Конспект НОД щодо розвитку мови у старшій групі «Як птахи весну зустрічають. Клубна година «Зустрічаємо птахів – зустрічаємо весну Клубна година «Зустрічаємо птахів – зустрічаємо весну»

Наталія Панафідіна
Конспект НОД з розвитку мови у старшій групі «Як птахи весну зустрічають»

КОНСПЕКТ НІД З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ У СТАРШІЙ ГРУПІ:

СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ НА ТЕМУ

«ЯК ПТАХИ ВЕСНУ ЗУСТРІЧАЮТЬ» .

ПІДГОТУВАЛА І ПРОВЕЛА

ПАНАФІДІНА Н. Н.

Види дитячої діяльності: ігрова, образотворча, комунікативна, пізнавально-дослідницька, музична, сприйняття художньої літератури та фольклору.

Цілі: закріпити уявлення дітей про характерні ознаки весни у неживій природі; показати зв'язок весняних змін у неживій та живій природі; узагальнити знання дітей про весняні зміни у житті птахів; розвивати вміння спостерігати, Порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати інтерес та дбайливе ставлення до природи; дати уявлення про птахів(зовнішній вигляд, місце існування і т. д., їх різноманітності; вчити ділити на перелітних і зимуючих на основі зв'язку між характером корму і способом його добування; активізувати словник: перелітні, комахоїдні, зерноїдні, хижі, водоплавні, співочі, приліт, розмноження.

Цільові орієнтири дошкільного освіти: самостійно вигадує невелику розповідь на задану тему; активно та доброзичливо взаємодіє з педагогом та однолітками під час ігор; цікавиться образотворчою дитячою діяльністю (декоративне малювання: гжельські візерунки).

Матеріали та обладнання: ілюстрації та фотографії із зображенням птахів, пташиних зграй; аудіозаписи «Голосу птахів» , графічна модель – дзьоби птахів.

організованої діяльності дітей

1. Вступне слово вихователя. Введення ігрового моменту.

Гра «Доскажи слівце».

Я розкриваю нирки

У зелені листочки.

Дерева одягаю,

Поліва посіви.

Рухи сповнені.

Звати мене... весна.

– Які зміни у неживій природі відбуваються навесні? (Відповіді дітей.)

– Відгадайте загадку:

Сниться вночі павуку

Чудо-юдо на суку:

Довгий дзьоб і два крила.

Прилетить – погані справи.

А кого павук боїться?

Вгадали? Це… (птах) .

ДИДАКТИЧНІ ГРИ І ВПРАВИ

Перелітні птахи.

Відлітаючим птахам взимку немає нічого. Багато перелітні птахи їдять комах. Однак із настанням холодів усі комахи ховаються, тому в пошуку їжі птахивідлітають у теплі краї.

Показати картинки на дошці

Як летять перелітні птахи? Шеренгою, фронтом або поперечним рядом летять кулики, чаплі, качки. Гуси найчастіше летять косяком. Кутом, або клином, летять гуси, журавлі, лебеді та інші великі птахи.

Освіта присвійних прикметників "Скажи, яка зграя?" (Дітям 6-8 років)

Клин лебедів – лебединий, караван журавлів – …, зграя качок – …, … граків – …, … солов'їв – … .

А зараз давайте пограємо в гру один багато а зоодно згадаємо перелітних птахів, яких ми знаємо

Освіта множини іменників у називному та родовому відмінках «Один – багато»

Грач - граки - граків,

птах - птахи - птахів,

стриж - стрижі - стрижів,

лелека - лелека - лелека,

жайворонок - жайворонків - жайворонків,

шпак - шпаки - шпаків,

трясогузка - трясогузки - трясогузок,

журавель - журавлі - журавлів,

гусь - гуси - гусей,

качка - качки - качок,

селезень - селезні - селезнів,

ластівка - ластівки - ластівок,

соловей - солов'ї - солов'їв,

лебідь - лебеді - лебедів,

зозуля - зозулі - зозулей,

гніздо - гнізда - гнізд,

яйце - яйця - яєць,

пташеня - пташенята - пташенят.

