
I maršal će ići u vojsku,
Ne vidjevši ovaj rat.
A ja to ne mogu ni pomisliti
Kakav će vatromet tamo udariti,
Kakve će priče ispričati?
I pjesme koje će pjevati.
Ali znamo sigurno
Slučajno smo znali u našoj obitelji,
Što se dogodilo 9. svibnja
Od jutra '45.
(S. Orlov)

Reproducira se fragment pjesme “Dan pobjede” u izvedbi D. Tukhmanova.

Cl. ruke: Zdravo. Dan pobjede... 9. svibnja... Ovo je praznik sa suzama u očima. Danas uglavnom ne možemo umom dokučiti cijelo značenje događaja koji se zbio. Tek s godinama moći će se shvatiti surova veličina proživljenih dana, ubojitost bitaka koje su zamrle i sva dubina radnog podviga veterana.

Na teškim putevima rata, uz cijenu milijuna života, izvojevana je pobjeda, pobjeda nad fašističkom Njemačkom koja je porobila pola svijeta i smatrala se narodom gospodara. Nekima je rat završio tu, na bojnom polju, zajedno sa životima, a drugima i dalje živi u srcima i strašnim noćnim morama.

Vječnaja pamjat poginulima! Vječna slava živima!

Čuje se fragment pjesme “Poklonimo se tim velikim godinama” u izvedbi I. Kobzona.

Čita pjesmu Zhiryakov Anton:

Zapamtiti!
Kroz stoljeća, kroz godine – pamti!
O onima koji više nikada neće doći -
zapamtiti!
Budite dostojni sjećanja na pale!
Vječno dostojan!
Narod!
Dok srca kucaju, sjetite se!
Po kojoj je cijeni osvojena sreća?
Molim te zapamti!
Recite svojoj djeci o njima,
pa da zapamte!
Reci djeci djece o njima,
pa da se i oni sjete!
(R. Roždestvenski)

Cl. ruke: 1941. godine “Teški urlik udario je u zemlju. Svjetlo se smjesta ugasilo. Zidovi kazamata su se tresli. Sa stropa je padala žbuka. A kroz zaglušujući urlik i tutnjavu sve su se jasnije probijali kotrljajući praskovi teških granata. Eksplodiralo je negdje vrlo blizu.

Rat! - netko je viknuo.
- Ovo je rat, drugovi, rat!

...Udarni val odnio je vanjska vrata, a kroz njih su se vidjeli narančasti bljeskovi vatre. Kazamat se jako zatresao. Sve je okolo zavijalo i stenjalo. A bilo je 22. lipnja 1941. u 4:15 ujutro po moskovskom vremenu.”

Bezbrižan miran život ustupio je mjesto vojničkoj svakodnevici. 4 godine rata. 1418 dana nacionalnog podviga bez presedana. 1418 dana krvi i smrti, boli i gorčine gubitka, smrti najboljih sinova i kćeri Rusije.

Pjesma "Ždralovi"
(pjevali Starikov Alexander, Borisova Anastasia, Volkova Anastasia, Beloborodova Ksenia, Davydova Polina, Atamanova Ksenia)

Cl. ruke: Teško je bilo oprostiti se od rodbine, a posebno od voljenih, od onih s kojima ste željeli biti blizu svake minute, zaboravljajući na gorke rastanke od prijatelja na fronti.

Čita pjesmu Glazov Danil:

...I Kama i Volga pratile su svoje sinove u boj,
A majke su dugo mahale šarenim šalovima.
Nevjeste su se oprostile - djevojkama su se zgužvale pletenice,
Po prvi put svoje voljene poljubili su kao žene.
Kotači su zveckali, lijevani kotači zveckali,
I vojnici su pjevali, pjevali su kao dječaci
O bijelim kolibama, o vjernoj Katji-Katjuši...
I pokidali su one pjesme oca komandanta bataljona
Duša...
(M. Griesane)

Cl. ruke: Pjesme... Doista, pjesme su ponekad grijale vojničku dušu. Koje su pjesme o ratu preživjele do danas? Zapjevajmo neke od njih. (Izbor pjesama –Prilog 1 )

Cl. ruke: Misli na dom, obitelj i najmilije grijale su vojnike nakon bitke i davale im snagu.

Čita pjesmu Eranov Vladislav:

Čekaj me i vratit ću se,
Samo čekaj puno.
Čekaj kad te rastuže
Žute kiše.
Pričekajte da snijeg zapuha
Pričekajte da bude vruće
Čekaj kad drugi ne čekaju,
Zaboravljajući jučer.
Čekaj kad iz dalekih mjesta
Pisma neće stići.
Pričekajte dok se ne umorite od toga
Tko čeka zajedno?
Čekaj me i vratit ću se.
Ne želi im dobro
Tko zna napamet
Vrijeme je za zaborav.
Neka vjeruju sin i majka
Da mene nema.
Neka se prijatelji umore od čekanja
Sjedit će kraj vatre
Pit će gorko vino za spomen duše svoje.
Pričekajte i nemojte žuriti da pijete s njima u isto vrijeme.

Čekaj me i vratit ću se usprkos svim smrtima.
Neka oni koji me nisu očekivali kažu: "Srećo!"
Oni koji ih nisu čekali ne mogu shvatiti kako su usred vatre
Svojim čekanjem spasio si me.
Samo ćemo ti i ja znati kako sam preživio.
Samo si znao čekati kao nitko drugi.
(K. Simonov)

Reproducira se ulomak pjesme “Da nije bilo rata” u izvedbi V. Tolkunova.

Cl. ruke: Samo sa srcem koje je proživjelo smrtnu tugu neopozivih gubitaka, melankoliju rastanka, sa srcem koje je oplakalo bezbrojne grobove, ruševine i pepeo tisuća gradova i sela, sa srcem koje u sebi nosi ljubav prema paloj braći i sinovi, samo sa srcem koje je upoznalo veliku tugu i vruću, duševnu mržnju, može prigrliti ono što se dogodilo. Mir je vraćen u svijet.

Ples "Valcer"
(Plešu Vizgalin Dmitry i Vysotskaya Ekaterina)

Cl. ruke: Nadam se da je naš razred dirnuo vaša srca i učinio da se osjećate ponosni na svoj narod. Na kraju našeg događaja želim vam poželjeti mirno nebo nad glavom. A samo o tebi i meni ovisi hoćemo li našoj djeci sačuvati sjećanje na te već daleke događaje, hoćemo li dopustiti novu krvavu bitku.

Nakon ovog događaja djeca su čestitala braniteljima i zajedno sa svojim roditeljima položila cvijeće na Spomenik pobjede.

Književnost:

  1. Novinarstvo i esejistika ratnih godina. Leonid LEONOV "Ime radosti".
  2. B. Vasiljev. "Nije na popisima."
  3. http://www.arhpress.ru/kosmodrom/2004/5/13/11.shtml
  4. http://www.prazdnik.by/content/detail/11/191/49582/





























Natrag naprijed

Pažnja! Pregledi slajdova služe samo u informativne svrhe i možda ne predstavljaju sve značajke prezentacije. Ako ste zainteresirani za ovaj rad, preuzmite punu verziju.

Cilj: stvaranje uvjeta za njegovanje patriotskih osjećaja kod učenika.

Zadaci:

  • Počnite se upoznavati s poviješću naše zemlje tijekom Velikog Domovinskog rata 1941.-1945.;
  • Promicati razvoj govora, sposobnost izražajnog prenošenja značenja pročitanih pjesama.
  • Promicati osjećaj domoljublja, ponosa na našu domovinu i spremnost da je branimo u teškim vremenima. razviti razumijevanje među mlađim školarcima o značaju pobjede u Velikom Domovinskom ratu, sposobnost izražavanja zahvalnosti ljudima koji su preživjeli rat i teške poslijeratne godine.

