Integrēta logopēdiskā sesija par skaņu izrunas koriģēšanu un runas attīstību ar mākslas aktivitāšu elementiem. Tēma: “Ciemos pie bezdelīgām”

Individuālu nodarbību komplekts par skaņu izrunas veidošanu ir paredzēts vecāka gadagājuma pirmsskolas vecuma bērniem ar smagiem runas traucējumiem (dizartriju, alāliju) un sastādīts saskaņā ar logopēdijas klasiķu M.E. Khvattseva, R.E. metodiskajiem ieteikumiem. Levina, L. S. Volkova, T. B. Filičeva, G. V. Čirkina
Šīs kategorijas bērnu runas traucējumi ir sistēmiski, tie ietekmē gan runas fonētiski-fonēmiskos, gan leksikas-gramatiskos aspektus. Tāpēc runas terapija ir vērsta uz runas sistēmu kopumā, nevis tikai uz vienu atsevišķu defektu. Turklāt viss logopēdiskā darba process ir vērsts uz analīzes, sintēzes, salīdzināšanas, abstrakcijas un vispārināšanas garīgo operāciju veidošanu. Šī kompleksa iezīmes ir maksimāla dzirdes, vizuālo, motorisko analizatoru iekļaušana un maksimāla didaktisko līdzekļu izmantošana.
Didaktiskais materiāls tiek atlasīts un sakārtots, maksimāli ievērojot didaktiskās un metodiskās prasības logopēdiskajam darbam ar bērniem un saskaņā ar krievu fonētikas likumiem.
Šī kompleksa mērķis ir izstrādāt nodarbību sistēmu, kas ietver visus darba posmus ar skaņu K, ar bērniem ar smagiem runas traucējumiem.
Komplekss atrisina šādas problēmas:

  • Artikulācijas motorikas attīstība.
  • Elpošanas un balss funkciju veidošanās, runas prozodiskie aspekti.
  • Darbs pie izrunas (ražošana, automatizācija, ievads runā)
  • Skaņu analīzes un sintēzes prasmju veidošana
  • Vārdnīcas bagātināšana.
  • Runas gramatiskās struktūras veidošana.
  • Sakarīgas runas attīstība.
  • Kognitīvo procesu veidošanās.
  • Bērnu runas un emocionālās aktivitātes palielināšana.
  • Personīgā kontakta uzlabošana starp logopēdu un bērnu.

Komplekss sastāv no 6 nodarbībām un ietver šādas sadaļas:

  • skaņas izrunas korekcija;
  • fonēmisko procesu korekcija;
  • korekcijas darbs zilbju un leksikas līmenī;
  • korekcijas darbs sintaktiskā līmenī;
  • saskaņotas runas uzlabošana.

Bērniem ar smagiem runas traucējumiem artikulācijas motoriku veidošanās (artikulācijas struktūra) un skaņas automatizācijas posmi iet garāku un grūtāku ceļu. Ļoti svarīgi ir dažādot šo procesu, rosināt un uzturēt motivāciju, uzturēt bērnu interesi visā koriģējošās logopēdijas laikā. Nodarbības struktūrā iekļautās prezentācijas kalpo šim mērķim.
Sakarā ar to, ka vecie kondicionētie refleksu savienojumi bērniem ar sarežģītu runas patoloģiju ir ļoti konservatīvi, ir rūpīgi jāizstrādā pareizu runas prasmju nostiprināšanas posmi. Līdz ar to runas terapijas vingrinājumu bieža atkārtošana, bet saturā un formā iekļaujot novitātes elementus. Ņemot vērā bērnu ātro nogurumu, tiek veiktas biežas aktivitāšu maiņas, pārslēdzot bērnu no viena darba veida uz citu.
1. nodarbība
Mērķis: sagatavot artikulācijas aparātu skaņas K radīšanai, nostiprināt skaņas K izrunu apgrieztās zilbēs un vārdos, ieviest burtu K, attīstīt smalko motoriku, audzināt pozitīvu attieksmi pret logopēdiskām nodarbībām.
Vai jums patīk ceļot. Gribu jūs iepriecināt, tagad dosimies ceļojumā un piestāsim dažādās stacijās. Un šeit ir mūsu pietura. Mēs ieradāmies mežā. Paskaties, kāds mūs satiek. Un uzminiet, kurš tas ir?
Sajauc ar skābo krējumu.
Pie loga ir auksts.
Viņš pameta savu vectēvu
Viņš atstāja savu vecmāmiņu ar apaļu sānu, rudu pusi
Velmēts (Kolobok)

Koloboks ieradās pie mums. Tu un es parādīsim mūsu mēles kustības.
1. Sagatavošanas daļa. Iesildīšanās un vingrinājumi:
A) sagatavošanas artikulācijas vingrinājumi: lūpām: kustību maiņa
A-I, A-U, A-O un otrādi; valodai: (Prezentācija1).
"Lāpstiņa
« Incītis ir dusmīgs":
"Kurš ir stiprāks?" sacensība starp bērna mēli un logopēda pirkstu, nospiežot mēles galu un virzot mēli dziļāk mutē (mute atvērta, lūpas smaida) (5 reizes)
"Spole": mute vaļā. Mēles gals balstās uz apakšējiem priekšzobiem, sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem. Plašā mēle “izripo” uz priekšu un ievelkas mutes dziļumos. (5 reizes)
"Gorka" 1: izliekt (paceļot) mēles aizmuguri, piespiežot to pret mīkstajām aukslējām, mēles gals ir nedaudz atrauts no apakšējiem zobiem (mute atvērta, lūpas smaidā). (5 reizes.)
"Gorka" 2: tas pats ar vates iztukšošanu. (5 reizes.)
"Slaids" 3: tas pats ar lāpstiņu vai zondi. (5 reizes)
Elpojiet caur degunu ar plaši atvērtu muti.
B) iesildīšanās rokām un pirkstiem + papildus vingrinājums “dūres zvanīšana” (vienas rokas pirksti ir savilkti dūrē, bet otra roka mijas ar īkšķi, veidojot gredzenu).
Balss vingrinājumi: Koloboks dzirdēja, kā "Vista māca vistām teikt: "Ko-ko-ko." Vistas atkārto: "Ko-ko-ko." Un mazākā vista saka: "Ku-ku-ku." Mamma viņu labo: "Ne tā." kuk-ku-ku,” saka dzeguze, un tu saki “ko-ko-ko”. Ko saka dzeguze?
“Mammai sāp kakls un viņa klepo: “K-K-K-K”
2. Galvenā daļa. Skaņas iestatīšana K
1) Ar imitāciju. Mācīsim Kolobokam pacelt mēles muguru un klauvēt pie griestiem: “Mājā viņš lec un lec. Viņš klauvē pie griestiem, Koloboks uzgavilē: “K-K-K-K”
- runas elpošanas attīstība: Kāds tagad ir gada laiks? Ziemā krīt sniegs. Uz Koloboka dūraiņa uzkrita sniegpārsla. Nopūšam sniegpārsliņu no dūraiņa, izrunājot skaņu K: “K-K-K-K”
Mehāniskā metode (pārsvarā)
Tās pamatprincips ir no sprādzienbīstamas priekšējās lingvālās priekšējās aukslējas T līdz eksplozīvām aizmugures lingvālajam aizmugures aukslējam K, izmantojot zondi, lāpstiņu, logopēda (pēc tam bērna) pirkstu, nospiežot uz galu un muguras priekšējo daļu. mēles, pakāpeniski izliekot mēli un virzot mēli mutes dziļumos, vienlaikus izrunājot TA-TA -TA: TA-TA-TA-TA-TA-TA-KYA-KYA-KYA-KA-KA-KA.
Mehāniskā palīdzība tiek pakāpeniski vājināta, pēc tam pilnībā likvidēta.
2) Artikulācijas struktūras precizēšana: Kā mēs izrunājam skaņu K? Mēles aizmugure dziļi mutē atduras pret mutes jumtu, un mēles gals atrodas aiz apakšējiem zobiem. Sakiet skaņu K un mēģiniet to sajust: “K-K-K-K”. Izrunājiet skaņu atkārtoti un pēkšņi.
Skaņas īpašības: līdzskaņa (tā kā gaisa plūsma saskaras ar šķērsli), bezbalss (tā kā balss saites nav saspringtas), ciets, to apzīmēsim ar zilu kvadrātu.
3. Pareizas skaņu izrunas pastiprināšana.
Izrunājiet zilbes, mainot ritmisko modeli “Atkārtot”
AK-AK - AK-AK-AK AK-AK-AK - AK-AK
OK-OK-OK-OK-OK OK-OK-OK - OK-OK
UK-UK - UK-UK-UK UK-UK-UK - UK-UK
YK - YK - YK-YK-YK YK-YK-YK - YK-YK
IR - IR - IR-IR-IR IR-IR-IR - IR-IR
Iepazīstinām ar burtu K
Klausieties dzejoli par burtu K
Paskaties uz burtu K:
Ir kāja un ir roka.
Kostja kliedza kaķim: "Shoo!"
Tas viss ir K, mazulīt.
Kā izskatās burts K? (uz vaboles antenām, knābja) Kurā virzienā ir vērsts burts K? (pa labi) Cik elementu ir burtam K? Kuru? (1.pielikums)
Pagatavosim vēstuli Kolobokam un izrotāsim.
Nodarbības kopsavilkums. Atvadoties no Koloboka, dāvinām viņam no plastilīna veidotu vēstuli.
2. nodarbība.
Mērķis: automatizēt skaņu K reversās zilbēs un vārdos, veidot fonēmisko dzirdi, nostiprināt jēdzienus “burts”, “skaņa”, attīstīt smalko motoriku, izkopt pozitīvu attieksmi pret logopēdiskām nodarbībām.
Koloboks mums uzrakstīja vēstuli
“Gaidu tevi meža mājā, spēlēsimies un atpūtīsimies”
- Iesim ciemos?
- Jā
Iesim pa taku mežā. Atradīsim māju izcirtumā.
Vingrinājums “klauvē tāpat kā es” — attīstiet ritma izjūtu, dzirdes uzmanību un atmiņu. (ritmisks modelis)
Koloboks uzzināja, ka jūs mācāties pareizi izrunāt viņa mīļāko skaņu, un nolēma uzaicināt jūs spēlēties ar skaņu K.
Artikulācijas vingrošana:
"Lāpstiņa": mute ir atvērta, plata, atvieglināta mēle atrodas uz apakšējās lūpas (skaitiet līdz 6);