Згадаймо з вами, які звуки видають різні перелітні птахи

Лексичний лад мови

Підбір відповідного поняття Хто як кричить? (Дітям 6-8 років)

Ластівка - щебече,

грак - кричить «гра»,

соловей - заливається, свистить, клацає, співає.

зозуля - кукує,

журавель - курчить,

жайворонок - дзвенить.

Горобець - цвірінькає

Ворона - каркає

Курка - квохче

Качка - крякає

Сорока - тріщить

Побудова монологу «Розкажи про птаху за планом»

1) хто це;

2) яка це птах(перелітна, зимуюча);

3) зовнішній вигляд (розмір, фарбування пір'я, особливості будови: довжина ніг, шиї, форма дзьоба);

4) чим харчується;

5) як співає, де зимує, як вирощує своїх пташенят.

Пошук відповідного поняття «Вгадай та назви»

У якої птахи найдовша шия? … (У лебедя.); … найдовші ноги? … (У чаплі, журавля.); … найдовша дзьоб? … (У чаплі.); які птахи найкраще співають? … (Солов'ї.); … наслідують співи інших? … (Шпак.).

Гра «1-2-5»

Один лебідь, два (лебедя, п'ять (лебедів)і т.д.

Закріпити у назвах усіх птахів!

Гра «У кого чий?»

У качки дзьоб чий (качиний)клин журавлів, це який клин ... у гусака чиї крила ... У ластівки чиє гніздо ...

– Згадайте відмінну ознаку птахи. (Тіло вкрите пір'ям.)

- За оперенням ми зазвичай і дізнаємося птицю. А чим вони ще відрізняються? (Формою тіла, дзьоба, кольором оперення, голосом тощо).

- Яких птахівми називаємо перелітними, а яких – зимуючими?

- Яка головна причина того, що восени багато хто птахи відлітають від нас? (Відсутність їжі: комах, рептилій тощо)

– Що дозволяє птахам повернутися навесні у рідні краї?

Навесні птахив'ють гнізда та висиджують пташенят. Давайте згадаємо які пташенята з'являються у перелітних птахів

Утворення іменників з зменшувально-пестливими суфіксами в однині та у множині «Назви дитинчата» (Дітям 6-8 років)

Грач - грача - грачата,

лелека - лелека - лелека,

стриж - стрижня - стрижата,

журавель - журавлянок - журавлята,

зозуля - зозуля - зозуля,

ластівка - ластівка-ластівка

лебідь - лебедя - лебедята,

шпак - шпак - шпак,

качка - каченя - каченята,

гуска - гусеня - гусята.

– Відгадайте загадки.

Усіх перелітних птахів чорних,

Чистить ріллю від хробаків

Взад-вперед по ріллі схопитися.

А зветься птах ...(грак).

– Розгляньте картинки із зображенням перелітних птахів.

- Граки прилітають одними з перших. Вони не бояться холодів. І доки поля не звільнилися від снігу, граки разом із воронами шукають зерно та залишки їжі біля житла людини. Потім розпочинають будівництво гнізд. Грак приносить прутики, а грачка будує гніздо. Потім вони змінюються, але не залишають гніздо без нагляду, інакше займе його інша пара.

Своє гніздо він у полі в'є,

Де тягнуться рослини.

Його і пісня та політ

Увійшли до віршів.

(Жайворонок.)

– Це птахсвітло-пісочного кольору з темними барвистими. У нашій середній смузі здавна люди визначають прихід весниза першою пісне жайворонка.

На жердині – палац,

У палаці – співак,

А звати його... (шпак).

- Широким і важливим кроком, безперестанку кланяючись і озираючись на всі боки, йде шпак за плугом, висмикуючи дощових черв'яків. Шпак – пересмішник. З вражаючою схожістю він уміє передати все, що почує. У його концертах можна почути не лише голоси інших птахів, але і квакання жаби, гарчання собаки і нявкання кішки. У народі кажуть: побачив шпак - знай, весна біля ганку(Виставляє картину, що зображує шпаків). І, щоправда, шпаки з'являються наприкінці березня.