Oprema: multimedijska prezentacija "Poklonimo se tim velikim godinama", glazbena pratnja: "Sveti rat", "Poklonimo se tim velikim godinama", "Mama", Levitanov izvještaj o početku rata, minuta šutnje - metronom , “Sunčev krug”, “Dan pobjede” .

Tijek sata razrednika

Svira pjesma “Ždralovi” – slajd 1, 2 prezentacije.

Postoje događaji nad kojima vrijeme nema moć, a što godine idu dalje u prošlost, to je njihova veličina jasnija. Takvi događaji uključuju Veliki Domovinski rat.

2. Glavni dio.

Dečki, danas naša zemlja slavi Dan pobjede i odaje počast svojim herojima. (Ovdje i dolje učenici čitaju pjesme.) (Slajdovi 3,4)

Plamen bije kao sveta zastava.
Sjećanje na strašne godine bije
Iznad svete vojničke sobe
U ratom umrljanim vjetrovima.

Minuta se smrzne u tuzi,
Samo živa duša dršće.
I vatromet grmi nad tobom,
U tebi sam utopio sve svjetovno.

I suzu ne možeš sakriti nigdje
Ako kamenje žali za palima.
Stojiš šokiran i plačeš,
Plačeš srcem što je vojnik preživio.

Dana 9. svibnja 1945. godine završio je Veliki Domovinski rat. A počelo je 22. lipnja 1941. u 4 sata ujutro. (Slajd 5)

Davne 1941. godine mnogo se ljudi okupljalo na gradskim ulicama jer se to moglo čuti sa svih strana... (Zvuci Levitanov govor - 6. slajd prezentacije.)

Rat - nema okrutnije riječi,
Rat - nema svetije riječi,
Rat - nema tužnije riječi,
U melankoliji i tami ovih godina,
A na usnama nam je još nešto
Ne može još i ne.

(slajd 7, zvukovi "Sveti rat", 1. stih)

Rat je počeo 22. lipnja 1941. godine. Cijeli naš narod ustao je u borbu protiv nacističkih osvajača. Na front su otišli i stari i mladi (slajd 8 prezentacije).

Naši vojnici krenuli su u ešalonima braniti svoju domovinu, još ne znajući da rat neće uskoro završiti (slajd 9)

-- “Sve za front, sve za pobjedu” - moto je zvučao posvuda. A pozadi su bile žene, starci, djeca. Suočili su se s mnogim kušnjama. Kopali su rovove, stajali kraj strojeva, gasili zapaljive bombe na krovovima. Bilo je teško (slajdovi 10 i 11).

A s fronta su doletjele dugo očekivane vijesti, “trokutići”, budući da su se pisma u ratu slala bez koverti (slajd 12)

Tiho zvuči pjesma “Mama”, tri dječaka se pretvaraju da su vojnici na odmorištu kraj “lomače” i pišu pisma.

Majka! Pišem ti ove retke,
Šaljem ti svoje sinovske pozdrave,
Sjećam te se, tako draga,
Tako dobro - nema riječi!

Čitaš pismo i vidiš dječaka,
Malo lijeno i uvijek na vrijeme
Trčeći ujutro s aktovkom pod rukom,
Fućkanje bezbrižno, do prve lekcije.

Bili smo nemarni, bili smo glupi,
Nismo baš cijenili sve što smo imali,
Ali shvatili su, možda tek ovdje, u ratu:
Prijatelji, knjige, moskovski sporovi -
Sve je bajka, sve je u izmaglici, kao snježne planine...
Neka bude tako, vratit ćemo se i cijeniti to dvostruko..

Dječaci borci savijaju trokutasta slova i odlaze.

Mirni rad sovjetskog naroda bio je poremećen. Cijeli narod, mladi i stari, ustao je u obranu svoje domovine. Herojstvo sovjetskog naroda ne može se izbrojati: bitka za Moskvu, opsada Lenjingrada, 200 dana i noći Staljingrada, Kurska izbočina, bitka za Dnjepar. (Slajdovi 13,14)

Vojnici su se borili u ime mira i sanjali budući mir u predašcima između bitaka, u skučenim zemunicama i hladnim rovovima. Vjerovali su da će svijet, spašen od fašizma, biti lijep.

I sada je stigao dugo očekivani Dan pobjede. (Slajdovi 15,16,17).

Ljudi su čekali 1418 dana na ovaj događaj. Više od 20 milijuna sovjetskih ljudi umrlo je u ovom strašnom ratu. Odajmo im počast minutom šutnje. (Minuta šutnje - metronom.) (Slajd 18)

Poklonimo se tim velikim godinama,
Tim slavnim komandantima i borcima,
I maršali zemlje, i vojnici,
Poklonimo se i mrtvima i živima,
Svima onima koji se ne smiju zaboraviti,
Poklonimo se, poklonimo se prijatelji.

Cijelo nebo eksplodiralo je od vatrometa dugo očekivane pobjede. (Slajd 23)

Devetog dana slavljeničkog svibnja,
Kad je tišina pala na zemlju,
Vijesti su jurile od ruba do ruba:
Svijet je pobijedio! Rat je gotov!

Pušta se pjesma “Dan pobjede”.

SVIJET je Zemlja, svijet su ljudi, svijet su djeca.
Mir je miran i radostan život.
Nema rata, nema tuge i suza. Mir treba svima!

Bit će mira kada svi ljudi na našem planetu budu prijatelji.

Neka nebo bude plavo
Neka ne bude dima na nebu,
Neka utihnu prijeteće puške
A mitraljezi ne pucaju,
Da žive ljudi, gradovi...
Mir je uvijek potreban na zemlji!

(Slajd 24,25)

Naša zemlja obilježava Dan pobjede na isti način kao i davne 1945. godine. Ovaj praznik ostaje radostan i tragičan. Ponos naroda na Veliku pobjedu, sjećanje na strašnu cijenu koju je naš narod platio za nju, nikada neće nestati iz sjećanja naroda.

Prošlo je više od pola stoljeća od Dana pobjede, ali i dalje poštujemo sjećanje na pale i klanjamo se živima. (Slajd 26)

Ovdje smo s tobom ne zbog datuma,
Kao zli iver sjećanje peče u grudima.
Na grob Neznanog vojnika
Dođite praznicima i radnim danima.

On te štitio na bojnom polju
Pao je ne ustuknuvši ni koraka.
I ovaj heroj ima ime -
Velika vojska Jednostavan vojnik.

3. Želim završiti razredni sat riječima Roberta Roždestvenskog:

“Čini mi se da je naš narod još uvijek sposoban ponoviti podvig jedinstva, bratstva i dužnosti, koji je postao glavni smisao Velikog Domovinskog rata, koji je završio više od pola stoljeća.

Narod! Sve dok srca kucaju, -
Zapamtiti!
Po kojoj je cijeni osvojena sreća?
Molim te zapamti!"


- Materijali za ovjeru

Školski artikli:


- Astronomija (11. razred)
- Prirodoslovlje (5. razred)
- Biologija (5-11. razred)


- Građanski odgoj (5.-7. razred)
- Prirodne znanosti (9-11. razred)



- Zavičajna povijest (5.-7. razred)





- Društveni predmet (5-11. razred)
- Osnove sigurnosti života (sigurnost života) (5-11. razred)
- Osnove ekonomije (10.-11. razred)
- Pravo (10.-11. razred)
- Retorika
- Maternji jezik (5-11. razred)

- Tehnologija (5-11. razred)

- Tjelesni odgoj (5-11. razred)
- Filozofija (10.-11. razred)
- Kemija (8-11 razred)
- Ekologija (10.-11. razred)

Društvene skupine mreže:
U kontaktu s
Kolege
Instagram
Cvrkut
Facebook

Metodološki razvoj razrednog sata za 9. svibnja "Nisam iste dobi kao rat"

Pozdrav dobri ljudi!