« Incītis ir dusmīgs": mute vaļā. Mēles gals balstās uz apakšējiem priekšzobiem, mēles aizmugure ir pacelta uz augšu. (5 reizes)

"Spole": mute vaļā. Mēles gals balstās uz apakšējiem priekšzobiem, sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem. Plašā mēle “izripo” uz priekšu un ievelkas mutes dziļumā (5 reizes).
"čūska"

vienreiz.
1. Izrunājiet zilbes un vārdus (2-3 reizes): dzirdes uzmanība dzirdes atmiņa

UK-YK-AK-OK

YK-UK-OK-AK

OK-AK-UK-YK

AK-AK-AK - MAK YK-YK-YK - BULL

OK-OK-OK - Honeydew IR-IR-IR - SLOTA

UK-UK-UK - SPIDER
2. Runas balss veidošana, praktizējot skaidras izrunas un skaņas artikulāciju K. (fonēmiskā dzirde) Klausieties bērnu atskaņu. Uzmanīgi klausieties, kādu skaņu es izceļu savā balsī, nosauciet vārdus ar šo skaņu:

Kaķēns, kaķēns, kaķis,

Kitty asa naga

Apgūstiet bērnu atskaņu no galvas: sakiet bērnu atskaņu bez balss, skaidri artikulējot katru skaņu. Tagad pamodināsim kaķi klusi, un tagad skaļi, izsauksim kaķi pastaigāties.
3. Skaņas K pastiprināšana teikumos: ievietojiet vārdus ar skaņu K (2. prezentācija)

Katja auga (magone, peonija, narcise) savā puķu dobē

Brūna (mušmire, medus sēne) rotāja celmu.

Stūrī ir (slota, spainis).

Nokāpa no griestiem (zirneklis, bite)

Pie vārtiem stāvēja milzīgs (bulis, kamielis).

Nosauciet vārdus ar skaņu K: magone, medus sēne, slota, zirneklis, bullis.

4. Apskatiet burtu K, izveidojiet to no kociņiem un pamīšus ar abu roku pirkstiem zīmējiet to gaisā.

5.

Izkrāso lielo burtu zilu un mazo burtu zaļu un nokrāso to.

6. Nodarbības kopsavilkums. Ardievas Kolobokam.

3. nodarbība

Nodarbības mērķis: automatizēt skaņu tiešās zilbēs un vārdos, attīstīt fonēmisko dzirdi un vienkāršu skaņu analīzi, attīstīt roku-acu koordināciju.

1. Sagatavošanas daļa.

1. Iesildīšanās un vingrinājumi:

A) sagatavošanas artikulācijas vingrinājumi : lūpām: mainīgas kustības A-I, A-U, A-O un atpakaļ ; valodai:

"Lāpstiņa": mute ir atvērta, plata, atvieglināta mēle atrodas uz apakšējās lūpas (skaitiet līdz 6);

"čūska" Mute ir vaļā. Stādiet mēli uz priekšu, sasprindziniet un padariet to šauru. Spiediet šauro mēli uz priekšu, cik vien iespējams, un pēc tam ievelciet to mutes aizmugurē.

Mēles kustības tiek veiktas lēnā tempā un tiek veiktas 5-6 reizes.

2. Galvenā daļa.

1). Kolobok jums šodien ir sagatavojis daudz uzdevumu un vingrinājumu. Viņš aicina spēlēties ar attēliem: kā cāļi raud: “Ko-ko-ko!”, “Kur, kur!”, gailis: “Kuka-riku”, pīles: “Kuk-kūk-kūk!”, dzeguze: “Koo -ku, ku-ku!”, vārna: “Kar-kar”

Kuru putnu kliedzienā ir dzirdama skaņa [K]? Apvelciet atbilstošos attēlus.

Skaņas K izolēta izruna, artikulācijas precizēšana:

Plaši atveriet muti.

Paslēpiet mēli dziļi mutē un saspiediet to bumbiņā.

Piesitiet aukslējām ar saspiestu mēli un izrunājiet skaņu K.

Pievelciet plaukstu pie mutes, sajūtiet gaisa kustību.

Atkārtoti izrunājiet skaņu K skaļi un skaidri.

Skaņas īpašības: līdzskaņa, blāvi, cieta.

Fonēmiskās dzirdes attīstība

  • Skaņas identificēšana no vairākiem citiem

UZ: K, R, G, M, K, F, K, L, K, X, K

  • Identifikācija no zilbēm

Kad dzirdat skaņu, cieši saspiediet dūres UZ: KA, GA, KY, MU, AK, KO, HA, KU

  • Identifikācija pēc vārdiem

Kad dzirdat skaņu, cieši saspiediet dūres UZ: LAMPA, ROKAS, DOKUMS, KAZA, PLAUKTS, MĀJA, KAĶIS, ŠOKOLĀDE, Zilonis, AKMENS, GALDS, GALOSHE.

Atcerieties, atkārtojiet zilbes:

KA-KA-KA KA-KO-KU-KY

KO-KO-KO KO-KU-KY-KA

KOO-KOO-KOO KOO-KY-KA-KO

KY-KY-KY KY-KA-KO-KU

Sakiet vārdus (2 reizes):

kuiļu banka kom

kabīnes kabīne con

dižskābarža biroja zirgs

kafijas zara robeža

akmens kreklu kalums

grāvis nots komēta

kapteiņa pīles konfektes

Spēle "Brīnišķīgā soma". Kolobokā ir brīnišķīgs dārzeņu maisiņš (kāposti, kartupeļi, burkāni. Bērns izņem dārzeņus, nosauc tos, precizē, ka vārdos ir skaņa K (nosaka skaņas vietu vārdos) Skaidri identificē skaņu K intonācija .

Dārzeņu nosaukumu atlase īpašvārdiem: mans kāposts, mani kartupeļi, mani burkāni

Piedāvā atrast vienādas bildes - kontūras un izkrāsot tās. Nosauc dārzeņus, kuru nosaukumos nav skaņas K: (tomāts, gurķis)

Spēle "Paslēpes". Kolobok piedāvā spēlēt paslēpes. Un zilbe KA paslēpsies no jums. Uzmanīgi klausieties teikumus (numurējiet teikumu attēlus) un mēģiniet rekonstruēt vārdus: (2. pielikums).

1. Soba (ka) yap (ka) la pie zivs (ka).

2. (Ka)ča (ka)zālē, ļauns kaķēns (ka)

3. Kosh(ka) la(ka)la piens no apakštasītes.

4. Mazā meitene skaļi raudāja.

5. Zaķis (ka) pos(ka) dārzā par (ka) tukšs.

6. Vecmāmiņa (ka) kausē mazdēlu pa tvaika taku.

Skaņas analīze: vārda skaņu diagrammā ir norādīts cietais līdzskaņs zilā krāsā, bet patskanis - sarkanā krāsā:

Atkārtojiet mēles vērpšanu"Kaķēns, kaķēns, kaķis. "Kitijas asais nags"

Pie kabīnes uzzīmējiet suņa cilpu.