Хто без нот і без сопілки

- Послухайте розповідь М. Богданова:

Крізь призовний щебет пернатих владно долинає клацання соловейка. Соловей – одна з найпоширеніших у нас співчих птахів. Усі пір'їни його пофарбовані в одноманітний бурий колір, який на черевці світліший і переходить у білий (виставляє картину). Великі темні очі надають особливу красу соловушці.

Живлячись тільки комахами, соловей на зиму відлітає в теплі краї. Весноюсолов'ї прилітають на батьківщину – у той час, коли дерева та чагарникипочнуть одягатися листям. Повернувшись додому, солов'ї шукають свої старіжитла і починають співати. Потім солов'ї-батьки приймаються вити гнізда, які розміщуються біля землі, в кущах смородини, агрусу або інших чагарників. У глухих старихлісах соловейки не тримаються. Вони поселяються на узліссях лісу, по берегах річок, схилах ярів, де багато чагарників.

Охоче ​​тримаються вони в садових кущах та квітниках, де ростуть троянди та інші квітучі рослини. Пташенята солов'їв виходять з яєць голі та сліпі. Соловей допомагає самочці висиджувати яйця і годувати пташенят, співаючи водночас свої чудові пісні.

У другій половині червня молоді солов'ї вже покидають гнізда, а соловейок перестає співати. Всю решту літа солов'ї ведуть тихе, приховане життя і не співають.

На всьому світі немає жодної співаки птахи, яка співала б краще за солов'я.

– Коли солов'ї повертаються до рідних місць? Чому? Чому солов'ї люблять чагарники? Як вони виводять пташенят? Чим спів соловейка відрізняється від співу інших птахів?

Шлях проробивши довгий,

Прилітає до нас із теплом,

Ліпить будиночок під вікном

З трави та глини.

(Ластівка.)

– Прилітають ластівки у середині травня. Її легко впізнати за чорним оперенням і білою грудкою. І п'ють і їдять ластівки на літу: у їх широко розкритий дзьоб начебто самі залітають мухи та комарі

Він мешкає на даху будинку.

Він літає на полювання

За жабами до болота.

(Лелека.)

– У народі вважається, що лелека приносить мир та щастя до будинку, на даху якого оселився. Нещодавно вчені зробили дивовижне відкриття: виявляється, лелеки можуть спати на льоту

- На перший погляд життя птахів безтурботна. Чи це так насправді? Що роблять птахи навесні? (Птахи висиджують пташенят, будують гнізда, знищують шкідливих комах, відкладають яйця.)

– Люди з давніх часів з великою повагою, любов'ю та турботою ставляться до птахам. Багато загадок, казок, потішок та небилиць живуть у народі. Послухаймо деякі з них.

Де ти, де ти, ластівко,

Цілий день літала?

Сонцю золотому косу заплітала.

Дрозд мітелкою двір мете –

Дрозд гостей сьогодні чекає,

У нього на день народження

Черв'яки на частування.

Нашій Любиці не спиться –

Прилітай до нас, лелека- птах,

З тихою дрімою, з міцним сном,

Пригостимо тебе зерном,

Напоїмо водицею.

Прилітай до нас, лелека- птах.

У стародавнічаси було прийнято називати птахівлагідними зменшувальними словами. Вважалося, що ласкаві слова приносять у будинок щастя і достаток, давайте і ми спробуємо прикликати собі щастя і назвати птахів ласкаво

Утворення іменників зі зменшувально-пестливими суфіксами «Назви ласкаво»

Пташеня - пташеня,

перо - пір'їнка,

голова - головка, головушка,

соловей - соловейка,

шия - шийка,

жайворонок - жайворонок,

крило - крильце,

шпак - шпак,

гусак - гусок, гусеня,

качка - качка,

лебідь - лебідка,

гніздо - гніздечко,

журавель - журавля, журка,

трясогузка - трясогузонька,

лелека - лелека,

чапля - чапелька.