Moje ime je Melnikova (od 2014.) Poltaeva (po Skobeljevom ocu) Tatjana. Rođena sam u Ukrajini 1958. godine u gradu Enakievo, Donjecka oblast. Diplomirao na Pjatigorskom pedagoškom institutu stranih jezika. Od 1976. godine radila je u srednjoj školi kao profesorica francuskog jezika. Volim da vezem (ikone, pejzaže). Prva knjiga “Zašto ljudi ne lete kao ptice” objavljena je 2008. 26. prosinca, druga knjiga “Dvije polovice duše” 2010., treća knjiga “Kozačka je duša slobodna ptica, ” 2011., četvrta knjiga “Ogrlica sudbine”, 2012., peta knjiga “Unatoč svemu..” -2013. Godine pedagoškog staža: 40 godina Trenutno radi kao profesor ruskog jezika i čitanja u Državnoj proračunskoj ustanovi “ ASHI br. 9” (popravna škola) Možda će ovaj razvoj biti koristan razrednicima učenika s teškoćama u razvoju.
S poštovanjem i zahvalnošću za pozornost Melnikove T.G.

Metodološki razvoj
razredni sat “9.svibanj – Dan pobjede”.

Za učenike od 5-9 razreda Popravne škole VIII vrste
Cilj: usaditi djeci osjećaj ponosa na svoje pretke

Zadaci:
- jačanje obiteljskih odnosa između djece, roditelja, baka i djedova
- buđenje interesa za povijest svoje obitelji, a time i za povijest svoje domovine

Rekviziti: film “Opsada Lenjingrada”, Jurjevske lente prema broju učenika, pjesme: “Ustani, velika zemljo”, “Dan pobjede”, knjige s pjesmama.
“Nisam ratnih godina...”

Učitelj: (zvuči fonogram pjesme „Ustani, ogromna zemljo”)
Dragi momci! Vi i ja okupili smo se danas uoči najvećeg praznika našeg naroda, Dana pobjede.
-Recite mi, molim vas, koje su godine naši ljudi pobijedili naciste?
-Kako se zvao ovaj strašni rat?
-Kada je počeo Veliki Domovinski rat?

Bravo momci. Na moj zahtjev, danas ste sa sobom donijeli fotografije svojih pradjedova, sudionika tog strašnog rata. Vidim Andryusha na tvom stolu, nema fotografije, ali postoji trokut. Što je to?
Student Andrej
- baka mi je dala ova pisma - trokute su dobivali u ratu

Učitelj, pročitajte, molim vas.
Nažalost, ljudi koji su nam dali slobodu i život ne mogu doći u goste već sedamdeset i jednu godinu od Dana pobjede, a i najmlađi ratni veteran sada bi imao više od devedeset godina. U Khvoynaya živi samo jedan veteran Velikog domovinskog rata, ali iz zdravstvenih razloga on ne može doći da vas upozna.

Danas, u znak sjećanja na vojnike Velikog domovinskog rata, želim vas upoznati sa svojim pjesmama. posvećen podvigu našeg naroda. Ljudi, ovo sam napisao sa srcem, vjerojatno vas želim pitati. Odgovoriti ću. Ne samo zato što su moja dva djeda Grinev Demyan Sergeevich i Skobelev Fedot Georgievich položili svoje živote 1942. u blizini Moskve u smjeru Kalinjina u blizini sela Malaya Tolstukha, braneći svoju domovinu, ne samo zato što je moj stric Grinev Nikolai Demyanovich u dobi od 17 godina pobjegao na frontu i herojski se borio s nacistima, ne samo. Naši sovjetski vojnici doživjeli su vrijeme gore od tog rata: oduzimaju im ordene i medalje, kradu im ordene i medalje, ubijaju ih u vlastitim domovima za mirovine. Ovo je stvarno gore od onog rata. Tada je 1941. bilo jasno i razumljivo: neprijatelj je došao u našu domovinu, moramo je braniti. Svi. I sada smo uspjeli! I tko? Potomci tih istih vojnika koji su se vratili iz rata! Monstruozan. Ne mogu šutjeti. Svojim pjesmama želim veteranima Velikog domovinskog rata iskazati najdublje poštovanje, zahvalnost i divljenje prema njihovom podvigu. Ispričavamo se zbog ovih ološa kojima nije ništa sveto! Ljudi, poslušajte pjesmu

Nisam ja ratnih godina...
Nisam ja vršnjak rata.
I nisam očekivao nikakve vijesti s fronta.
Samo pisma vlastitog sina
Od postrojbe u kojoj sam služio sam to dobio.

Ja i djeca nismo drhtali od grmljavine bombi,
Nisam čuo gadno fijukanje granata,
Ali samo daleka tutnjava grmljavine,
Da, ima munja na crnom nebu.

Nisam otekla od gladi tih teških godina,
Nisam jeo kvinoju, ljepilo za drvo i hominiju,
Nisam vidio fašističke plodove godinama,
Za šaku brašna nisam dao svoje posljednje trgovcu.

Još kao djevojčica često sam bila iznenađena
Zašto je otac tako bolno strog?
Ako slučajno ostavite kruh nepojeden,
Za ovo mi je mogao zakotrljati žlicu u čelo.

Gušeći se u suzama, završila je taj komad...
Tada, sazrevši, shvatio sam oca,
Rusija je krv prolila za kruh slobode!
Oni koji su preživjeli glad znaju Život do kraja!

On je sveti kruh i nema ništa skuplje na ovom svijetu!
Da bi Rusija živjela stoljećima u bratstvu,
Klas žita u pobjedničkom maju u zoru,
Uzdigao se i rastao u slobodi na vojničkoj krvi!

Naša sveta dužnost, sovjetski vojnici,
Nikad nikoga ne zaboravi!
Narod je taj podvig prepustio zaboravu.
Ne može nastaviti cvjetati i živjeti dugo, dugo!

Nisam ja godina kao rat,
I nikada nisam dobio pisma s fronta...

Učitelj. Jednog sam dana na TV-u vidio emisiju u kojoj se govorilo o oduzimanju ordena i medalja ratnim veteranima. I rođena je gorka pjesma

Oprostite nam veterani...

Daleke četrdesete...
Grozničav. borba,
Spaljeni gradovi i sela,
Uskrsnuo sjećanjem.

Ne znamo kako smo preživjeli,
Okusili su punu mjeru tuge,
Ispili smo čašu boli do temelja,
Tako da sada možemo živjeti slobodni.

Nismo domovinu dali neprijatelju,
Obranjen je u neravnopravnoj borbi
Bitke, pobjede i zarobljeništva...
Digli smo našu Domovinu s koljena.

Tražim oprost od živih i palih,
Za odvratne, užasne postupke,
Za one koji oduzimaju vaše narudžbe,
Nemilosrdno ubija za novac.

Za one koji ne traže oprost za ovo,
Koji besramno nosi zastave sa svastikama,
Oprostite nam, veterani,
Za takve duševne rane.

I u najgoroj noćnoj mori nećeš vidjeti ovako nešto,
Kako se ocrnjuje slava sovjetskih heroja,
U okrutnom ratu pobjednika,
Oslobodio svijet od fašizma.

Veliko hvala za slobodu i život.
70 godina rat nismo poznavali i tugu nismo doživjeli,
Zato što je ruski narod živ i napreduje,
Klanjam se do zemlje s poštovanjem!

Oprostite nam veterani...

“Za nekoliko dana ćemo ti i ja otići položiti cvijeće na spomenik našim sumještanima koji se nisu vratili iz rata. Dok ih se sjećamo, naša će domovina biti najjača na svijetu.
Dragi moji suseljani...

Dragi moji suseljani!
Danas je poseban datum za nas,
Zajedno slavimo Dan sjećanja.
Poštujemo podvig sovjetskog vojnika!

Mnogo se pričalo o tom ratu tijekom godina,
Ali kucnuo je čas kad su došli ovamo,
Nismo sreli ni jednog veterana,
I nikad više neće doći!

Položit ćemo cvijeće vojnicima osloboditeljima,
Stanimo u tišini kod obeliska,
I dat ćemo slavu narodnim osvetnicima,
I mi im od srca zahvaljujemo na njihovom podvigu!