4. nodarbība.

Nodarbības mērķis: turpināt automatizēt skaņu K vārdos un teikumos, paplašināt skaņu K vārdu krājumu, attīstīt rokas vizuāli-motorisko koordināciju, audzināt kognitīvo interesi par logopēdijas nodarbībām un pozitīvu emocionālo attieksmi pret nodarbību.

Elpošanas attīstība

Sēdiet taisni, kājas uz grīdas, rokas uz vēdera. Aizveriet acis. Iedomājieties, ka jūsu vēderā ir bumba. Ieelpojam caur degunu – balons piepūšas; pleci ir nekustīgi; izelpot caur degunu - bumba lēnām nolaižas. Tagad mēs "piepūtīsim" un "izlaidīsim" balonu. Mēs elpojam lēni.

Bērns sēž uz krēsla, atspiedies atpakaļ; veic vingrinājumu lēnā tempā 5 reizes.

Artikulācijas vingrošana Lūpu un mēles mobilitātes un diferencētu kustību attīstība.

  • "Varde" - "Proboscis"
  • “Lāpsta” - “Adata”
  • "Incītis ir dusmīgs"
  • “Apakšējo zobu tīrīšana”
  • "Spole"
  • "Šūpoles"

Bērns lēnā tempā veic skaitīšanas vingrinājumus spoguļa priekšā.

Skaņas automatizācija [K]. izmantojot Sujok

garas runas izelpas laikā mēs izrunājam zilbes:

[Kk-a-a-kk-o-o-kk-u-u-kk-y-y-kk-e-ek];

Ilgstošas ​​runas izelpas laikā bērns skaidri izrunā patskaņus.

Spēlēsim ar jums spēli "Atkārtot".

Dzirdes uztveres, ritma izjūtas, atskaņas attīstība.

Skaņas [k] pareizas izrunas prasmes nostiprināšana taisnās zilbēs un vārdos ar taisnu zilbi.

Ka-ka, Ka-ka, Ka-ka,

Putra, akmens, fotoaparāts.

ka - Ka, ka - Ka, ka - Ka,

zieds, tītars, āmurs

Ko-ko, ko-ko, ko-ko,

Kaķis, kaķis, kamols

ko - Ko, ko - Ko, ko - Ko,

augsts, plats, lielisks.

Ku-ku, Ku-ku, Ku-ku.

Vistas, vistas, tenkas

Čū-čū, čū-čū, čū-čū.

Acis, mute, deguns.

"Nosauciet attēlus." Atmiņas attīstība. Fonēmisko funkciju attīstība. Vārdnīcas aktivizēšana.

Nosauciet attēlus, kuru nosaukumos ir skaņa [K].

(teļš, kumeļš, vista, zirgs)

(teļš, kumeļš, vista) kāds papildus vārds (zirgs). Kāpēc?

Šajā vārdā nav skaņas (K).

Izveidojiet teikumu, izmantojot vienu no vārdiem.

Katja pabaro vistu.

Cik vārdu ir teikumā?

Spēle "4 papildus" (3. prezentācija)

Apakšējā līnija

Ko mēs šodien darījām?

Kā pareizi izrunāt skaņu [K]?

Lūpu pozīcija;

Zobu novietojums;

Mēles stāvoklis;

Kāds gaisa pūliņš.

Atceras aktivitātes;

pareiza skaņas artikulācija [K].

5. nodarbība

Mērķis: automatizēt skaņu K zilbēs un vārdos ar līdzskaņu kombināciju, strādāt pie teikumiem, valodas gramatiskās struktūras veidošanu, audzināt pozitīvu attieksmi pret logopēdijas nodarbībām.

Koloboks ripoja, ripoja pa taku un dzirdēja kādu kliedzam Kva-Kva. Kas tas ir?

Esmu zaļa kā zāle

Mana dziesma: "Kwa-kwa."

Uzminiet mīklu. Apvelciet atbildi.

Pievelkam lūpas taisni pie ausīm, izrādās - varde

Artikulācijas vingrošana:

"Smaids" - "Caurule", "Lāpstiņa" - "Adata"

“Apakšējo zobu tīrīšana”, “Spole”, “Šūpoles”

Artikulācijas analīze:

  • lūpas nedaudz atvērts, izstiepts vieglā smaidā;
  • zobiem atvērt:
  • Mēles gals atrodas apakšējo priekšzobu pamatnē,
  • priekšā un vidū daļas mēles aizmugure izlaists,
  • mēles aizmugure paceļas un balstās uz aukslēju aizmuguri,
  • sānu malas mēle ir piespiesta augšējiem sānu zobiem;
  • maigas debesis pacelts, nospiests pret rīkles aizmugurējo sienu un aizver eju deguna dobumā;
  • balss saites nav saspringta, atvērta - balss nav izveidota;
  • gaisa strūklu spēcīga, skaņas izrunāšanas brīdī iet cauri mutes dobuma centram, pārraujot tiltu starp mēles aizmuguri un aukslējām.

Vardes varde priecājās mūs ieraugot un lēkāja pa oļiem

Skaņas [k] automatizācija zilbēs.

Kwa-kwo-kwu

Ska-sko-sku

Kwo-kwo-kwo

Sko-sku-sky

Kwu-kwy-kwu

Sku-ska-ska

Kva-kva-kvo

Ska-ska-sko

Kvakuška - laukums - dzīvoklis

Soliņš - pasaka - rati.

Fizminutka: Lūk, vardes pa taku lēkā ar izstieptām kājām. Viņi ieraudzīja odu un kliedza: Kwa-Kwa-Kwa! (bērns atdarina vardi)

Prozodijas attīstība.

Kā lielā varde kurkst? Cik mazs?

Spēle "Uzmini mīklas". Koloboks lūdz ieteikt vārdu katra dzejoļa beigās.

Kas savu māju nes uz sevi

Tumšā cietumā

Skaista jaunava

Bez diega, bez adāmadatas,

Adījumi adījumi.

(tauriņš)

Mazulis dejo -

Tikai viena kāja.

Valsts budžeta izglītības iestāde pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, Sanktpēterburgas Maskavas rajona 698.proģimnāzija “Pensija”

Integrēta logopēdiskā sesija skaņas izrunas korekcijai

(skaņas izrunas korekcija + runas attīstība)

Iztērēts:

skolotājs logopēds

Sinyavskaya Viktorija Aleksandrovna

2014. gads

Sanktpēterburga

Apakšgrupas logopēdiskās nodarbības kopsavilkums vecākā pirmsskolas vecuma bērniem par tēmu:

“Savvaļas dzīvnieki un putni. Gatavošanās ziemai. Skan S un S teikumos"

(jaunu materiālu apgūšana)

Mērķis: iemācīt teikumos atšķirt skaņas S un S.

Uzdevumi:

Korekcijas un attīstības:

  • pareiza izruna;
  • labot un attīstīt sakarīgu mutvārdu runu, veidojot stāstu - aprakstu pēc diagrammas;
  • pareiza runas elpošana;
  • koordinēt un attīstīt dzirdes un fonēmisko uztveri;
  • koriģēt un attīstīt roku smalko motoriku (roku prasmju veidošana, kustību proporcionalitātes attīstība);
  • attīstīt rupjo motoriku, spēju saskaņot runu ar kustību;
  • attīstīt uzmanību, atmiņu, domāšanu;
  • koriģēt un attīstīt personiskās īpašības, emocionālo un gribas sfēru
  • (paškontroles prasme, neatlaidība).

    Izglītojoši:

  • precizēt un paplašināt vārdu krājumu par tēmu: “Savvaļas dzīvnieki un putni. Gatavojamies ziemai." ;
  • Precizēt skaņu C un C izrunu un pareizu artikulāciju’;
  • Atšķiriet skaņas S un S teikumos.
  • Izglītojoši:

  • attīstīt interesi par nodarbībām;
  • attīstīt sadarbības prasmes un pozitīvu attieksmi pret dalību nodarbībā;
  • audzināt gādīgu attieksmi un mīlestību pret dabu.
  • Veselības taupīšana:

  • plānot materiāla apjomu, ņemot vērā paaugstinātu bērnu nogurumu;
  • nodrošināt, lai bērni sēdētu pareizi;
  • veicina labvēlīga psiholoģiskā klimata izveidi;
  • ievērot redzes aizsardzības režīmu;
  • alternatīvi statistikas un dinamiski uzdevumi.
  • Aprīkojums:

  • Priekšmeta attēli, kuros attēloti ziemojoši putni un savvaļas dzīvnieki (N.V. Ņiščeva “Ziemojošie putni”, “Savvaļas dzīvnieki” krāsojamā grāmata. - Sanktpēterburga, DETSTVO-PRESS, 2003);
  • Spēle “Pie barošanas siles”, flaneļgrāfs;
  • C burti (2 gab.), zilas un zaļas skaidas, kas norāda uz cietību un maigumu;
  • Zilie un sarkanie signāli;
  • Stāsta sastādīšanas shēma - apraksts (T.A. Tkačenko “Shēmas pirmsskolas vecuma bērnu aprakstošu un salīdzinošu stāstu sastādīšanai”, sērija “Praktiskā logopēdija”, M. 2001);
  • Piezīmju grāmatiņa Nr.1 ​​pēc bērnu skaita (N.V.Niščeva piezīmju grāmatiņa Nr.1 ​​sagatavošanas logopēdiskajai grupai", Sanktpēterburga, DETSTVO-PRESS, 2012)
  • Krāsu zīmuļi
  • Zilu un zaļu ziedu grozi,
  • Priekšmeta attēli (pūce, lapsa, zīle, vērša, zoss, alnis)
  • Interaktīvā tabula.
  • Savvaļas dzīvnieku un putnu maskas-cepures.
  • Magnetofons (dators) ar “Meža skaņas” audio ierakstu.
  • Nodarbību posmi

    Darba veidi estrādē

    Skolotāja darbība

    Bērnu aktivitāte

    Kādi uzdevumi tika atrisināti uzdevumu laikā?