3. Динамічна пауза.

Краплі дзвінко капали (стрибки на місці,

Усі бурульки плакали (качаємо головою, притиснувши руки до щок).

Сонце світить яскраво (руки вгору, потягуємось,

Нам, бурулькам, жарко (обмахуємось).

З нас тече вже вода (нахил униз,

Ми розтанемо назавжди (випрямляємось).

– Було на Русі свято – зустрічали цього дня весну. Пікли печиво у вигляді жайворонків. Забиралися на дахи хати і співали: «Вже ви, жайворонки, жайвороночки, прилетите ви до нас, принесіть ви нам літо тепле, весну червону». У цей день було прийнято випускати на волю птахівяких знаходили поранених узимку та виходжували. Ось і ми з вами його вирустимо на волю. птахів, яких зробимо своїми руками

З кольорового паперу. Виконання птахів у стилі орігамі


ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ МІСТА МОСКВИ
Державна бюджетна освітня
установи міста Москви
«Школа із поглибленим вивченням англійської мови №1208
Ім'я Героя Радянського Союзу М.С. Шумілова
Дошкільне відділення
Структурний підрозділ №7

Виконала:
Вихователь Додуєва Тетяна Анатоліївна
Москва 2017
Тема: «Як птахи весну зустрічають»
Програмні задачі. Дати дітям уявлення про птахів (зовнішній вигляд, довкілля тощо), їх різноманітність; вчити ділити на перелітних та зимуючих на основі зв'язку між характером корму та способом його добування. Активізувати словник: перелітні, комахоїдні, зерноїдні, хижі, водоплавні, співочі, приліт, розмноження.
Матеріал: Ілюстрації та фотографії із зображенням птахів, пташині зграї; запису «Голоси птахів», графічна модель з дзьобами птахів.
Хід заняття:
Вихователь: Бажаєте знати, які птахи повертаються до нас першими, а які останніми? Послухайте оповідання, яке надіслав нам дід Знай (читає оповідання В. Біанки «Приліт, проліт, відліт»). Хто скаже, які птахи прилітають першими, і які останніми. А хто летить навесні на північ?
У народі кажуть: побачив шпака – знай, весна біля ганку (виставляє картину, що зображує шпаків). І, щоправда, шпаки з'являються наприкінці березня. Давайте уважно розглянемо картинку і складемо розповідь про шпаків за наступним планом: як вони виглядають, як влаштовують свої гнізда, як піклуються про пташенят. А допоможе нам листа від діда Знаючи.
А тепер послухайте «говорячий лист» від діда Знаю (грамзапис «Голосу весняного лісу»).
Вихователь: як гарно співають птахи, особливо соловей! Недарма кажуть, що в лісі він – перша скрипка, найтрепетніша, дзвінка і ніжна. Послухайте його співи ще раз. А тепер давайте прочитаємо ще один лист від діда Знаю (читає розповідь М. Богданова)
«Крізь призовний щебет пернатих владно долинає клацання соловейка. Соловей – один із найпоширеніших у нас співчих птахів. Усі пір'їни його пофарбовані в одноманітний бурий колір, який на черевці світліший і переходить у білий (виставляє картину). Великі темні очі надають особливу красу соловушці.
Живлячись тільки комахами, соловей на зиму летить у теплі краї. Навесні солов'ї прилітають на батьківщину – коли дерева і чагарники почнуть одягатися листям. Повернувшись, додому, солов'ї шукають свої старі житла і починають співати. Потім солов'ї-батьки приймаються вити гнізда, які розміщуються біля землі, в кущах смородини, агрусу або інших чагарників. У глухих старих лісах соловейки не триматися. Вони поселяються на узліссях, берегах річок, схилах ярів, де багато чагарників.
Охоче ​​тримаються вони в садових кущах та квітниках, де ростуть троянди та інші квітучі рослини. Пташенята солов'їв виходять з яєць голі та сліпі. Соловей допомагає самочці висиджувати яйця і годувати пташенят, співаючи водночас свої чудові пісні.
У другій половині червня молоді солов'ї вже покидають гнізда, а соловейок перестає співати. Всю решту літа солов'я ведуть тихе, приховане життя і не співають.
На всьому світі немає жодного співучого птаха, який співав би краще за солов'я».
Вихователь: Коли солов'ї повертаються до рідних місць? Чому? Чому солов'ї люблять чагарники? Як вони виводять пташенят? Згадайте грамзапис, який ми слухали, і скажіть: чим спів соловейка відрізняється від співу інших птахів?
Гра «Довідкове бюро».
Вихователь пояснює, що працівники довідкового бюро мають багато знати про птахів, щоби зуміти відповісти на всі запитання. Працівниками бюро стають охочі. Запитувачі повинні оцінити правильність відповіді. Наприкінці гри нагорода: значки «Друг птахів»
Зразкові питання для гри:
Які птахи тут мешкають? (показується картка із зображенням озера, луки, лісу, чагарника)
Чиє це гніздо? (Показуються зображення гнізд, про які розповідалося раніше)
Хто як співає? (грамзапис голосів дятла, зозулі, солов'я)
Що кожен із нас може зробити, щоб допомогти птахам узимку?
Як треба охороняти птахів?