I neka naša djeca uzmu štafetu,
Ovdašnji put nikada se neće zaboraviti!
Još će se mnogo pjesama pjevati o tom ratu,
Rusija - domovino, živi zauvijek slobodna!

A sada ćemo vi i ja pogledati isječak iz dokumentarnog filma "Opsada Lenjingrada"
(gledanje filma)
Naše selo Khvoynaya nalazi se nedaleko od ovog prekrasnog grada i tijekom rata ovdje je bila bolnica za sovjetske vojnike. I vaše prabake su pomogle frontu svim silama, pričajte priče o ovom vremenu
(dječje priče)
Učiteljica Rat je davno završio, ali kakav je okrutan trag ostavio u svakoj kolibi, u svakoj obitelji
Rat...

Ratne su oči pepelom prekrivene,
Ubila crna tuga, ubila nesreća,
Pogreb, strašne vijesti,
Uzalud čekanje pokojnika...

Rat ima okrutno lice.
Bolne su rane duboke,
Uvijek je nemilosrdna.
I nemilosrdan prema Čovjeku.

Nema druge strane u ratu,
Ona je zla, mrska, perverzna,
Naravno, ona nema opravdanja.
Za nepromišljenost Ona je kazna.
Strašno je i pomisliti da se naši djedovi tada nisu opirali? …Tada jednostavno ne bismo postojali. Jednostavno je, a mi jesmo! Zato se svi poklonimo u najdubljem postovanju sovjetskim vojnicima koji su branili našu zemlju u tom ratu!
Zapalit ćemo svijeće sjećanja i odati počast podvigu sovjetskog vojnika (palimo svijeće i uz zvuke lenjingradskog metronoma odajemo počast mrtvima minutom šutnje)
Ljudi, objavljujem minutu šutnje.
Memorija

Koliko je pjesama komponirano?
O pobjedi u četrdeset petom ratu.
Srce nam je još uznemireno
Herojstvo i podvig vojnika!

Kako ste tada uspjeli preživjeti?
I odakle dolazi ta moć?
A koliko je samo pjesama napisano!
Ti si naša sveta uspomena.

Što je s nama, potomcima!
Hoćemo li spasiti i oživjeti Rusiju?
Ili idemo s ruksakom
Je li Europa lijepa?

Gdje nam je dostojanstvo?
A snaga ruskog duha?
Oni koji su u tom ratu pali, ustali bi
Da, upravo su pitali za ovo!

Što bi svatko znao odgovoriti?
I je li ih mogao pogledati ravno u oči?
Čemu služe na onom svijetu?
Izgubio život u neravnopravnoj borbi?

Koliko je pjesama napisano o tom ratu,
Napisane su dobre pjesme,
Cvijeće za borce, očekivano...
A sjećanje je u srcu zapisano...
Svira pjesma Dan pobjede.
Učiteljice, želim završiti naš sat ovom pjesmom
Moja linija
Neka moja linija zvoni nevjerojatnom snagom.
Tako da se sjedinim sa svakom žicom tvoje duše,
Zahvalno probodena ruska srca.
I sa svakim bih se zauvijek srodio!

Ujedinjeni smo, naš ruski narod!
Ujedinjeni nevoljama koje smo doživjeli,
Ujedinjeni tim svetim ratom,
Ujedinjeni pali, ujedinjeni živi!

U svakoj kući, u svakoj, vidite, na zidu,
Portreti onih koji se nikada neće vratiti s fronta,
U svakoj su oplakivali one koje nisu očekivali
S fotografija se samo tužno smiješe.

Naša snaga je u bratstvu, Rusi!
Za to su naši djedovi živote položili.
Nećemo predati Rusiju skrnavljenju!
Njihovi će potomci izvojevati, kao i tada, Pobjedu!

Živi stoljećima Rusija, napreduj u sreći!
Pitate: "Kako?", Ja ću odgovoriti: "Jednostavno, vrlo!"
Ljubi svoju zemlju svim srcem svojim, svom dušom svojom,
Dišite s njim istim dahom, jer ovo je kuća vašeg oca!
Učitelj: Pripremio sam dar za vas. Svima ću dati Jurjevsku lentu. “Besmrtni puk” i svima na dar zbirka mojih pjesama “Nisam u godinama rata”. Sada uzmite razglednice koje ste napravili vlastitim rukama i potpisat ćemo ih djeci rata koja žive u selu Khvoinaya
(djeca potpisuju razglednice)

****
Bolji od onih koji su prošli rat,
Nitko nikad neće pisati!
Koji je išao putem smrti
Zna da joj diše u lice!

I u rovu, u zagrljaju s njom,
S ostatkom olovke,
Napisao sam svom voljenom,
Prije strašnog napada.

Prazne crne očne duplje
Gledala je ravno u dušu.
Da, nada je buntovna
Nije joj dala da sluša!

I otišli su u besmrtnost,
Vojnici, sovjetski ratnici!
I nema mjesta smrti
Srce napravljeno po sjećanju!

Rat…
Rat... ti nam godinama dišeš u lice!
Crnim krilima zaklonit ćeš bijelu svjetlost.
Prijete gubici, nevolje, razdvajanje,
Rastanak, čekanje, muka.

Nažalost, ti si jedini lijek
Zbog vas su katastrofe nepopravljive!
Uz vašu pomoć problemi se rješavaju,
I nema druge dileme za čovječanstvo!

Rat...tinjaš pod pepelom mržnje,
Čini se da brineš za humane ciljeve,
Ali tvoja suština je jedna, ne može biti druga,
Dobro, ljubavi, toliko želiš pobijediti!

Rat... nad našim glavama kao Domoklov mač!
Što je sveto, spreman sam sve zanemariti!
A vrata su širom otvorena svim porocima i strastima.
Dajte odriješene ruke krvoločnim vlastima!

Čovječanstvo je u ratu, ne možete reći tko je u pravu,
Ti nas skokovima vodiš u ponor!
I pohlepnim rukama hoćeš sve pograbiti,
Rat... postoji li način da spasim svijet od tebe?

Naslov: Metodička izrada razrednog sata za 9. svibnja „Nisam vršnjak rata“
Nominacija: Škola, Skripte, razredi 5-9

Pozicija: profesor ruskog jezika i čitanja
Mjesto rada: GOBOU "ASHI br. 9"
Lokacija: selo Khvoinaya, regija Novgorod, ulica Shrsseynaya, 35 kv3

Bilješke za Dan pobjede za razrede 8-9 "Pjesma u vojničkom kaputu"

Pjesma može uništiti neprijatelja kao i svako oružje.

A. Aleksandrov

Nastavni sat posvećen glazbi ratnih godina.

Sovjetske pjesme ratnih godina sadrže ogroman naboj morala i patriotizma. Ovaj zadatak može biti usmjeren na domoljubni odgoj tinejdžera. Pjesme ratnih godina klasici su sovjetske pjesme. Poznavanje takve glazbe može djeci dati kriterije za vrednovanje glazbenog djela općenito, a posebno pjesme. Formalno se ovaj događaj može nazvati satom komunikacije. Može se podijeliti u dva dijela: informativni blok (kratke priče o povijesti nastanka pjesama), interaktivni razgovor – rasprava i glazbena minuta – pjevanje pjesama.

Ciljevi: proširiti razumijevanje djece o Velikom Domovinskom ratu, upoznati ih s poviješću stvaranja poznatih pjesama; formirati kod djece pozitivan stav prema pjesmama ratnih godina, odbijanje pokušaja iskrivljavanja i ocrnjivanja povijesti rata; njegovati umjetnički ukus, estetski osjećaj; probuditi želju za pjevanjem i slušanjem pjesama Velikog domovinskog rata.

Pripremni rad s djecom:

Pripremite kreativnu skupinu (6 djece), raspodijelivši im materijal informativnog bloka (dovoljna je jedna fotokopija skripte);

Prepišite riječi pjesama koje će djeca pjevati na kraju sata.