  • Organizatoriskā- brīdis
  • Organizējiet bērnus. Iestatiet nodarbībām. Veicināt labvēlīga klimata radīšanu.

  • Galvenā skatuve
  • Materiāla atkārtošana
  • Logopēds iesaka nosaukt pirmo skaņu no attēliem un raksturot skaņas C un C’

    Bērni atbild

    Noteikt bērnu izpratnes līmeni par pareizu skaņu izrunu un to atšķirībām

  • Zināšanu atjaunināšana
  • "Signāli"

    Skolotāja aicina bērnus atcerēties, kuri dzīvnieki un putni ar skaņām C un C' dzīvo mežā, izrunāt viņu vārdus, noteikt, kādu skaņu dzirdējuši un pacelt signālu: cieta skaņa C - zils signāls, klusa skaņa C' - sarkans. signāls).

    Bērni atkārto vārdus, nosaka skaņu pēc cietības un maiguma un paaugstina signālu.

    Nostipriniet vārdu S un S skaņu pareizu izrunu. Attīstīt fonēmisko izpratni.

  • Jauna materiāla apgūšana. Ziņo par nodarbības tēmu.
  • Interaktīva spēle "Pabeidz attēlu"

    Stāsta sastādīšana - savvaļas dzīvnieka vai ziemojoša putna apraksts caur teatralizāciju

    Logopēde ziņo, ka kopā dosies uz mežu, kur satiks savvaļas dzīvniekus un ziemojošus putnus; lūdz atcerēties šo putnu un dzīvnieku vārdus un papildināt attēlu.

    Logopēde aicina bērnus “pārtapties” par dzīvniekiem un putniem, valkājot atribūtiku.

    Logopēds demonstrē diagrammu stāsta sastādīšanai - apraksta un uzdod jautājumus.

    Logopēds aicina bērnus noklausīties stāstu par savu dzīvnieku un pēc tam lūdz bērnus mēģināt runāt par putnu dzīvnieku, kuru viņš pēc kārtas ieguva.

    Bērni atceras savvaļas dzīvnieku un ziemojošo putnu vārdus un pabeidz attēlu.

    Bērni uzvelk maskas un cepures un atceras dzīvnieku un putnu vārdus.

    Bērni atbild uz jautājumiem un iepazīstas ar diagrammu.

    Bērni klausās logopēda stāstījumu un pēc tam pārmaiņus veido paši savus stāstus.

    Atjauniniet savas zināšanas par nodarbības tēmu. Piesaistiet bērnu uzmanību darbībai. Veidojiet rokas prasmes.

    Attīstīt iztēli, uzmanību, atmiņu.

    Attīstīt sakarīgu runu. Attīstīt prasmi atbildēt uz jautājumiem pilnos teikumos.

    Attīstīt sakarīgu runu. Bagātiniet savu vārdu krājumu par šo tēmu. Attīstīt atmiņu.

  • Dinamiskā pauze.
  • Runas motora vingrošana.

  • Apgūtā materiāla nostiprināšana
  • Spēle brīvā dabā

    "Lācis"

    D/I "grozi"

    Logopēde aicina bērnus kopā veikt vingrojumu, rādot, kā pareizi veikt kustības

    Skolotājs aicina bērnus tos ievietot grozos: zilajā grozā - attēli nosaukumā, kuriem ir cieta skaņa C, zaļajā grozā - attēli, kuru nosaukumā ir maiga skaņa C'.

    Bērni kopā ar skolotāju deklamē dzejoli un veic kustības

    Bērni izvēlas attēlus ar skaņām C un C, nosauc tos un saliek grozos

    Attīstīt rupjo motoriku, saskaņot runu ar kustībām. Attīstīt radošo iztēli.

    Attīstīt skaņu S un S diferenciāciju vārdos, pamatojoties uz attēlu. Pastipriniet šo skaņu pareizo izrunu. Attīstīt prasmi atbildēt pilnos teikumos

  • Vizuālā vingrošana
  • D/I "Putni"

    Logopēds aicina bērnus ar acīm sekot vēršam - "kur putns sēdēja?"

    Bērni seko vēršam, ar acīm aprakstot objektus ar skaņām S un S, saucot tos

    Ievērojiet acu aizsardzības režīmu. Pastipriniet pareizu skaņu C un C izrunu.

  • Zināšanu un prasmju kontrole
  • Darbs piezīmju grāmatiņā (piezīmju grāmatiņa Nr. 1)

    Logopēde izdala bērniem piezīmju grāmatiņas un lūdz noklausīties dzejoli par vēršu; lūdz izrotāt vēršu ar krāsainiem zīmuļiem.

    Bērni izpilda uzdevumu piezīmju grāmatiņā.

    Attīstīt smalko motoriku.

  • Nodarbības kopsavilkums
  • Apkopojot.

    Bērnu aktivitāšu novērtējums

    Logopēde aicina bērnus atcerēties, ko viņi darījuši nodarbības laikā, kas īpaši patika nodarbībā, kura stāsts par vēršu patika visvairāk.

    Bērni atceras, par kādiem putniem un savvaļas dzīvniekiem nodarbībā tika runāts, ar kādām skaņām spēlējās, kādas spēles spēlēja, kura stāsts viņiem patika visvairāk.

    Apkopojiet iegūtās zināšanas. Attīstīt ilgtermiņa atmiņu. Novērtējiet bērnu aktivitātes.


    Sinyavskaya Viktorija Aleksandrovna

    "Integrēta logopēdiskā sesija par skaņas izrunas korekciju un runas attīstību."

    Temats: Skaņas [l] automatizācija atvērtās zilbēs, vārdos, teikumos.

    Mērķi: automatizēt L skaņu atvērtās zilbēs (la, lo, ly), vārdos, teikumos.

    Uzdevumi:

    Korekcijas un attīstības:

      pareiza izruna, nostiprināt artikulācijas struktūru skaņai [l];

      labot un attīstīt sakarīgu mutvārdu runu, veidojot atbildi pilnā teikumā;

      koriģēt un attīstīt vispārējo, smalko un artikulācijas motoriku;

      koriģēt un attīstīt runas elpošanu;

      koriģēt un attīstīt analīzes un sintēzes operāciju garīgo aktivitāti;

      labot un attīstīt personiskās īpašības.

    Izglītojoši:

      attīstīt valodas analīzes un sintēzes prasmes;

      ieviest burtu L, korelēt skaņu L ar burtu;

    Izglītojoši:

      attīstīt interesi par nodarbībām;

      izkopt neatkarību;

      audzināt mīlestību un cieņu pret vidi.

    Veselības taupīšana:

      plānot materiāla apjomu, ņemot vērā paaugstinātu bērnu nogurumu;

      ievērot pareizu bērnu sēdvietu;

      veicina labvēlīga psiholoģiskā klimata izveidi;

      alternatīvi statiski un dinamiski uzdevumi.

    Aprīkojums:

      CD Mazulis un jūra. (Sērija: “Dabas skaņas”);

      CD (Železnova. E. Pirkstu spēles. (Sērija: “Muzikālās pamācības”);

      attēlu materiāls (tvaikonis, sala), pārī savienotas kartītes “Viens - daudz”;

      Kartes artikulācijas vingrošanai;

      patskaņu un līdzskaņu skaņu simbolu komplekts;

      artikulācijas analīzes diagramma un kartes - simboli, kas attēlo artikulācijas orgānu pozīcijas, izrunājot doto skaņu;

      "Valodas modelis";

      klauna figūriņa - no smieklīga alfabēta;

      flanelogrāfs;

      cimds un pirksts lelle “Pērtiķi”.