22 березня за народним календарем день Жайворонки. За повір'ями у цей день прилітають сорок перших птахів та приносять на своїх крилах весну.
Весна

На Русі завжди дуже серйозно ставилися до часу, що передує літу - красуні Весні. Весну завжди чекали, зустрічали, закликали, гукали, щоби прийшла вона з теплом, з доброю погодою, з хлібом, з багатим урожаєм.

Випускаючи птахів засуджували:
Синички-сестрички,
Тітки-чечітки,
Червонозобілі сніговики,
Щеглята-молодці,
Злодії горобці!
Ви по волі політайте,
Ви на вільній поживите,
До нас весну, швидше, ведіть!



Весну закликали кілька разів. Найчастіше закличку Весни вперше починали тоді, коли це показувала сама природа: сніг тануть, з дахів капає, птахи прилітають і починають співати по-весняному.
У російському народі кажуть, що птахи приносять на своїх крила справжню, теплу весну. З теплих країн прилітають сорок різних птахів, і перша з них – жайворонок чи кулик. Проте існують дати, які вважаються для заклички найбільш підходящими. Одна з таких дат – 22 березня. Вдруге Весну звали-загукали саме цього дня.

Заклички 22 березня
22 березня - цей день збігається з астрономічним днем ​​весняного рівнодення - днем, коли настає Весна, днем, коли довжина світлого часу доби дорівнює довжині темної доби.

Обрядове дерево
Свято зустрічі Весни проводили біля обрядового деревця, яке оздоблювали стрічками, паперовими квітами, дзвіночками. Обрядове дерево носили селом, щоб прикрасити його міг кожен, а потім оздоблене дерево приносили туди, де весну кликають.

Випікання жайворонків
Щоб наблизити прихід весни, господині цього дня пекли з прісного чи кислого тіста пташок - "жайворонків", яких називали дітьми або братами перелітних птахів, їх розсаджували на проталинах, дахах, деревах та стогах.

Хоровод «Струмок»
Хоровод-гра «Струмок» - це старовинна гра-обряд, яка символізувала танення снігу. Сонечко зігріло землю, розтанув сніг, всюди побігли струмки, що дзюрчать.

Обряд відпускання птахів на волю
Ще одне свято, пов'язане з птахами, припадає на 7 квітня, коли Весну звали втретє (останнє). На Русі на весну чекали з великим нетерпінням і вірили, що прискорити прихід її можуть птахи.

Звичайно Масляна

Ціль:узагальнити та систематизувати знання дітей про весну.