Dekor: pribor Velikog Domovinskog rata (foto plakati, gramofon, slike ordena i medalja); na ploči - tema, epigraf.

Glazbeni aranžman: glazbeni zapisi pjesama (“Zemunica”, “Tamna noć”, “Plavi rubac”, “Sveti rat”).

Plan nastave

I. Uvodne napomene.

II. Informacijski blok:

1. Pjesme protiv pjesama.

2. "Zemunica".

3. "Tamna noć".

4. “Plavi rupčić.”

5. "Sveti rat".

III. Interaktivni razgovor na temu "Stare pjesme o glavnom."

IV. Završna riječ.

V. Glazbena završnica “Pjevajmo prijatelji!”

Tijek sata razrednika

I. Uvodne napomene

Učiteljica razredne nastave. Ljudi, svaki dan čujete desetke pjesama. Neke pjesme postanu nevjerojatno popularne i odjednom budu zaboravljene. Ali postoje neke pjesme koje su preživjele svoje vrijeme i postale klasici. Klasično znači uzorno, besprijekorno, besprijekorno. Autori ovih pjesama uhvatili su nekakav nerv, neki tajni mehanizam koji i nakon desetljeća djeluje na slušatelja. I čini pjesmu vječnom. Takve vječne pjesme uključuju pjesme Velikog domovinskog rata. Pročitajmo temu današnjeg sata (lektira). Sada pročitajmo epigraf (čita). Mislite li da pjesma može biti borac ili moćno oružje?

Primjeri odgovora djece:

Pjesma može biti borac jer vodi u bitku.

Sve dok ljudi pjevaju pjesme vjeruju u pobjedu.

Pjesma zbližava ljude i čini ih jačima, pa može biti moćno oružje.

Pjesma može podići duh ratnika i podići ih na junačka djela, pa je pjesma strahovito oružje.

U pjesmama vojnici pjevaju o onome što im je drago, za što će se boriti do posljednje kapi krvi.

Pjesma pomaže vojnicima u životu na fronti, pa možemo reći da se pjesma bori s vojnicima, što znači da je i pjesma borac.

Učiteljica razredne nastave. Doista, pjesma je i borac i moćno oružje. Danas ćemo govoriti o pjesmama Velikog domovinskog rata. Te su pjesme ispratile naše vojnike na bojišnicu i dočekivale nas u oslobođenim gradovima, pjesme su nas dizale u boj i pomogle nam preživjeti gubitak najmilijih, pjesme su hodale s pješaštvom i vozile tenkiste po prašnjavim cestama rata, pjesme su se uzdizale u nebo na krilima sa crvenim zvijezdama i preorala mora . Pjesma je glazbena kronika Velikog domovinskog rata. Dajem riječ kreativnoj skupini koja je pripremila informativni blok za današnji sat.

II. Informacijski blok

Pjesme protiv pjesama

Učenik 1. A pjesme su se baš tukle!

Njemački znanstvenik Eberhard Dieckmann ispričao je našem književniku Vadimu Kožinovu da se u Njemačkoj prije rata uopće nisu pjevale lirske pjesme – posvuda su se čule samo koračnice! U tim marševima je slavljena Njemačka, opjevana njemačka nacija, hvaljeni su Fuhrer i nacističke vođe. Te su pjesme trebale podići moral njemačkim vojnicima prije polaska na istok u osvajanje životnog prostora. S takvim borbenim duhom njemački je vojnik prešao granicu naše zemlje, a nacistički marševi počeli su teći našom zemljom. I posvuda, u svim krajevima Rusije, cijeli naš narod ustao je protiv tih marševa: vojnici i mornari, starci i djeca, ljudi svih nacionalnosti ustali su da se bore da nikada ne čuju ove nacističke marševe na svojoj zemlji.

Koje su pjesme poticale naš narod na borbu? Navest ću samo naslove: “Slavuji”, “Mrak”, “Plavi rubac”, “Tamna noć”, “Katjuša”, “Zemunica”, “Oj, magle su moje”. Nisu to bile koračnice, nego lirske pjesme. Pričali su o ljubavi, o domu, o proljeću, o brezama, slavuju. I ove pjesme su pobijedile! Jer ovim pjesmama naš narod nije branio svoj životni prostor, nego svoju rodnu zemlju, svoje rodne breze, svoje voljene i drage. Naša grupa pripremila je priču o povijesti nastanka nekoliko pjesama. Danas ćemo slušati pjesme Velikog domovinskog rata, učiti o povijesti njihovog nastanka, mentalno se prenijeti u te grmljavinske oluje četrdesetih, zamisliti kako su se osjećale naše prabake i pradjedovi kada su čule te pjesme na fronti. ili straga.

"Zemunica"

(Svira pjesma “Zemunica”.)

Učenik 2. Vjerojatno nema osobe u našoj zemlji koja ne bi prepoznala ovu pjesmu.

Sada si daleko, daleko.

Između nas snijeg i snijeg.

Nije mi lako doći do tebe,

A četiri su koraka do smrti.

Pjesnik Aleksej Surkov napisao je ove retke 1941. godine u zemunici, u “snježnobijelim poljima blizu Moskve”. Nije ni slutio da piše riječi popularno poznate pjesme. Jednostavno je napisao pismo supruzi u stihovima, opisujući svoje osjećaje nakon teških bitaka za Moskvu. Godinu dana kasnije kroz Moskvu je slučajno prolazio skladatelj K. Listov. Došao je u redakciju frontovskih novina, gdje je radio pjesnik Surkov, i tražio nešto "pjesmu". Pjesnik je predložio ovo lirsko pismo. Skladatelj je odmah skladao melodiju i zapisao je na običnu bilježnicu – nacrtao je pet lenjira, zapisao note i otišao. Riječi i melodija pjesme objavljeni su u novinama Komsomolskaya Pravda. Pjesma je ispala vrlo topla, iskrena, pomalo tužna, ali među vojnicima nije izazivala melankoliju, već prezir prema smrti. Ova pjesma je bila pjesma – borac, sudjelovao u borbi i pomogao da se pobjeda približi. Voljena je i pjevana na svim poljima, baš kao i druga pjesma koju ćete čuti.

"Mračna noć"

(Svira pjesma “Tamna noć”.)

Učenik 3. Pjesmu “Tamna noć” iz filma “Dva borca” prvi je izveo omiljeni glumac Mark Bernes koji je igrao glavnu ulogu. Pjesma je odmah ostala u sjećanju publike. Napisana je doslovno u jednom dahu. Film “Dva borca” snimljen je 1942. godine u Taškentskom filmskom studiju. Glazbu za film napisao je poznati skladatelj Nikita Bogoslovski. Prema planu redatelja, u filmu je trebala biti iskrena pjesma. Čim je redatelj objasnio skladatelju stanje i osjećaje junaka, Nikita Bogoslovski je odmah sjeo za klavir i bez prestanka svirao melodiju buduće pjesme. Tako je prvi put rođena ova glazba. Ovako je ušla u film bez ijedne promjene. Na svim frontama ova se pjesma čula u trenucima kratkog odmora, između bitaka. Naš vojnik se borio za svoj dom, za svoju kolevku, za svoju voljenu, sve dok nad našom zemljom nije završila “tamna noć” rata.

"Plavi šal"

(Svira pjesma “Blue Handkerchief”.)

Student 4. Moskovski ljubitelji džeza pjevali su pjesmu “Plava maramica” i prije rata. Ali ova lagana jazz pjesma bila bi vrlo brzo zaboravljena da nije narodne umjetnice Sovjetskog Saveza Klavdije Šulženko. Godine 1942. zamolila je mladog poručnika, zaposlenika frontovskih novina, da napiše druge riječi na ovu melodiju. Poručnik je skladao cijelu noć. Tako se pojavila pjesma s vojničkim riječima.