    Nodarbības gaita:

    Nodarbību posmi

    Darba veidi estrādē

    Skolotāja darbība

    Bērna aktivitātes

    Kādi uzdevumi tika atrisināti uzdevumu laikā?

      Organizatoriskais brīdis

    Psihovingrošanas vadīšana

    Bērna skolotāja uzdevumu izpilde

    Organizējiet un sagatavojiet savu bērnu nodarbībai.

      Galvenā skatuve.

      1. Zināšanu papildināšana.

    Mūsu rosība būs neierasta, dosimies jūras braucienā. (Skan mūzika.CD (seriāls dabas skaņas) Mazulis un jūra)

    (Atveras tvaikoņa attēls.)

    Bērns nosauc attēlā redzamo un klausās jūras skaņās.

    Piesaistiet bērna uzmanību un raisiet interesi par darbību. Atjauniniet savas zināšanas par nodarbības tēmu.

    Jauna materiāla apgūšana. Ziņo par nodarbības tēmu.

    Artikulācijas vingrinājumi

    - Paskaties, pie mola stāv liels tvaikonis un dūc: L-L-L...

    Šodien mēs turpināsim mācīties, kā skaisti izrunāt L skaņu.

    (Parādītskartītes artikulācijas vingrošanai)

    Tomēr jums ir pienācīgi jāsagatavojas ceļojumam.

    “Mīcam mīklu” un cepsim “pankūkas”, lai ir ko ēst.

    Pankūkām līdzi ņemsim “TASTY JAM”.

    Pirms došanās jūrā, pārbaudīsim, kā rīkoties ar pitching (vingrinājums SWING). Mēs nebaidāmies no metiena! Tomēr mums ir jāsteidzas. Skriesim uz molu! (vingrinājums “TURCIJA”. Parādīsim, kā veidojas karogs uz mūsu kuģa (vingrinājums “IZBŪSIM AUGŠĒJOS ZOBUS”).

    Lai ceļā nekļūtu garlaicīgi, ņemsim līdzi akordeonu.

    Saruna par jūru.

    Bērns veic vingrinājumus

    Bērns atceras un nosauc galvenās jūras un jūras iemītnieku pazīmes

    Artikulācijas motorikas attīstība.

    Bagātināt vārdu krājumu par nodarbības tēmu. Attīstīt prasmi atbildēt uz jautājumu pilnā teikumā.

    Materiāla izpētes nostiprināšana.

    Izolētas skaņas izruna

    Pirkstu vingrošana

    D/I “Esi uzmanīgs”

    Skaņu izrunas automatizācija vārdos

    L skaņas izrunas automatizācija teikumos

    D/I “Viens-daudzi”

    Iepazīstinām ar burtu L

    Kuģis atkal dūko: L-L-L, aicinot mūs nākt uz klāja. Kā tas izklausās? L-L-L. Izejam atklātā jūrā.

    Skolotājs lūdz raksturot skaņas pēc artikulācijas un akustiskām īpašībām (kā tās ir līdzīgas un kā tās atšķiras).

    Artikulācijas profila displejs.

    Artikulācijas orgānu stāvokļa parādīšana ar pirkstiem, izmantojot “Mēles modeli”.

    Skaņas raksturojums (patskaņs - līdzskaņs, bezbalsīgs - balss, ciets - mīksts).

    Paskaties, jūs varat redzēt kādu salu priekšā (atveras bilde ar salas attēlu).

    Kas mūs sagaida krastā? (Logopēds uzvelk cimdu lelli - pērtiķi)

    Nolaišanās uz salas (mūzikas skaņas:CDŽeļeznovs “Pirkstu spēles”, skaņdarbs “Pērtiķi”

    Pērtiķi

    Pērtiķis izgāja pastaigāties(Saspiest un atvilkt dūres)
    Pērtiķis sāka dejot
    (Izpildiet "zibspuldzes" kustību)

    Un tad viņa devās mājās gulēt,

    (Plaukstas piespiestas viena pie otras, novietotas zem vaiga (“guļ”)
    Jo man ir apnicis dejot.

    (Veiciet kratīšanas kustības ar rokām ("it kā nokratītu ūdeni")

    Pērtiķis vēlas ar jums spēlēties un pārbaudīt, cik jūs esat uzmanīgs. Kad dzirdat skaņu L, paņemiet tvaikoņa attēlu.

    K – L – O – S – L – G – A – L – M

    Ja bērns pareizi izrunā vārdus ar skaņu L, skolotājs piedāvā iedot pērtiķa čaumalas.

    (Logopēds izrunā paraugu un tajā pašā laikā izliek kartītes ar viena objekta attēlu un daudziem citiem)

    (skolotājs) Man ir lampa - (bērns) un man ir lampas

    zāģis - zāģi

    ķepa - ķepas

    lelle - lelles

    lāpsta - lāpstas

    Uz kuģa pasažierus izklaidē klauns. (Izstādīta klauna figūriņa)

    Šis klauns ir tik labs -

    Tas izskatās pēc burta L.

    Bērns atceras, kā pareizi izrunāt skaņu L

    Bērns atbild

    skolotāju jautājumi

    Bērns vingro

    Bērns pabeidz uzdevumu

    Bērns pēc logopēda atkārto vārdus

    Bērns kopā ar skolotāju izpilda uzdevumu

    Bērns iepazīstas ar burtu, pēc tam starp piedāvātajiem burtiem meklē vajadzīgo.

    Noteikt bērnu informētības līmeni par skaņas L pareizu izrunu

    Labojiet skaņas L izrunu.

    Attīstīt smalkās motorikas

    Labot un attīstīt fonēmisko uztveri un dzirdi.

    Nostipriniet vārdu L skaņas pareizu izrunu

    Pastipriniet teikumos pareizu L skaņas izrunu

    Iemācieties saistīt skaņas ar burtiem

    Zināšanu un prasmju kontrole.

    Stāsta sastādīšana pēc attēla

    Skolotājs aicina bērnu sacerēt stāstu, pamatojoties uz parādīto attēlu “Jūra”. Ja nepieciešams, palīdz ar virzošiem jautājumiem.

    Bērns veido stāstu, atbildot uz vadošajiem jautājumiem

    veidot prasmes sakarīgas runas attīstībai. Pārbaudiet prasmi pareizi izrunāt L skaņas.

      Nodarbības kopsavilkums.

    Apkopojot

    Studentu aktivitātes novērtējums

    Skolotājs lūdz atcerēties, ko viņi darīja stundā.

    Paziņo par jūras brauciena beigām.

    Kāda skaņa palīdzēja šajā ceļojumā?

    Vai tas ir patskanis vai līdzskaņs?

    Bezbalsīgs vai balss?

    Kur mēle paceļas un atpūšas, to izrunājot?

    Skolotājs novērtē bērna darbu un iedod medaļu ar burtu L, kas norāda stundas laikā praktizētās skaņas.

    Bērna atbilde par nodarbības tēmu.

    Apkopojiet nodarbības tēmu.

    Apkopojiet darbu klasē.

    Attīstīt ilgtermiņa atmiņu.

    Novērtējiet bērna aktivitātes.

    Mājasdarbs

    Skolotājs izskaidro mājasdarbu par aplūkoto tēmu.

    Nostipriniet stundās iegūtās zināšanas un prasmes mājās.

    Safonova Svetlana Aleksandrovna
    Amata nosaukums: skolotājs logopēds
    Izglītības iestāde: MBUDO "Uzunovskajas bērnu mākslas skola"
    Vieta: Ar. Uzunovo, Maskavas apgabals
    Materiāla nosaukums: nodarbību piezīmes
    Temats:"Integrētā logopēdiskā sesija par skaņu izrunas korekciju"
    Publicēšanas datums: 02.09.2017
    nodaļa: pirmsskolas izglītība

    Nobeiguma darbs

    "Integrēta runas terapijas sesija skaņas izrunas koriģēšanai."

    Tēma: "Skaņas Ш automatizācija zilbēs un vārdos bērnam ar dizartriju."

    Mērķis:

    Artikulācijas aparāta un sejas muskuļu muskuļu tonusa normalizēšana;

    Artikulācijas aparāta motorisko prasmju normalizēšana;

    Skaņu pareizas izrunas stiprināšana

    Sh(izolētā izrunā, zilbēs, iekšā

    fonēmiskās dzirdes attīstība;

    Smalko motoriku attīstīšana.

    Uzdevumi:

    attīstīt pirkstu smalko motoriku un artikulācijas aparātu;

    attīstīt fonēmisko dzirdi, vizuālo un fonēmisko uztveri;

    nostiprināt prasmi automatizēt skaņu Ш zilbēs un vārdos;

    palielināt vispārējo ķermeņa tonusu, stimulējot muskuļus.