Освітні:

Закріплювати уявлення дітей про сезонні зміни в природі (весна), розуміти та бачити ознаки та прикмети весни, узагальнювати уявлення про зв'язок живої та неживої природи навесні; закріплювати вміння виконувати аплікацію з ниток.

Розвиваючі:

Розвивати вміння логічно мислити, розмірковувати, аналізувати, робити висновки, розширювати та активізувати словник, розвивати пам'ять, увагу.

Виховні:

Виховувати добре ставлення до природи, культуру мовного спілкування один з одним, з вихователем.

Попередня робота:

Бесіди про весну (сезонні зміни, життя звірів та птахів), розгляд ілюстрацій, читання художньої літератури, заучування віршів, прикмет, прислів'їв, прогулянки до лісу.

Матеріали та обладнання:

Конверт, картинки з ознаками весни, квітка, ватман із зображенням контуру сонця, ноутбук, презентація «Звірі та птахи навесні», картинки «Зимові та перелітні птахи», макет берези, іграшка – пташка, прищіпки, гілочки, запис «Голоси птахів», фонограма веселої музики.

Для аплікації:лист ватману із зображенням лісу, силуети звірів із картону, нитки кольорові (катушкові) дрібнонарізані, серветки, клейонка, клей, пензлики для клею.

Діти підходять до вихователя, який тримає великий конверт. Усі встають навколо столу.Вихователь відкриває конверт та викладає на стіл картинки з ознаками весни.

Вихователь:Хлопці, до нас сьогодні до дитячого садка принесли листа. Від кого цей лист? (Від весни.) Чому ви так вирішили? Назвіть ознаки весни. Квітку весняну ти візьми, прийму весни назви.

Гра з квіткою «Прикмети весни»

Діти передають один одному квітку, називаючи прикмету весни.

Вихователь:Правильно. Ми довго чекали на її прихід. Скажіть, яка весна? Кожне слово про весну буде промінцем у сонечка (показує зображення сонця без променів). Чим більше підберемо слів, тим більше промінчиків вийде у нашого сонця, тим тепліше воно грітиме.

Гра «Помічники весни»

Діти називають слова, малюють промінчик.

Вихователь:Хлопці, хочете вирушити на прогулянку у весняний ліс? (Так.) Тоді в дорогу!

Вихователь:Ось ми й прийшли. Давайте привітаємось із лісом.

Фізкультхвилинка «Доброго дня, ліс»

Привіт ліс, прекрасний ліс (Широко розвести руки в сторони.)

Повний казок та чудес! (Повороти вправо-ліворуч із витягнутими руками.)

Ти про що шумиш листям

Вночі темною, грозовою? (Руки піднято вгору, похитування вправо – вліво.)

Хто в глушині твоїй таїться?

Що за звір?

Який птах? (Діти вдивляються в далечінь, повертаючись праворуч і ліворуч.)

Все відкрий, не приховай. (Широко розвести руки убік, погрозити пальцем.)

Ти ж бачиш – ми свої. (Руки нагору, а потім притиснути долоні до грудей.)

Вихователь:Що ви чуєте ? (спів птахів.) Як поводяться птахи навесні? (Птахи повертаються з півдня.)Щоб дізнатись, які птахи до нас прилетіли, відгадайте загадки.

Відгадки супроводжуються показом слайдів.

Вихователь:

Клювом грунт протикає,

Шкідливих - з'їсть, він молодець!

А звати його... шпак .

Ноги – довгі, довгий ніс,

Що він на обід приніс?

Змій, равликів, жаблять.

Для коханих … лелека.

Весною то там, то тут

Пісню весело співають:

«Ах, качі, качі, качі,

Прилетіли до нас. граки ».

Сховавшись серед гілок,

Співає славно… соловей.

Ні, не дрімає на віконці,

Називають птаха кішкою. Іволга .

Цю птицю кожен знає,

На льоту вона вистачає

Мух, коників, цвіркунів,

Метеликів, бабок, жучків.

Ластівка

Хоче – прямо полетить,

Хоче – у повітрі висить,

Каменем падає з висот

І в полях співає, співає. Жайворонок.

По піднебессі мотузка простяглася.

Журавлі.

Вихователь:Молодці, хлопці! Зараз пограємося: розділимося на дві команди. Одна команда відбирає перелітних птахів, друга – зимуючих. Діти підходять до столу, де лежать малюнки.

Дидактична гра «Перельотні – зимуючі»

Вихователь:Хлопці, ви все впоралися із завданням. Тепер згадайте та скажіть, чим же займаються птахи навесні? (Будують гнізда, виводять пташенят.)

Вихователь:Ви знаєте, як називаються пташенята у різних птахів? Давайте згадаємо.

Дидактична гра "У кого хто?"

У зозулі – зозуля .

У шпака – шпилька.

У грака – грачонок.

У лелеки – лелеченя.

У лебедя – лебедя.

У журавля – журавлянок.

Вихователь:Пропоную трохи відпочити.

Пальчикова гра з прищіпками «Допоможемо птахам збудувати будинок»

Вихователь ставить під березу іграшку – пташку. Під веселу музику діти за допомогою прищіпок для білизни – «дзьобиків» несуть птахові гілочки, з яких вона побудує гніздо.

Вихователь:Весну зустрічають не лише птахи, а й звірі. Розкажемо, чим займаються звірі в цей період.

На екрані з'являється слайд. «Ведмідь ».

Вихователь:Що відбувається у житті ведмедя? (Відповіді.) Які звірі ще прокидаються? (Їжаки, борсуки.) Слайд – їжак, борсук.

Діти розповідають про життя цих звірів навесні.

Вихователь:Що ви можете розповісти про зайця? Слайд заєць.

Відповіді дітей.

Вихователь:Хто ще змінює забарвлення вовни? (Білка.) Слайд – білка.Розкажіть про неї. Як зустрічають весну ці звірі? Слайд – вовк, лисиця.

Відповіді дітей.

Вихователь:Правильно, хлопці. Закінчується зимова сплячка звірів. Ведмедиця виходить із барлоги з підрослими ведмежатами і блукає лісом у пошуках їжі. У решти лісових звірів теж з'являються малюки. У дорослих звірів починається линяння - зимова вовна замінюється на літню. А ось у зайця та білки навіть змінюється і колір шубки.

Фізкультхвилинка «Дикі звірі»

Встанемо, треба відпочити, (Рухи виконуються за текстом.)

Наші пальчики струсити.

Піднімайтеся, ручки, вгору,

Ворушіться, пальчики, –

Так ворушать вушками

Сіренькі зайчики.

Крадемо тихо на шкарпетках,

Як лисиці блукають лісочком.

Вовк озирається навколо,

І ми повернемо головки.

Тепер сідаємо тихіше, тихіше –

Притихнемо, мов у норках миші.

Ходив ведмідь лісом,

Топтався і гарчав.

Хотів він дуже меду,

А де дістати – не знав.

Вихователь:Ось і закінчилася наша прогулянка у весняний ліс – настав час повертатися до дитячого садка. На згадку про нашу прогулянку давайте зробимо малюнок лісу.

Діти схожі на мольберт і розглядають намальований фон лісу.

Вихователь:Що ви бачите? ( Ліс.)Кого не вистачає на картині? ( Лісових звірів.) Давайте їх поселимо в цей ліс: виконаємо аплікацію з ниток. Але спочатку згадаємо послідовність роботи. Спочатку потрібно вибрати силует тварини та нитки за кольором вовни звіра для виконання аплікації, потім намазати клеєм силуетне зображення, накласти нитки на клейову поверхню і щільно притиснути до основи серветкою, залишок ниток струсити. Після наклеїти очі, ніс на мордочку і приклеїти тварину на загальну картину лісу.

Діти виконують аплікацію з ниток «Звірі у лісі».

Вихователь:Які ви молодці! Тепер ми справді бачимо тут справжній ліс із його лісовими жителями. Ця картинка буде нагадувати нам про нашу весняну прогулянку.

По повір'ях у цей день прилітають сорок перших птахів і приносять на своїх крилах весну.

Весна

На Русі завжди дуже серйозно ставилися до часу, що передує літу - красуні Весні. Весну завжди чекали, зустрічали, закликали, гукали, щоби прийшла вона з теплом, з доброю погодою, з хлібом, з багатим урожаєм.

Весну закликали кілька разів. Найчастіше закличку Весни впершепочинали тоді, коли це показувала сама природа: сніг тануть, з дахів капає, птахи прилітають і починають співати по-весняному. Проте існують дати, які вважаються для заклички найбільш підходящими. Одна з таких дат – 22 березня. Вдруге Весну звали-загукали саме цього дня.

Заклички 22 березня

22 березня - цей день збігається з астрономічним днем ​​весняного рівнодення - днем, коли настає Весна, днем, коли довжина світлого часу доби дорівнює довжині темної доби. Вважалося, що з цього моменту світло та тепло починають прибувати, а темрява та холод йти... Цього дня на Русі святкували свято Жайворонки.

У російському народі кажуть, що птахи приносять на своїх крила справжню, теплу весну. У росіян всюди існувала віра в те, що 22 березня з теплих країн прилітають сорок різних птахів, і перша з них - жайворонок чи кулик.

Обрядове дерево

Свято зустрічі Весни проводили біля обрядового деревця, яке оздоблювали стрічками, паперовими квітами, дзвіночками. Обрядове дерево носили селом, щоб прикрасити його міг кожен, а потім оздоблене дерево приносили туди, де весну кликають.

Випікання жайворонків

Щоб наблизити прихід весни, господині цього дня пекли з прісного чи кислого тіста пташок - "жайворонків", яких називали дітьми або братами перелітних птахів, їх розсаджували на проталинах, дахах, деревах та стогах.

Печених птицю посилали рідним та близьким, щоб весна, світло та тепло прийшли і до них.

Пташок роздавали дітям, і ті з криком і сміхом бігли закликати жайворонків, а з ними і весну. Для цього печених жайворонків насаджували на довгі палиці і вибігали з ними на пагорби або насаджували пташок на жердині, на тин, підкидали догори і вигукували пісеньки-заклички.

Хоровод «Струмок»

Хоровод-гра «Струмок» - це старовинна гра-обряд, яка символізувала танення снігу. Сонечко зігріло землю, розтанув сніг, всюди побігли струмки, що дзюрчать.

Потрібно стати парами, взятися за руки і підняти їх вгору, щоб вийшов струмок. Під спів (музику) ведучий входить у струмок і бере собі пару. Хто залишився один, той і водить, вибираючи собі, кого захоче.

Так і біжить струмок вперед і вперед. І разом із цим бігом наближається Весна…

Обряд відпускання птахів на волю

Ще одне свято, пов'язане з птахами, припадає на 7 квітня, коли Весну кликали втретє (останнє) раз. На Русі на весну чекали з великим нетерпінням і вірили, що прискорити прихід її можуть птахи.

Тому з давніх-давен існував такий гарний звичай у це свято відпускати птахів на волю, щоб разом з птахами повну свободу від зими набувала і природа, щоб разом із вільним життям і дзвінким співом птахів у свої права повністю вступала весна.

«Здавна на Русі заведено, щоб у цей день звільняти птахів на волю. У Москві цей обряд [здійснювався] ... проти Охотного ряду. Сюди з ранку приходить народ, купує птахів і своїми руками випускає їх із клітки на волю. Насамперед на виконання цього звичаю стікалися з усіх боків і лише одна темна ніч припиняла збіговисько».

Випускаючи птахів засуджували:
Синички-сестрички,
Тітки-чечітки,
Червонозобілі сніговики,
Щеглята-молодці,
Злодії горобці!
Ви по волі політайте,
Ви на вільній поживите,
До нас весну, швидше, ведіть!