"Odmah su mi se svidjele jednostavne, dirljive riječi", rekao je Shulzhenko. - Bilo je dosta istine u njima. Svaki ratnik ima jednu rođenu ženu, najdražu, blisku i dragu, za tugu, patnju, neimaštinu, za rastanak od koje će se osvetiti neprijatelju.

Mitraljezac črčka

Za plavu maramicu,

Što je bilo na plećima dragih!

Ovo je bilo drugo rođenje pjesme. Novim tekstom “Plavi rubac” zauzeo je svoje mjesto na borbenim položajima i s našim vojnikom stigao do Berlina. Ovakve ratne epizode govore o tome kako se borio “Plavi rubac”. Jednom je Shulzhenko održao koncert u zrakoplovnoj pukovniji. Nakon koncerta jedan od pilota rekao joj je da će “Plavi rubac” biti uz pilote u svim bitkama i da će prvi “Junker” ili “Messer” koji obore posvetiti njoj. Shulzhenko nije morao dugo čekati. Već sljedeći dan ovaj je pilot oborio fašistički Messerschmitt. “Trebale su nam Šulženkove pjesme, kao granate i patrone, u borbi”, rekli su vojnici i časnici.

"Sveti rat"

(Svira pjesma “Sveti rat”.)

Učenik 5. Glavna pjesma Velikog Domovinskog rata je “Sveti rat.” Ova pjesma je u sebi imala naboj tolike snage da i dan danas mnogima zastane knedla u grlu i krenu suze na oči kada čuju: “Ustani zemljo velika, ustaj u boj smrtni...”

- “Ovo je himna osvete i kletve hitlerizmu” - tako je za ovu pjesmu rekao njen autor, skladatelj A. Aleksandrov. Prisjetio se da se u ratu ova pjesma uvijek slušala stojeći, s nekim posebnim porivom, svetim raspoloženjem, a često su plakali ne samo borci, nego i sami izvođači.

Učenik 6. Ova pjesma je nastala već u prvim danima rata. U jednoj noći pjesnik V. Lebedev-Kumach napisao je pjesmu, koja je odmah objavljena u novinama. Skladatelj A. Aleksandrov pročitao je ovu pjesmu u jednim od novina. Bio je voditelj Ansambla pjesama i igara Crvene armije. Pjesma je ostavila tako snažan dojam na skladatelja da je odmah sjeo za klavir. Sutradan je Aleksandrov već uvježbavao novu pjesmu s ansamblom. A dan kasnije zbor je pjesmu prvi put izveo na željezničkom kolodvoru Bjeloruski, odakle su tih dana polazili borbeni vozovi na frontu.

Učenik 5. Tako su suvremenici zapisali o toj prvoj izvedbi (lektira).

“...U čekaonici je bila platforma napravljena od svježe blanjanih dasaka - svojevrsna pozornica za nastup. Umjetnici ansambla popeli su se na ovo uzvišenje iu njima se nehotice pojavila sumnja: je li moguće nastupati u takvom okruženju? U dvorani je buka, oštre komande, zvuci radija. U općem žamoru utapaju se riječi voditelja koji najavljuje da će sada premijerno biti izvedena pjesma “Sveti rat”. Ali tada se podiže ruka Aleksandra Vasiljeviča Aleksandrova i dvorana postupno utihne...

Brige su bile uzaludne. Već s prvim taktovima pjesma je zarobila borce. A kad se oglasio drugi stih, u dvorani je nastala apsolutna tišina. Svi su ustali, kao za vrijeme himne. Na strogim licima vide se suze, a to se uzbuđenje prenosi i na izvođače. I svi imaju suze u očima...

Pjesma je utihnula, ali su borci tražili ponavljanje. Ponovno i ponovno - pet puta zaredom! - ansambl je pjevao "Sveti rat"..."

Učenik 6. Tako je počeo bojni put ove pjesme, put slavan i dug. Od tog dana „Sveti rat“ usvojila je naša vojska i sav narod i postala je glazbena himna Velikog domovinskog rata. Pjevalo se posvuda - na čelu, u partizanskim odredima, u pozadini. Svako jutro nakon udara kremljskih zvona, oglasilo se na radiju. U kronikama Domovinskog rata ima mnogo herojskih epizoda koje govore o tome kako je ova pjesma himne ušla u bitku. Jedan od njih datira iz proljeća 1942. Mala skupina branitelja Sevastopolja zauzela je obranu u špilji uklesanoj u stijeni. Nacisti su bijesno jurišali na ovu prirodnu tvrđavu i gađali je granatama. Topila se snaga branitelja... I odjednom se začu pjesma iz dubine tamnice:

Ustaj, zemljo velika,

Ustanite za smrtonosnu borbu

S fašističkom mračnom moći,

Sa prokletom hordom...

Tada se začula jaka eksplozija, a krhotine stijena ispunile su špilju... Sovjetski vojnici nisu se predavali mrskom neprijatelju. Mnogi vojskovođe rekli su da se snaga ove pjesme može usporediti s “cijelim oklopnim korpusom”.

III. Interaktivni razgovor na temu “Stare pjesme o glavnom”

Učiteljica razredne nastave. Danas ste se upoznali s poviješću nekoliko pjesama Velikog Domovinskog rata. Kakav su dojam na vas ostavile ove pjesme? Što vaša obitelj misli o ovim starim pjesmama?

Primjeri odgovora djece:

Bake, djedovi, roditelji vole ove pjesme, vole gledati TV emisije, znaju riječi napamet.

Kad je u obitelji slavlje i okupi se sva rodbina, za stolom se uvijek pjevaju stare pjesme.

Pjesme poput “Holy War” ne mogu se samo tako pjevati. Ovo je jako jaka pjesma. Ovo je nešto sveto.

Dojam je jeza na koži i knedla u grlu. Tako je i s mojim roditeljima – moj pradjed je poginuo u ratu.

Učiteljica razredne nastave. "Stare pjesme o glavnom" - u televizijskom programu s ovim naslovom moderni umjetnici sada izvode pjesme ratnih godina. Što mislite što je najvažnije o čemu se pjeva u ovim pjesmama?

Primjeri odgovora djece:

Ljubav, dom, obitelj, djeca.

Domovina, sloboda, vedro nebo nad glavom.

Dužnost, odanost, čast.

Učiteljica razredne nastave. Na početku sata pričali smo kako su pjesme kao vojnici, oni su se i borili. A glavna pjesma Velikog domovinskog rata, "Sveti rat", još uvijek je u prvom planu. I u naše vrijeme ona se bori. Odjednom su se počele pojavljivati ​​glasine da je navodno riječi ove pjesme napisao rusificirani Nijemac još 1916. godine u vezi s Prvim svjetskim ratom. A pjesnik Lebedev-Kumach prisvojio ih je za sebe ili jednostavno ukrao. Filološki znanstvenici su razotkrili ovu laž. Prvo, ne postoji niti jedan rukopisni tekst koji bi pripadao peru upravo ovog Nijemca, a drugo, Lebedev-Kumach ima sačuvane desetke nacrta s varijantama ove pjesme, što ukazuje na intenzivan rad na tekstu. A takva se pjesma nije mogla pojaviti prije Prvoga svjetskog rata. Vojnici nisu razumjeli bit ovog rata i nisu se htjeli boriti – otkud toliki intenzitet domoljublja, tolika energija? Što mislite zašto su pokrenute sve te optužbe? Čini se, pa, kakve veze ima tko je to napisao?

(Djeca izražavaju svoje pretpostavke.)

Činjenica je da ovo nije samo pjesma – to je hvalospjev veličini naroda koji je pobijedio fašizam. Da bi ocrnili našu Pobjedu, počinju “napadati” njegovu pjesmu... To je ista dosadna želja da nam se usadi ideja o našoj drugorazrednosti, inferiornosti. Kao, što ti Rusi mogu stvoriti? Sve super dolazi samo od Nijemaca. Već su naši pradjedovi raspršili ovaj mit isticanjem crvene zastave nad Reichstagom. Protiv tih mitova dobro je cijepljeno nekoliko generacija naših ljudi. Kako današnja mladež može izbjeći da bude zarobljena tim mitovima?