    Aprīkojums:

    rotaļlieta - lācītis; karte “Mazā lāča ceļojums”; priekšmetu attēli automatizācijai

    attēlus

    artikulācijas

    vingrošana;

    trafarets

    Attēli

    uzzīmēts

    attēli;

    sloksnes dēļi

    priekšmets

    attēlus

    Nodarbības norise pa posmiem.

    Aktivitāte

    skolotājs

    Aktivitāte

    Kādi uzdevumi

    tika izlemti

    izpildi

    Organizatoriskā

    brīdis.

    Galvenā

    daļa.

    uzmini

    mīkla:

    No rudens līdz

    krāsains

    Viņš neēd

    (lācis)

    Izpildīt

    pareizi

    skaņas artikulācija

    Logopēds:

    sauc to

    Logopēds:

    ES tev pateikšu

    m i sh u t k e.

    Klausies,

    "M un sh - sh -

    piešķirts?

    skaņu? Mēs būsim

    Pa labi

    P ro w n o s i t

    ATCERIETIES

    izrunājot

    Mazliet

    NOAPAĻOTS

    izvirzīts

    "kauss".

    Bērns:

    Bērns:(SH).

    līdzskaņu,

    savāc bērnus

    konfigurēt un

    atvest tos uz

    tēma un mērķis

    drošs

    artikulācija

    1.Artikulācija

    vingrošana:

    2.Pašmasāža

    sejas

    "Nerātns

    lāči."

    izolēts

    izteikums

    vaigiem, lūpām, mēli

    izrādes un

    nosauc lapu

    ar uzvilktu

    nevis bilde, bet

    beidzas

    pēdējā skaņa.

    Iznākšana

    gaiss

    Logopēds:Šodien tu esi kopā ar

    mazs

    lācis

    Vai tu iesi

    mazs

    ceļojums.

    Skaties,

    uzzīmēts?

    Logopēds: Tajā

    pamodos,

    mazs logs

    (vingrinājums

    "Lāpstiņa")

    man vajadzēja

    blūze

    lācis dzer tēju no

    (vingrinājums “Kauss”),

    pūkas

    devās uz durvīm

    uz lāčiem

    "Bura").

    PIEZĪME

    Logopēds. Spēlēja

    sauss ceļš

    lapas: sh-sh-sh.

    Ejam pēc viņa un

    čaukstēsim kā

    lapas. ES būšu

    sāc vārdu, un tu ar

    čaukst lācis

    Bērns:

    veic

    vingrinājumi

    izrunā

    mēs stiprinām

    vaigu muskuļi,

    lūpas, apļveida

    mutes muskulis.

    drošs

    automatizācija

    skaņu sh zilbēs

    Automatizācija

    skaņu sh vārdos

    pagrieziet to, lai viņš varētu

    pabeigt:

    Mēs...du...kams...

    maza… karanda….

    vai ir ceļš? Šeit

    niedres. Lācītis mīl

    klausies viņos

    čaukstēšana. Klausies

    niedres un šalko kā

    Un kas te slēpjas?

    niedres? Šī ir pīle.

    Pīle nobijās

    plivināja spārnus.

    Parādi man, kā viņa to dara

    Pelni-pelni; oš-oš; ush-ush;

    Logopēds. Mišutka

    gribēja draudzēties ar

    pīle un viņai pateica

    dzejolis, bet

    ļoti aizrāvās un

    viss sajaucās...

    Palīdzi mazajam lācim

    Labot kļūdas:

    Mēs ar draugu spēlējām...

    Mēs dzērām tēju no baltās...

    Iznāca no bedres...

    Viņai uzkrita pele!

    Gaiļi, sākuši...Spurs,

    Viņi draudīgi audzina...

    paaugstināts

    virs galvas

    izrunā

    zilbes

    izrunā

    atdarinot

    aplaudē

    labo

    izolēts

    izteikums

    Automatizēta

    iekšā ir skaņa

    Automatizēta

    iekšā ir skaņa

    vārdi, māciet

    noteikt

    skaņas klātbūtne iekšā

    Attīstība

    fonēmisks

    izklāj

    sešu kaudze uz galda

    attēlus.

    Es un mana māsa

    trauki..Šūta,

    Un tērpi lellēm...

    Fashionista krāpās...Kažoki

    Ne visi viņai piestāv...

    Nabadziņš rūgti raud...

    Lidmašīna aizlidoja...

    Logopēds. Pīle

    to pateica lācim

    dodas uz dienvidiem. UN

    staigāt pa to

    jums tikai tie jāizvēlas

    bildes virsrakstā

    kuriem ir skaņa Sh.

    Izvēlieties vajadzīgo

    attēlus un ievietojiet tos

    trases veidā.

    Šeit ir mazā lāča māja. Bet

    lai tiktu pie mājas

    mums jāšķērso upe.

    Piebraucām pie upes un

    nav tilta tikai dēļi

    daži melo. pieņemsim

    izjauksim šos dēļus

    varbūt viņi var mums palīdzēt

    noderēs. Sadalīsim to

    tie ir šādi: novietojiet tos pa kreisi

    tās bildes virsrakstā

    kuras sākumā skan Ш

    vārdiem, centrā - ja

    skaņa vidū

    labajā pusē ir attēli

    kura vārds ir skaņa iekšā

    vārda beigas.

    ziņas

    trase un vairāk

    izrunā

    strādājot

    mēs izmantojam skaņu.

    izklāj

    Bildes-

    atkarībā no

    Turpināt

    noteikt

    skaņas vieta Ш iekšā

    7.Attīstība

    mazs

    motoriskās prasmes

    Nodarbības kopsavilkums

    Pieteikums

    ģeometrisks

    "Lāču" figūras

    Logopēds:

    pastaiga ir pienācis

    beigas. Mēs pastaigājāmies iekšā

    rudens mežs, un ar ko

    mēs šodien

    esi ceļojis?

    Izklāsim

    ģeometriskas formas

    Logopēds. Ir laiks

    atvadies no mazā lācīša.

    Tu šodien esi ļoti labs

    viņam palīdzēja! Kuru tad

    skaņa jums palīdzēja

    mūsu mācība?

    aplikācija.

    Attīstīt

    motoriskās prasmes

    uzmanību.

    Definējiet

    rezultāts-

    aktivitāte

    Organizatoriskā

    brīdis.

    - uzmini

    No rudens līdz pavasarim

    krāsains

    Viņš neceļas ēst

    sūc (lācis)

    Logopēds: - Kā mēs varam jūs mīļi saukt?

    Mišutka.

    Galvenā

    daļa.

    Logopēds: - šodien es jums pastāstīšu

    par vienu lāci. Klausieties, kā

    vārds skan:

    "Miš-š-joks."

    piešķirts?

    skaņu? (Vienmēr

    līdzskaņu,

    Pa labi

    izrunāt

    izrunājot

    noapaļots

    izvirzīts

    "kauss".

    Iznākšana

    gaiss

    Artikulācijas

    vingrošana:

    mazs

    lācis

    Vai tu iesi

    mazs

    ceļojums.

    Skaties,

    uzzīmēts?

    Logopēds: Šajā

    Mājā aiz augsta žoga dzīvo lācis.

    pamodos,

    mazs logs

    (vingrinājums

    "Lāpstiņa")

    man vajadzēja

    blūze

    "Kauss"),

    pūkas

    uz lāčiem

    "Bura").

    Sejas muskuļu pašmasāža(vaigiem, lūpām), stiprina vaigu, lūpu, orbicularis muskuļus

    mutes muskulis. Ar paaugstinātu muskuļu tonusu - spastiska dizartrija forma,

    saspringts,

    izliekts,

    izteiktas, lūpas cieši aizvērtas, saspringtas, aktīvas mēles un lūpu kustības

    tad grūti

    masējot

    refleksīvi

    atpūsties

    mēles muskuļi.

    PIEZĪME Nr. 1

    Sejas pašmasāža “Nerātnie lāči”.

    Satverot auss vidu (nevis daivas!), velciet to uz priekšu un tad atpakaļ, skaitot

    lēnām līdz 10. Dariet 1 reizi.

    Pavilkšu ausis uz priekšu

    Un tad atpakaļ.

    Tāpat kā rotaļu lācīši

    Bērni sēž rindā.

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: ausu masāžu

    Ikvienam tas ir jādara.

    Pavilkšu ausis uz priekšu

    Un tad atpakaļ.

    Tāpat kā rotaļu lācīši

    Bērni sēž rindā.

    Izmantojot rādītājpirkstu un vidējo pirkstu, vienlaikus intensīvi “zīmējiet” apļus uz vaigiem. Izdari 1

    Un tagad ap vaigiem

    Berzēsim to kopā:

    Tik aizmāršīgi rotaļu lācīši

    Attīstīsim atmiņu.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri,

    Pieci un seši un septiņi.