Primjeri odgovora djece:

Moramo naučiti više o ratu.

Trebate naučiti poštovati sebe, svoj narod, svoju povijest.

Učiteljica razredne nastave. Doista, trebate naučiti poštivati ​​svoju povijest, svoj narod, svoje heroje. Treba imati svoje nacionalno dostojanstvo.

VI. Završna riječ

Učiteljica razredne nastave. Veliki domovinski rat se sve više udaljava od nas. Odlazi i generacija koja pamti ovaj rat. Ali sjećanje na podvig naroda ne nestaje. Ostaje u knjigama, fotografijama, filmovima i pričama pradjedova. Ali pjesme ne čuvaju samo sjećanje – one čuvaju dušu naroda. Slušajući ove pjesme, shvaćate da fašizam nisu pobijedili bajni junaci, već obični ljudi. Bili su uplašeni, promrzli, povrijeđeni. Ali su preživjeli. To je snaga i veličina naših pradjedova. I pjesme su im pomogle u pobjedi, pa su pjesme i veterani Velikog Domovinskog rata. A u ove svibanjske pobjedničke dane sjetimo se i njih.

V. Glazbena završnica "Pjevajmo prijatelji!"

(Uključuje se glazba, djeca pjevaju pjesme koje su naučili na satu.)

Ovaj metodološki razvoj može se koristiti pri izvođenju nastave u razredu u razredima 3-5.

Cilj: Formirati odnos poštovanja prema herojima Drugog svjetskog rata i prošlosti naše domovine.

Zadaci:- upoznati učenike s podvizima naroda u Drugom svjetskom ratu;

Proširiti znanje učenika o Velikom domovinskom ratu;

Usaditi patriotske osjećaje mlađim školarcima: poštovanje prema starijoj generaciji, osjećaj ponosa na svoj narod, svoju domovinu.

Oprema: računalo, projektor, platno.

Preliminarna priprema je da je potrebno učenicima unaprijed podijeliti pjesme da ih čitaju napamet i daju zadatke u grupama da pripreme priče o pionirima herojima.

Napredak lekcije.

Uvodni razgovor.

Obnovite svoje znanje o Danu pobjede. (- Koji se praznik približava? Kojem je događaju posvećen?)

Učitelj, nastavnik, profesor: Postoje događaji, datumi, imena ljudi koji su ušli u povijest grada, regije u zemlji, pa čak i u povijest cijele Zemlje. O njima se pišu knjige, pričaju legende, stvara poezija i glazba. Glavno je da ih se pamti. I to se sjećanje prenosi s koljena na koljeno i ne dopušta da daleki dani i događaji izblijede. Jedan od tih događaja bio je i Veliki domovinski rat našeg naroda protiv nacističke Njemačke. Svatko treba čuvati uspomenu na nju. (slajd 1)

1 čitatelj:

Onima koji su išli u boj za domovinu, preživjeli i pobijedili...

Onima koji su spaljeni u buchenwaldskim pećima,

Onima koji su otišli na dno kao kamen na riječnim prijelazima.

Onima koji su zauvijek bezimeni potonuli u fašističkom zarobljeništvu,

Onima koji su bili spremni dati svoje srce za pravednu stvar,

Oni koji su pali pod automobile umjesto pod pontonske mostove.

Posvećeno svima koji su otišli u besmrtnost i pobijedili...

Čitatelj 2:

Cijela zemaljska kugla je pod nogama.

Živim. ja dišem. Pjevam.

Ali u sjećanju je uvijek sa mnom

Poginuo u borbi.

Da ne navodim sva imena,

Nema krvnog srodstva.

Zar zbog toga ne živim

Zašto su umrli?

Učitelj, nastavnik, profesor. U zoru 22. lipnja 1941. počeo je Veliki Domovinski rat. Duge 4 godine do 9. svibnja 1945. naši djedovi i pradjedovi borili su se za oslobođenje domovine od fašizma. Oni su to učinili zbog budućih generacija, zbog nas. Pričajmo našoj djeci i unucima o ovom pravednom ratu da pamte.

Čitatelj 3:

lipnja... Zalazak sunca se bližio večeri.

I more se razlilo u bijeloj noći,

I čuo se zvučni smijeh momaka,

Oni koji ne znaju, oni koji ne znaju tugu.

Čitatelj 4:

lipnja ... Tada nismo znali

Hodajući iz školske večeri,

Da će sutra biti prvi dan rata,

A završit će tek 1945., u svibnju.

Čitatelj 5:

Cvijeću se činilo hladnim

I lagano su izblijedjele od rose.

Zora koja je šetala kroz travu i grmlje.

Tražili smo njemačkim dalekozorom.

Čitatelj 6:

Sve je odisalo takvom tišinom,

Činilo se da cijela zemlja još spava

Tko bi znao da između mira i rata,

Još samo oko 5 minuta.

1. Prvog dana rata imali su 17-20 godina. Od svakih 100 djece ove dobi koja su otišla na front, njih 97 se nije vratilo. 97 od 100! Evo ga, rat! Zapamtiti!

2. Rat znači 1725 porušenih i spaljenih gradova i mjesta, preko 70 tisuća sela u našoj zemlji. Rat znači 32 tisuće dignutih u zrak pogona i tvornica, 65 tisuća kilometara željezničkih pruga. Zapamtiti!

3. Rat je 900 dana i noći opkoljenog Lenjingrada. To je 125 grama kruha dnevno. To su tone bombi i granata koje padaju na civile. Zapamtiti!

4. Rat znači 20 sati za strojem dnevno. Ovo je usjev uzgojen na tlu slanom od znoja. Ovo su krvavi žuljevi na dlanovima djevojčica i dječaka poput tebe. Zapamtiti!

5. Rat... Od Bresta do Moskve - 1000 km, od Moskve do Berlina - 1600. Ukupno: 2600 km - to je ako računate u ravnoj liniji.

6. Ne čini se puno, zar ne? Avionom je potrebno oko 4 sata, ali trkom i na trbuhu - 4 godine 1418 dana. Zapamtiti!

Učitelj, nastavnik, profesor:- Kad se govori o ratu, često se govori o podvizima. Kako shvaćate riječ "podvig"? (Učenici obrazlažu.)

Podvig je kad čovjek u velikom nesebičnom porivu duše daje sebe ljudima, u ime ljudi žrtvuje sve, pa i svoj život.

Postoji podvig jednoga čovjeka, dvojice, trojice, stotina, tisuća, a postoji PODVIG NARODA, kad narod ustaje u obranu domovine, njezine časti, dostojanstva i slobode. (slajd 4)

Gotovo cijela zapadna Europa ležala je pod kovanom petom nacističkih osvajača kada je nacistička Njemačka bacila snagu svojih tenkova, aviona, topova i granata na našu državu. A trebalo je biti vrlo jak narod, imati čeličan karakter, imati veliku moralnu snagu da se odupre neprijatelju, da svlada njegove bezbrojne sile.

Iz beskrajne sibirske ravnice

U Polesie šume i močvare

Ustade junački narod,

Naš veliki, moćni narode!

Izašao je: slobodan i u pravu,

Odgovarajući ratom na rat,

Zauzmite se za svoju rodnu državu,

Za našu moćnu zemlju!

(slajd 5-10)

Svi su ustali u obranu Domovine. Vlakovi su odlazili na frontu, stvarali su se partizanski odredi, a žene i djeca išli su na radne smjene.

Borili su se u partizanskim odredima, radili u vojnim tvornicama, prikupljali toplu odjeću za frontovce, koncertirali ranjenicima u bolnicama. Rat su dočekali u različitim godinama. Neki su vrlo mladi, neki su tinejdžeri. Netko je bio na pragu adolescencije. Rat ih je zatekao u glavnim gradovima i malim selima, kod kuće i kod bake, u pionirskom logoru, na bojišnici i u pozadini.