    Neaizmirstiet: vaigu masāžu

    Ikvienam tas ir jādara!

    Ar tiem pašiem diviem pirkstiem “uzzīmē” apļus uz zoda, skaitot līdz 30. Pēc tam - apļus uz pieres, arī

    skaitot līdz 30. Veiciet 1 reizi vienlaikus.

    Es uzzīmēju apli uz zoda:

    Es gribu palīdzēt lācim

    Runājiet skaidri un ātri

    Izrunā visas skaņas.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri,

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: masāža ir šāda

    Ikvienam tas ir jādara!

    Lai labāk padomātu

    Nerātni lāči,

    Mēs noglāstīsim pieres

    Plīša nelieši.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri,

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: masāža ir šāda

    Ikvienam tas ir jādara!

    Ar diviem pirkstiem masējiet augšējo un apakšējo plakstiņu, nevis aizmuguri

    aizsedzot manas acis. Veiciet 1 min.

    Lai lācis varētu labāk redzēt,

    Kļuvu uzmanīgāks, ātrāks,

    Mēs esam burvju brilles

    Uzzīmēsim to ātri.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri,

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: masāža ir šāda

    Ikvienam tas ir jādara!

    Deguna masāža. Izmantojot abu roku rādītājpirkstu spilventiņus, nospiediet norādītos punktus. Ieslēgts

    Katrs punkts ir jānospiež un jātur, neatlaižot, lai saskaitītu līdz 20. Dariet to 1 reizi.

    1. punkts Tieši zem deguna spārniem. Pa labi un pa kreisi.

    Mēs esam pirkstu galos

    Pāriesim pie punktiem:

    Tātad lācim ar snuķi

    Iesildīsim degunu.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri

    2. punkts Tieši virs deguna spārniem, arī labajā un kreisajā pusē

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: deguna masāžu

    Ikvienam tas ir jādara!

    Mēs esam pirkstu galos

    Pāriesim pie punktiem:

    Tātad lācim ar snuķi

    Iesildīsim degunu.

    Viens, divi, trīs - es teikšu četri,

    Pieci, un seši, un septiņi.

    Neaizmirstiet: deguna masāžu

    Ikvienam tas ir jādara.

    Mēs esam pirkstu galos

    Pāriesim pie punktiem:

    Tātad lācim ar snuķi

    Iesildīsim degunu.

    Atveriet muti un veiciet asas kustības ar apakšžokli no kreisās puses uz labo un otrādi. Dariet 10 reizes.

    Lāci, lāci, atver muti!

    Un pabīdi vaigu pa kreisi...

    Lāci, lāci, atver muti!

    Un pavirziet vaigu pa labi...

    Noliecieties uz krēsla, ilgi ieelpojiet un izelpojiet, rokas brīvi nolaistas

    rumpis.

    Ak, mūsu lāči ir noguruši,

    Viņi mierīgi sēž rindā.

    Viņi zina: masāžas priekšrocības

    Tas būs puišiem.

    Logopēds. Lācītis spēlējās ar draugiem un gāja tālāk pa sauso lapu taku: ššššš.

    Sekosim viņam un čaukstēsim kā lapas. Es sākšu vārdu, un tu un lācis čauksti

    pagrieziet to skaļāk, lai pabeigtu:

    Mēs... du... kama... maza... karanda....

    Logopēds parāda un nosauc papīra lapu, uz kuras ir uzzīmēts attēls, un bērns pabeidz

    Klausieties niedres un čaukst kā viņi:

    Bērns krata rokas, kas paceltas virs galvas, un izrunā zilbju ķēdes.

    Kurš te slēpjas niedrēs? Šī ir pīle. Pīle nobijās un plivināja spārnus. Parādi man, kā viņa

    tas dara:

    Pelni-pelni; oš-oš; ush-ush; yush-yy.

    Bērns izrunā zilbes, imitējot spārnu plivināšanu ar rokām.

    Logopēds. Mišutka gribēja sadraudzēties ar pīli un pateica viņai dzejoli, bet

    Es aizrāvos un visu sajaucu...

    Palīdziet mazajam lācim izlabot viņa kļūdas:

    Mēs ar draugu spēlējām...Kausus,

    Dzērām tēju no baltās...Dambretes!

    Iznāca no bedres...Kulums,

    Viņai uzkrita pele!

    Gaiļi, sākuši...Spurs,

    Viņi draudīgi ceļ... Strīdi!

    Mēs ar māsu šuvām traukus...

    Un lellēm tērpi... Izmazgāti!

    Fashionista krāpās...Kažoki

    Ne viss viņai piestāv...Lūpas!

    Nabadziņš rūgti raud... Šarik,

    Gaisa desanta...Gariks aizlidoja!

    Logopēds. Pīle teica lācim, ka viņš dodas uz dienvidiem. Un lācis devās tālāk

    ceļu, bet, lai brauktu pa to, jāatlasa tikai tie attēli, kuru nosaukumos ir skaņa

    Sh Izvēlieties vajadzīgos attēlus un izkārtojiet tos celiņa veidā.

    Bērns izliek ceļu un vēlreiz izrunā vārdus ar praktizējamo skaņu.

    Šeit ir mazā lāča māja. Lācis iegāja mājā un sāka rakstīt dzeju. Un, lai lācim būtu vieglāk,

    dod viņam pēdējo vārdu.

    Bērni zīmē kopā

    Viņiem rokās ir…..zīmuļi.

    Valkā košu ķemmi

    Mūsu jautrais... gailītis.

    Šeit mazā meitene skrien -

    Mazā pelēkā pele.

    Riepas klusi čaukstēja -

    Tā nāk mums pretī... mašīna.

    Nodarbības kopsavilkums:

    Logopēds. Mums pienācis laiks atvadīties no lāča. Tu viņam šodien ļoti labi palīdzēji! Kāda skaņa

    palīdzēja jums mūsu nodarbībā?

    Nobeiguma darbs par tēmu:
    "Integrēta logopēdiskā sesija par skaņas izrunas korekciju un runas attīstību."
    Nodarbības tēma: “Ziema. Izklausās [С] – [Сь].”
    (grupu frontālās logopēdijas nodarbība 1. klases skolēniem).
    Mērķis:
    Māciet bērniem pareizi izrunāt un atšķirt skaņas [s - s] zilbēs, vārdos, teikumos pēc auss, lai automatizētu šīs skaņas saskaņotā runā.
    Uzlabojiet runas motoriku, fonēmisko dzirdi, fonēmisko uztveri, fonēmisko analīzi un sintēzi.
    Uzdevumi:
    Koriģējoša un attīstoša:
    pareiza izruna;
    labot un attīstīt sakarīgu mutvārdu runu, veidojot atbildi pilnā teikumā;
    koriģēt un attīstīt dzirdes uztveri;
    koriģēt un attīstīt analīzes un sintēzes operāciju garīgo aktivitāti;
    koriģēt un attīstīt pirkstu un roku smalko motoriku (roku prasmju veidošana un kustību proporcionalitāte).
    Izglītojoši:
    sistematizēt un vispārināt bērnu zināšanas par tēmu “Ziema”;
    attīstīt valodas analīzes un sintēzes prasmes.
    Izglītojoši:
    attīstīt interesi par nodarbībām;
    izkopt neatkarību;
    izkopt morālās īpašības (cieņa pret priekšrocībām, smags darbs).
    Veselības taupīšana:
    plānot materiāla apjomu, ņemot vērā paaugstinātu bērnu nogurumu;
    ievērot pareizu bērnu sēdvietu;
    veicina labvēlīga psiholoģiskā klimata izveidi;
    alternatīvi statiski un dinamiski uzdevumi.
    Aprīkojums:
    datorprogramma runas attīstībai “Mācīties runāt pareizi”, attēls “Saša un sniegavīrs” no G. A. Tumakova “Skanošais vārds”, skaņu simboli, skaņu mājas, svītras teikumu atzīmēšanai.
    Nodarbības gaita:
    Nodarbību posmi
    Darba veidi estrādē
    Skolotāja darbība
    Bērna aktivitātes
    Kādi uzdevumi tika atrisināti uzdevumu laikā?

    Organizatoriskais brīdis
    Psihovingrošana.
    Skolotāja uzdod jautājumu par gadalaiku, lūdz bērniem parādīt, kā viņi nosaluši, sasildījušies un atpūtušies. Viņiem ir grūti attēlot, kā bērni veido sniegavīru un novieto sniega bumbiņas vienu virs otras.
    Bērni atbild uz jautājumu par gada laiku un veic kustības.
    Organizējiet un sagatavojiet bērnus aktivitātēm.

    Galvenā skatuve.

    1. Zināšanu papildināšana.
    D/i “Gadalaiki” (datorprogramma “Mācīties runāt pareizi”)
    Skolotāja aicina bērnus datora monitorā aplūkot ziemas meža attēlu, nosaukt attēloto un ieklausīties ziemas meža skaņās.
    Bērni nosauc ekrānā redzamo un klausās ziemas meža skaņas.
    Piesaistiet bērnu uzmanību un raisiet interesi par aktivitāti. Atjauniniet savas zināšanas par nodarbības tēmu.

    2.
    Jauna materiāla apgūšana.
    Ziņo par nodarbības tēmu.

    Saruna par skaņu īpašībām, pamatojoties uz artikulācijas un akustiskām īpašībām

    Saruna par ziemu.
    Skolotājs informē bērnus, ka šodien stundā viņi uzzinās, kādas skaņas viņi iemācīsies mācīties un pareizi izrunāt, ja uzminēs mīklas:
    Bērni sēdēja uz dzegas un visu laiku auga uz leju.
    Kāda skaņa šajā vārdā atkārtojas divreiz?
    Galdauts ir balts, nosedz visu gaismu.
    Kāda ir pirmā skaņa vārdā?
    Viņai ļoti patīk sēklas un speķi, un kopš rīta viņa lidinās pa pagalmu. Šis ir mazs putns. Uzmini kurš?
    Kāda ir šī vārda pirmā skaņa?

    Skolotājs lūdz raksturot skaņas (kā tās ir līdzīgas un kā tās atšķiras).

    Skolotājs no bērniem uzzina galvenās ziemas pazīmes.

    Bērni min mīklas:
    (lāstekas)

    (skaņa C)

    (zīlīte)

    Bērni atceras, kā pareizi izrunāt skaņas S un S.

    Bērni atceras un nosauc galvenās ziemas pazīmes.

    Pastipriniet skaņu S, S' izrunu.
    Iemācieties atšķirt skaņas. Uzlabojiet fonēmisko izpratni.

    Noteikt bērnu informētības līmeni par skaņu S, S' pareizu izrunu.

    Bagātināt vārdu krājumu par nodarbības tēmu. Attīstīt prasmi atbildēt uz jautājumu pilnā teikumā.

    Aktīvā vingrošana smalko motoriku attīstībai.
    Vingrinājumi bez runas pavadījuma:
    "Zaķis", "Ziemassvētku eglīte".
    Vingrinājums “Mitten” ar runas pavadījumu.
    Skolotājs piedāvā izpildīt vingrinājumus, skaidrojot to izpildi.
    Bērni kopā ar logopēdu veic vingrinājumus.
    Labot un attīstīt pirkstu un roku smalko motoriku.

    2.
    Jauna materiāla apgūšana.
    Skaņu S, S izruna zilbēs. Zilbju sintēze.
    D/i “Noķer un savāc zilbi.”

    D/i "Echo"

    Skaņu S, S izruna vārdos.
    D/i "Kurš ir lielāks?"

    Saistīto vārdu atlase.
    Vārdu veidošana.
    D/i “Vārdi-radinieki”.

    D/i “Nosauciet to vienā vārdā”

    Skaņu S, S' novietojuma noteikšana.
    D/i “Kur dzīvo skaņa?”

    Skolotājs “iemet” bērniem skaņas, un viņi “atdod” zilbes:
    C, A
    Sja, es
    S, U

    Skolotājs bērniem sauc zilbes ar cietu līdzskaņu, un bērni atbild ar mīkstu:
    SA
    SU
    SY
    CO

    Skolotājs parāda attēlu “Saša un sniegavīrs” un lūdz viņam izdomāt vārdu zēnam ar skaņu S un pēc tam ar skaņu S.
    Lūdz nosaukt attēlā redzamos putnus, kuru nosaukumos ir skaņas S, S'.

    Skolotājs lūdz nosaukt līdzīgus vārdus no piedāvātajiem vārdiem:
    Bulbīši, sniegs, sniega pikas, sniegpārslas, sniega pikas, sniegavīrs.

    Skolotājs lūdz jums izveidot vienu vārdu no diviem dotajiem vārdiem:
    Snieg
    lido pats
    viņš pats ripo
    putekļi iesūc
    nosauc mašīnu, kas staigā pa sniegu

    Skolotājs nosauc vārdus ar skaņām S, S'.

    Bērnu atbildes:
    SA
    SI
    SU

    SY
    SJ
    SI
    SIO

    Bērni pilda uzdevumus, izdomā zēnam vārdus.

    Bērni nosauc attēlā redzamos putnus.

    Bērni izvēlas un nosauc līdzīgus vārdus

    Bērni izdomā vārdus

    sniegputenis
    lidmašīna
    skrejritenis
    Putekļu sūcējs

    sniega motocikls

    Bērni nosaka skaņu novietojumu šajos vārdos un novieto simbolu pareizajā skaņu nama logā.
    Pastipriniet pareizu skaņu S, S izrunu zilbēs.

    Labot un attīstīt fonēmisko uztveri un dzirdi.
    Attīstīt fonēmisko analīzi un sintēzi.

    Bagātināt vārdu krājumu par nodarbības tēmu.

    Attīstīt analīzes operācijas garīgo aktivitāti.

    Dinamiskā pauze.
    D/i “Sniga balts sniegs”
    Skolotājs lasa dzejoli.
    Bērni pavada lasīšanu, atdarinot kustības atbilstoši tekstam.
    Palīdz mazināt vispārējo nogurumu.
    Attīstīt rupjās motoriskās prasmes.
    Alternatīvi statiski un dinamiski uzdevumi.

    3.
    Izpētītā materiāla konsolidācija.
    Lietvārdu saskaņošana ar īpašības un divdabības vārdiem.
    Vārdu veidošana.
    D/i “Atlasiet, nosauciet, atcerieties.”

    Darbs ar priekšlikumiem valdē.
    Viena vai divu teikumu analīze.

    D/i "Kas ir uzmanīgs?"
    Skolotājs lūdz bērnus objektu vārdiem izvēlēties definīcijas vārdus.
    Sniegs dzirkstī saulē, kā tad tas ir?
    Sniegs mirdz un kļūst sudrabains
    drūp
    crunches
    Kāda veida sniegpārsla?

    Skolotājs uzdod vadošus jautājumus, kuru mērķis ir lietot prievārdus: No kurienes karājas lāstekas?
    Ar ko Sima staigā?
    Kur sēž vērši?
    Kur lido putnu bars?

    Skolotājs nolasa dzejoli un uzdod bērniem nosaukt dzirdētos vārdus ar skaņām S, S'.

    Bērni atbild.

    dzirkstošs, dzirkstošs
    dzirkstošs
    Sudrabs
    drupans
    kraukšķīgs
    Kristāls, sudrabs, dzirkstošs

    Bērni atbild uz jautājumiem. Divi bērni uz tāfeles uzzīmē teikumu diagrammu, pārējie izklāj to no strēmelītēm.

    Bērni klausās un nosauc vārdus ar skaņām S, S'.
    Pastipriniet skaņu izrunu vārdos.
    Papildiniet un bagātiniet bērnu pasīvo un aktīvo vārdu krājumu.

    Bagātināt bērnu vārdu krājumu par nodarbības tēmu.
    Nostipriniet prasmi atbildēt uz jautājumu pilnā teikumā.

    4.
    Zināšanu un prasmju kontrole.
    Kolektīva stāsta sastādīšana pēc gleznas “Saša un sniegavīrs”.
    Skolotājs aicina bērnus sacerēt stāstu, pamatojoties uz parādīto attēlu. Ja nepieciešams, palīdz ar virzošiem jautājumiem.
    Bērni izdomā stāstu un stāsta to ķēdē.
    Pārbaudīt prasmi attīstīt pareizu skaņu S, S izrunu saskaņotā mutvārdu runā.

    Nodarbības kopsavilkums.

    1.
    Studentu aktivitāšu apkopošana un izvērtēšana
    Aptauja.

    Bērnu aktivitāšu novērtējums.
    Skolotājs aicina bērnus atcerēties, ko viņi darīja stundā.

    Skolotājs novērtē bērnu darbu un iedod viņiem lielu zilu sniegpārsliņu, uz kuras ir uzdrukāts burts C, norādot skaņas, kas tika praktizētas stundas laikā.
    Bērnu atbildes par nodarbības tēmu.
    Apkopojiet nodarbības tēmu.
    Apkopojiet darbu klasē.
    Attīstīt ilgtermiņa atmiņu.
    Novērtējiet bērnu aktivitātes.

    2.
    Mājasdarbs
    Mājas darba skaidrojums par apskatīto tēmu.
    Skolotājs paskaidro.

    Nostipriniet bērnu stundās iegūtās zināšanas un prasmes mājās.