Okrutna riječ - rat!

Reflektori s bijesnim bljeskom

Uletjela je u naše djetinjstvo.

Smrtonosne tone čelika

Sirena noćnog alarma.

Tada se nismo igrali rata...

Jednostavno smo disali rat. (A. Ioffe)

Evo samo nekoliko redaka iz sjećanja djece tih godina.

Student.“Na početku rata, moja obitelj nije bila evakuirana iz Moskve, škole nisu bile otvorene, ali nismo sjedili skrštenih ruku i donirali ih u bolnice. A u proljeće i ljeto su nas izvodili da skupljamo koprivu, od koje se kuhala kupusova juha u bolnicama, za vrijeme bombardiranja dežurali smo na krovovima i gasili zapaljive bombe" (T.S. Ivleva, tiskara. )

Student.“Rat je našu obitelj, obitelj vojnog liječnika, zatekao kod Bresta 22. lipnja 1941. godine. Majka i sestra umrle su mi pred očima. Imao sam devet i pol godina. Pokupila su me dva vojnika i počeli smo napuštati obruč, probijajući se do svojih. Prešli smo frontu, a ja sam kao student, sin pukovnije, bio upisan u specijalno izviđanje u stožeru 4. armije. Izvodio sam izviđanje, ali sam početkom 1942. godine bio pod vatrom, bio sam ranjen i poslan u pozadinu na liječenje..... (Yu.G. Podtykailov, inženjer strojarstva) Priče učenika o herojima pionirima.

(slajd 11-14)

Učitelj, nastavnik, profesor: Ali naravno, žena, majka, iznijela je najveći teret rata na svojim plećima. (slide15)

Znam da u srcu nosiš strepnju - Nije lako biti majka vojnika! Znam da stalno gledaš u cestu. Uz koji sam jednom otišao. Znam da su bore postale dublje, a ramena malo pogrbljena. Danas smo se borili do smrti, mama, za tebe, za naš sastanak.

Mama, pišem ti ove retke,

Šaljem ti svoje sinovske pozdrave.

Sjećam te se tako draga,

Tako dobro - nema riječi!

Za život, za tebe, za svoj rodni kraj

Hodam prema olovnom vjetru,

I čak i ako su sada kilometri između nas,

Tu si, sa mnom si, draga moja!

U mnogim obiteljima sačuvana su vojnička trokutna pisma koja su s fronta slali očevi i djedovi, muževi i sinovi te braća. Napisali su da će se kući vratiti samo s pobjedom. Zdravo, dragi Maksime! Zdravo, moj voljeni sine! Pišem s prve crte, Sutra ujutro - natrag u boj! Istjerat ćemo fašiste. Čuvaj se, sine, majko, Zaboravi tugu i tugu - vratit ću se s pobjedom! Napokon ću te zagrliti. Doviđenja. Tvoj otac.

Učitelj, nastavnik, profesor:Žene nisu radile samo pozadi . . Bili su to medicinske sestre, liječnici, bolničari, obavještajci i signalisti. Mnoge su vojnike spasile od smrti nježne, ljubazne ženske ruke. (slajd 16, 17)

Oružje tutnji, meci zvižde. Jedan vojnik je ranjen krhotinom granate. Sestra mi šapće: "Hajde, ja ću te podržati, ja ću ti previti ranu!" U njoj je bilo toliko ljubavi i topline! Moja je sestra mnoge spasila od smrti.

Vodeći. Umrlo je oko 40 milijuna sovjetskih ljudi. Možete li zamisliti što ovo znači? To znači 30 ubijenih na 2 metra zemlje, 28 tisuća ubijenih dnevno. To znači da je umro svaki četvrti stanovnik zemlje.

Tiho momci, trenutak šutnje
Poštujmo sjećanje na heroje,
I njihovi su glasovi jednom zazvučali
Jutrom su pozdravili sunce,
Gotovo naši vršnjaci.
Među nama ih nema
Koji je otišao na front i nikad se nije vratio.
Sjetimo se u stoljećima, u godinama,
O onima koji više nikada neće doći.
Prisjetimo se!

Molim sve da ustanu. Pognimo glave pred veličinom podviga sovjetskog vojnika. Odajmo minutom šutnje sjećanje na sve poginule.

Minuta šutnje.

Pa ipak, došlo je do prekretnice u ratu i počelo je oslobađanje okupiranih područja. Očistivši teritorij naše zemlje od fašista, naši su vojnici oslobodili narode Europe od fašističkog jarma.

Čovječanstvo duguje golem dug onim milijunima ljudi koji su poginuli braneći svoju domovinu od ropstva, sužanjstva i fašizma koji je prijetio uništenjem svih slavenskih naroda. Zahvalni potomci čuvaju uspomenu na poginule, brinući o neobilježenim grobovima i masovnim grobnicama, polažući cvijeće na spomenike i obeliske, nazivajući ulice imenima heroja. (slajd 19)

Tu smo s tobom ne zato što datum, Kao zli djelić sjećanja, u grudima gori. Blagdanima i radnim danima dođite na grob Neznanog junaka. On te štitio na bojnom polju. Pao je ne ustuknuvši ni koraka. I ovaj junak ima ime - Velika vojska, jednostavan vojnik.

U nezaboravne dane tisuće Rusa dolaze na groblje Piskarevskoye u Sankt Peterburgu, na Mamajev kurgan u Volgogradu, (slajd 20) na planinu Sapung u Sevastopolju, do spomenika spaljenim stanovnicima sela Krasukha u Pskovskoj oblasti i na druga sveta mjesta. Podvig sovjetske armije, osloboditeljice, poštuje se ne samo u našoj zemlji. U Njemačkoj, u parku Treptow nalazi se spomenik Ratniku-Oslobodiocu. To je Vojnik pobjednik, na čije se grudi s povjerenjem drži njemačka djevojka koju je spasio. (slajd 21)

Na prijelazu četvrtog proljeća,

Kao nagradu za godine tjeskobe,

Prostrti u dimu i prašini

Berlin je ležao pred našim nogama!

Grmljavina oružja ne prestaje.

Plamen bjesni u dimnoj tami,

I ljudi govore jedni drugima -

Ima pravde na Zemlji!

drobljenje željeza i kamena,

Nemilosrdno je oborio neprijatelja!

Stijeg pobjede nad Njemačkom

Izvio je zastavu svoje istine!

Hodao je kroz vatru i vodu,

Nije skrenuo sa svog puta.

Slava, slava narodu - heroju!

Slava njegovoj slavnoj vojsci!

A u Berlinu, na praznik,

Podignut je da stoji stoljećima,

Spomenik sovjetskom vojniku,

Sa spašenom djevojčicom u naručju.

Stoji kao simbol naše slave.

Kao svjetionik koji svijetli u tami,

Ovo je on - vojnik moje države,

Štiti mir na cijeloj Zemlji!

Sunce sja na Dan pobjede i uvijek će nam sjati. U žestokim borbama naši su djedovi uspjeli poraziti neprijatelja. Kolone koračaju u ravnomjernom redu, I pjesme teku tamo-amo, I svečani vatrometi svjetlucaju na nebu gradova heroja! (slajd 25) Na današnji dan u svakom gradu naše zemlje održavaju se svečani skupovi. A u prvom redu su veterani - oni koji su prošli rat (Slide 2)

Nosite svoje medalje
I praznicima i radnim danima.
Na strogim jaknama
I moderne jakne. Nosite medalje
Da svi ljudi vide
Ti, koji si izdržao rat na svojim plećima.

(slajd 27) Neka nikada ne bude rata! Neka spavaju mirni gradovi. Neka prodorno zavijanje sirena ne zvuči iznad moje glave. Neka nitko ne rasprsne granatu, Neka nitko ne puca iz mitraljeza. Neka naše šume zvone samo glasovima ptica i djece. I neka mirno prolaze godine, Neka nikada ne bude rata!

Preuzmite prezentaciju: