მეტყველების თერაპიის კლასების ტექნოლოგიური რუკა. თემა: „ზამთრის ზღაპარი

ლუდმილა აბრამოვა
ინდივიდუალური მეტყველების თერაპიის კლასების ტექნოლოგიური რუკა "ხმის ავტომატიზაცია [Ш]"

ტექნოლოგიური რუკა

მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური სესია

თემაზე:

« ხმის ავტომატიზაცია"SH"შრიფებით, სიტყვებით, ფრაზებით, წინადადებებით, ლექსებითა და ანდაზებით“.

მომზადებული:

მასწავლებელი - მეტყველების თერაპევტი

MKDOU "საბავშვო ბაღი"

"ღიმილი"ჟიზდრი

აბრამოვა ლ.ვ.

ჟიზდრა - 2015 წ

ინდივიდუალური ლოგოპედიური სესიების ტექნოლოგიური რუკა

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტიაბრამოვა ლუდმილა ვალენტინოვნა

ჯგუფი (ნომერი,

მეტყველების თერაპიის ანგარიში) ჯგუფი No2 ( "ჯუჯები")

მეტყველების თერაპიის დასკვნა: ONR (მე-3 დონე).

საგანი გაკვეთილები ხმის ავტომატიზაცია"SH"

ტიპი კლასები"ახალი ცოდნა"

მეორადი ტექნოლოგია 1. ტექნიკააქტივობის მიდგომაზე დაფუძნებული.

2. ჯანმრთელობის დაზოგვა ტექნოლოგიები.

3. ინფორმაცია და კომუნიკაცია ტექნოლოგიები.

4. ტექნიკაგონებრივი მოქმედებების თანდათანობითი ფორმირება.

სამიზნე გაკვეთილები ხმის ავტომატიზაცია"SH"მარცვლებში, სიტყვებში, ფრაზებში, წინადადებებში, ლექსებში და სუფთა ფრაზებში.

მიზნები მაკორექტირებელი და აღმზრდელობითი მაკორექტირებელი და განმავითარებელი მაკორექტირებელი და აღმზრდელობითი

გამოთქმის დროს სწორი არტიკულაციური ნიმუშის გაძლიერება ხმა [Ш];

მკაფიოდ გამოთქმის უნარი ბგერა [Ш] მარცვლებში, სიტყვები, ფრაზები, წინადადებები, ლექსები და სუფთა გამონათქვამები;

ფონემატური აღქმისა და სმენის განვითარება;

სიტყვებისგან წინადადებების შედგენის უნარი;

არსებითი სახელების რიცხვებთან კოორდინაციის უნარი;

ლექსიკის გაფართოება და გააქტიურება;

სიტყვების ანალიზისა და სინთეზის უნარების გაუმჯობესება.

განუვითარდებათ არტიკულაციური და წვრილი მოტორული უნარები;

განუვითარდეთ რიტმის გრძნობა, სმენითი ყურადღება, მეხსიერება, აზროვნება;

თვითკონტროლის უნარის განვითარება;

აქტიურობისა და ყურადღების გამომუშავება კლასი;

ვერბალური კომუნიკაციის საჭიროების აღზრდა;

ინტერესის გაღვივება კლასები;

სიამაყის გრძნობის გაღვივება მშობლიური ენის სილამაზითა და ჟღერადობით.

უნივერსალური წინაპირობები

საგანმანათლებლო საქმიანობა პერსონალური UUD: მარეგულირებელი UUD: კომუნიკაცია UUD: საგანმანათლებლო UUD:

სწავლის მოტივაციის ფორმირება და მიზანმიმართული შემეცნებითი აქტივობა;

განახორციელეთ შემეცნებითი და პირადი რეფლექსია.

მეტყველების მასალასთან მუშაობის საფუძველზე თქვენი ვარაუდების გამოხატვის უნარის გამომუშავება;

განახორციელეთ საგანმანათლებლო საქმიანობა ხმამაღალი მეტყველებით და გონებრივი ფორმით.

სხვების მოსმენისა და გაგების უნარის განვითარება;

წყვილებში მუშაობის უნარი;

მოლაპარაკება და საერთო გადაწყვეტილების მიღება ერთობლივ საქმიანობაში, მათ შორის ინტერესთა კონფლიქტის სიტუაციებში.

ინფორმაციის მოძიებისა და სტრუქტურირების უნარის გამომუშავება;

ინფორმაციის წარმოდგენისა და დიაგრამებიდან ამოღების უნარის გამომუშავება;

ობიექტების ანალიზის საფუძველზე გამოიტანეთ დასკვნები

განზოგადება, კლასიფიკაცია მახასიათებლების მიხედვით;

იპოვეთ პასუხები კითხვებზე.

ICT ინსტრუმენტები,

აპარატურა აპარატურა უსაფრთხოება: ლეპტოპი.

პრეზენტაცია" ხმის ავტომატიზაცია"SH".

ორგანიზაციული სტრუქტურა მეტყველების თერაპიის სესია

ეტაპის ხანგრძლივობა ეტაპობრივი მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები მოსწავლეთა საქმიანობის ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლე

მოტივები - შეუქმნას მოსწავლეს სასწავლო პროცესში ჩართვის შინაგანი მოთხოვნილება;

ჯანსაღი ცხოვრების წესისადმი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება და რეალურ ქცევაში განხორციელება.

2 წუთი სავარჯიშოს ნიმუშის ჩვენება, სურათები-სიმბოლოები სურათების ინდივიდუალური ჩვენება-საარტიკულაციო ვარჯიშის სიმბოლო ლექსის წარმოთქმით ასრულებს საარტიკულაციო ტანვარჯიშს.

II. ცოდნის განახლების ეტაპი არის მოქმედების ნასწავლი მეთოდების განახლება, რომელიც საკმარისია ცოდნის კონსოლიდაციისა და მათი განზოგადებისთვის (ახალი ცოდნის შესაქმნელად საჭირო ცოდნის რეპროდუცირება და ჩაწერა).

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლე

2 წთ პრაქტიკული: ანალიტიკურ-სინთეზური. ინდივიდუალური - გავიხსენოთროგორ შრიალებს ფარდა ქარი: შ-შ-შ-შ.

აღწერეთ რას აკეთებენ თქვენი ტუჩები? კბილები? სად არის ენა? რა თანამდებობაზეა ის? ვთქვათ ეს ერთი ამოსუნთქვის ხმა. მოდით შევამოწმოთ როგორი ნიავი ამოდის?

ჰაერი თავისუფლად გამოდის პირიდან? ჰაერის ნაკადისთვის არის დაბრკოლება - ეს არის ენა. ასე რომ, ეს ერთი ხმა, რომელი? (თანხმოვანი.)როგორ გამოვთქვამთ მას, გაბრაზებული თუ მოსიყვარულე? (გაბრაზებული.) ხმა"SH"- მძიმე თანხმოვანი. კისერზე მოხვიე ხელი გაიმეორეთ: შ-შ-შ-შ. ყელი გვიკანკალებს თუ სძინავს? უფლება, ხმა"SH"- ყრუ.

ვარჯიში "დააკაკუნე ჩემსავით".

გამოთქმა შრიფტები ხმით"SH".

დამახასიათებელი ხმა"SH".

შა - შუ - ში, აშკა - ყური - იშკა, ში - შა - შუ, იშკა - აშკა - ყური, შუ - ში - შა, უშკა - იშკა - აშკა.

ახალი ცოდნის აღმოჩენა. - იმის გაცნობიერება, თუ რა არის მათი ცოდნის, უნარებისა თუ შესაძლებლობების ნაკლებობა.

სირთულის წარმოშობის ადგილის დაფიქსირება, ამ ადგილას მათი მოქმედებების კორელაცია შესწავლილ მეთოდებთან და იმის დადგენა, თუ რა ცოდნა ან უნარი აკლიათ სირთულის გადასაჭრელად.

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები მოსწავლეთა საქმიანობის ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტი

აქტივობა

მოსწავლე

5 წუთი პრაქტიკული:

ანალიტიკურ-სინთეზური ხმის [sh] ინდივიდუალური ავტომატიზაცია სიტყვებით.

ასე მივედით მეგობრებთან. და მაშა და მიშკა ასუფთავებენ სახლს. დავეხმაროთ მათ კარადებში ნივთების ჩადებაში - ერთი კარადა მიშკას, მეორე მაშასთვის. დაფიქრდით რა შეიძლება იყოს მაშას კარადაში და რა შეიძლება იყოს მიშკას კარადაში?

ვარჯიში „შეაერთეთ მარცვლები სიტყვაში, იპოვეთ სურათი» .

დათვს აქვს რამდენიმე საყვარელი ობიექტი, შეგიძლიათ გამოიცნოთ რომელი, თუ მარცვლებს სწორად დააკავშირებთ.

შკა-ტულ-კა.

შოკოლადი.

პო-ვა-რეშ-კა.

Coil.

მაშას კარადაში... (ქუდი, ბეწვის ქურთუკი, შალი).

მიშკას კარადაში... (ჯოხი, ქვემეხი, ქვები).

სიტყვების წარმოთქმა.

ახალი ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება.

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები სასწავლო აქტივობების ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლე

11 წთ პრაქტიკული ინდივიდუალური ვარჯიში"დაყავით სიტყვა ნაწილებად ხელების დაჭერით.".

ახლა მოდით ტაში დავუკრათ თითოეულ სიტყვას და დავყოთ იგი ნაწილებად.

თამაში "დამიძახე კეთილად" (კომპიუტერი).

ვარჯიში "დათვალე".

სამიზნე: რიცხვების კოორდინაციის უნარი არსებითი სახელით.

მაშამ მიშკას ფიჭვის გირჩები შეაგროვა. რამდენი გირჩა შეაგროვა მაშამ?

მაშას აქვს 6 კონუსი. მოუსმინეთ და გაიმეორეთ.

ავტომატიზაცია [w] წინადადებებში.

ჩვენმა მეგობრებმა მორიგი თამაში მოამზადეს თქვენთვის. ჩვენ უნდა გამოვიტანოთ წინადადება თითოეული შემოთავაზებული სქემისთვის.

რა არის ნაჩვენები პირველ დიაგრამაზე? (ჩანთა, ისარი, ალუბალი)

როგორ ფიქრობთ, რა არის ჩანთაში? უპასუხეთ სრული წინადადებით.

გამოდით წინადადებებით მეორე და მესამე სქემებისთვის.

ხმის ავტომატიზაცია[w] ლექსებში.

მიშკას ლექსი ვუთხრათ. მოუსმინეთ და გაიმეორეთ მე:

ქუდი და ბეწვის ქურთუკი -

აი ჩვენი მიშუტკა.

ვარჯიში "ობიექტების შეხამება ნიშნებს".

მოსიყვარულე, დიდი, ცხელი (მზე)

პატარა, ნაძვისფერი, ყავისფერი (კონუსი)

მწვანე, გამჭვირვალე, მშვიდი (ბაყაყი)

ლამაზი, თეთრი, ჭაობი (წყლის შროშანა)

ვარჯიში: "დაიმახსოვრე და გაიმეორე ფრაზები დიქტორის შემდეგ". (კომპიუტერთან მუშაობა).

სიტყვას ნაწილებად ყოფს ტაშით.

შკა-ტულ-კა.

შოკოლადი.

პო-ვა-რეშ-კა.

Coil.

პური - პური.

კურდღელი - პატარა კურდღელი.

მზე მზეა.

ქოხი ქოხია.

მამალი არის მამალი.

ვარსკვლავები - ვარსკვლავები.

ბულბული - ბულბული.

ალუბალი ჩანთაში დევს.

ბავშვი თამაშობს ბურთებით. მაშა აგროვებს ხეობის შროშანებს.

ლექსის გამეორება.

საგანთან მუშაობა სურათები.

სუფთა გამონათქვამების გამეორება.

ფიზმუტკა - ჯანსაღი ცხოვრების წესისადმი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება და რეალურ ქცევაში განხორციელება.

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები

მოსწავლეთა საქმიანობის ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტი

აქტივობა

მოსწავლე

ბავშვის ჯგუფის მიერ შესრულებული ვარჯიშის ნიმუშის ჩვენება

ახორციელებს ფიზიკურ ვარჯიშებს მოსწავლე ფისმინუტკასთან ერთად“ "ჩვენი მაშა ფაფას ამზადებდა"ჩვენი მაშა ფაფას ამზადებდა.

ფაფა მოვამზადე ბავშვებო იკვებებოდა:

ეს მისცა

ეს მისცა

ეს მისცა

ეს მისცა

მაგრამ მან ეს არ მისცა ამას.

მან ბევრი ხუმრობა ითამაშა.

მან თავისი თეფში გატეხა.

იზორითმია

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები მოსწავლეთა საქმიანობის ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლე

4 წუთი პრაქტიკული: სწორი ფორმულირების არჩევა, ზეპირი, გრამატიკული

დამოუკიდებლობის დონის მიხედვით: დავალების ახსნის შემდეგ ინდივიდუალური

კითხულობს ლექსს.

მოსმენის საფუძველზე ახორციელებს მოქმედებებს

ანარეკლი

ადეკვატური წარმოდგენა საგანმანათლებლო საქმიანობის წარმატება/წარუმატებლობის მიზეზების შესახებ;

ჩამოაყალიბეთ ადეკვატური თვითშეფასება კრიტერიუმებზე დაყრდნობით "კარგი სტუდენტი".

ეტაპის ხანგრძლივობის მეთოდები

და მუშაობის მეთოდები მოსწავლეთა საქმიანობის ორგანიზების ფორმები აქტივობები

მასწავლებლები - მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლე

3 წთ პრაქტიკული, შედარება. ინდივიდუალური თამაში"ლაბირინთი".

გაიარეთ თითი ბილიკზე და ნათლად თქვით ხმა"შშშ" (სურათი კომპიუტერზე) .

რა ვართ დღეს ისწავლა ბგერის გამოთქმა?

ჩვენი გაკვეთილი დასრულდა. და თუ გაინტერესებთ, წაიღეთ თან ბედნიერი დათვიკარგი, თუ არა, მაშინ სამწუხაროა.

ტრეკზე მუშაობა კომპიუტერზე, კითხვაზე პასუხის გაცემა, მიშკას არჩევა.

ლიტერატურა.

1. ანდრეევა გ.ნ. მეტყველების თერაპიის გაკვეთილებიდაწყებითი სკოლის მოსწავლეებში თანმიმდევრული მეტყველების განვითარებაზე. 3 საათში: გზამკვლევი მეტყველების თერაპევტი / რედაქტირებულია. რ.ი.ლალაევა. – M.: VLADOS, 2012 წ.

2. არუშანოვა A.G. ბავშვების მეტყველება და ვერბალური კომუნიკაცია. მეტყველების გრამატიკული სტრუქტურის ფორმირება 3-7 წელი. M.: Mosaika-Sintez, 2005 წ.

3. Miklyaeva N.V., Miklyaeva Yu.V., Slobodnyak N.P გაკვეთილები საბავშვო ბაღში. მეთოდოლოგიური რეკომენდაციები სკოლამდელი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სპეციალისტებისა და აღმზრდელებისთვის. მ.: სფერა, 2008 წ.

4. Levchuk E. A. გრამატიკა ზღაპრებსა და მოთხრობებში. პეტერბურგი ,2003წ.

5. Mironova S.A. სკოლამდელი აღზრდის მეტყველების განვითარება მეტყველების თერაპიის გაკვეთილები. , მ. ,2007წ.

მუნიციპალური საბიუჯეტო საგანმანათლებლო დაწესებულება

მე-4 საშუალო სკოლა

ტექნოლოგიური რუკა

მეტყველების თერაპიის სესია

მეტყველების თერაპევტის მასწავლებელი

კოროსტელინა გალინა კონსტანტინოვნა

2014 წელი

მიზნის დასახვის ბლოკი.

გაკვეთილის თემა

ხმის პარამეტრი [F].

გაკვეთილის მიზანი

    ბგერის /ჟ/ არტიკულაციის გარკვევა, ბგერის /ჟ/ გამომუშავება, კონსოლიდაცია იზოლირებულ გამოთქმაში;

    მეტყველების მოტორული უნარების განვითარება;

    ფონემატური ცნობიერების განვითარება და ფონემატური ანალიზი;

    ბგერასა და ასოს შორის კავშირის გაძლიერება / w/

დაგეგმილი შედეგი:

პიროვნული უნარები

მეტა საგნის უნარები

საგნობრივი უნარები

სწავლის მოთხოვნილების განცდა, შეფასება, თვითშეფასება.

კოგნიტური უნარები: ბგერის გამოთქმის ალგორითმის განსაზღვრა, ბგერის სწორი გამოთქმის ანალიზი, მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვის აგება, შემეცნებითი მიზნის დამოუკიდებლად ამოცნობა და ჩამოყალიბება, ნიშან-სიმბოლური საშუალებების გამოყენებით.მარეგულირებელი უნარები: უნარი გააკონტროლოთ თქვენი მზადყოფნა კლასისთვის. გაანალიზეთ თქვენი სამუშაო: იპოვნეთ შეცდომები, დაადგინეთ მათი მიზეზი, აკონტროლეთ თქვენი ქმედებები, მოქმედებების დაგეგმვისა და განხორციელების უნარი, დაუკავშირეთ თქვენი მოქმედებები ცნობილ ალგორითმთან.კომუნიკაციის უნარები: ერთმანეთის მოსმენისა და მოსმენის, მასწავლებელთან დიალოგის, საგანმანათლებლო მიზნებისა და ამოცანების მიღებისა და შენარჩუნების, დასახული საგანმანათლებლო მიზნების შესაბამისად აზრების გამოხატვის უნარი.

1. ბგერის /ჟ/ არტიკულაციის გარკვევა, ბგერის /ჟ/ გამომუშავება, კონსოლიდაცია იზოლირებულ გამოთქმაში.

2. მეტყველების მოტორული უნარების განვითარება;

3.ფონემური აღქმისა და ფონემატური ანალიზის განვითარება;

4. ბგერასა და ასოს შორის კავშირის გაძლიერება / f/

ინსტრუმენტის ბლოკი.

ტრენინგის მიზნები: 1. ფბგერის [r] კინესთეტიკური გამოსახულების ფორმირება (არტიკულაციის ორგანოების პოზიციის შეგრძნება);

2. გასწორებული (ფონეტიკურად სუფთა, ლექსიკურად განვითარებული, გრამატიკულად სწორი) მეტყველების გამოყენების პრაქტიკული უნარების ჩამოყალიბება.

3. ფონემატური სმენისა და აღქმის განვითარება.

4. ყურადღებისა და მეხსიერების განვითარება.

5. ბგერების ასოებთან და სიმბოლოებთან კორელაციის უნარის გაძლიერება.

ტრენინგის ტიპი: ახალი ცოდნის დაუფლება.

სასწავლო ინსტრუმენტები:

    აღჭურვილობა: სარკე.

    დიდაქტიკური მასალა: ასო ბარათები, ხმის არტიკულაციის პროფილი, ობიექტების სურათები.

ორგანიზაციული და საქმიანობის ბლოკი

გაკვეთილის ეტაპები

მასწავლებლის საქმიანობა

მასწავლებლის საქმიანობა

შემეცნებითი

კომუნიკაბელური

მარეგულირებელი

განხორციელებული ქმედებები

ჩამოსხმული

საქმის კეთების გზები

განხორციელდა

მოქმედებები

ჩამოსხმული

საქმის კეთების გზები

განხორციელებული ქმედებები

ჩამოსხმული

საქმის კეთების გზები

1. საორგანიზაციო მომენტი.

1. ქმნის ემოციურ განწყობას:

ყოველდღე - ყოველთვის, ყველგან,
კლასში, თამაშში -
ჩვენ ვლაპარაკობთ თამამად და გარკვევით
და ჩვენ ჩუმად ვსხედვართ.

2 .აყენებს თავსატეხს:

ამ სახლს წითელი კარები აქვს
კარებთან თეთრი ცხოველები არიან.
ცხოველებს უყვართ ტკბილეული და ფუნთუშები.

გამოიცანით გამოცანა.

ამოიცანი არსებითი ინფორმაცია გამოცანის ტექსტიდან.

განაახლეთ ცხოვრებისეული გამოცდილება.

გამოცანის ამოხსნისას ურთიერთობს მასწავლებელთან.

თქვენი თანამოსაუბრის მოსმენის უნარი.

გამოხატეთ თქვენი აზრები დავალების შესაბამისად.

ამოწმებს პასუხის სისწორეს.

მიზნობრივი პარამეტრის შესაბამისად მოსმენის უნარი.

მიიღეთ და შეინარჩუნეთ სასწავლო მიზნები და ამოცანები.

2.საარტიკულაციო ტანვარჯიში

"ზღაპარი მხიარული ენის შესახებ"

1.ტუჩებისთვის :

ეს სახლი არის პირი. სახლის კარები იღება და იხურება. ასე: პირი ღია: "ღიმილი"

დახურული პირი: "მილაკი"

ბაყაყი ბიჭები"

ბაყაყებს ძალიან მოსწონთ ტუჩების პირდაპირ ყურებისკენ მიზიდვა.

ისინი იღიმებიან, იცინიან და თვალები თეფშებს ჰგავს.

სპილო ბიჭები"

სპილოს ვბაძავ, ტუჩებს პრობოსციზით ვწევ.

ენისთვის : ამ სახლში, ჩემო მეგობარო, მხიარული ენა ცხოვრობს.

ოჰ, ჭკვიანი ბიჭია და ცოტა ცელქი ბიჭია

ასე რომ, ის გავიდა სასეირნოდ, ვერანდაზე მზის აბაზანების მისაღებად (ენა ქვედა ტუჩზე დევს)

ნიჩაბი" - დაიდეთ ენა ნიჩბით და ოდნავ მოუჭირეთ,

ჩუმად წევს და საერთოდ არ კანკალებს.

შემდეგ მსუბუქი ნიავი დაუბერა და ენა აუკანკალდა (ენა"ისარი"), დაიმალა სახლში და მის უკან კარი მიხურა (ენა ამოიღე, პირი დახურე).

გარეთ კი მზე ღრუბლებს მიღმა დაიმალა და წვიმამ სახურავზე ააფეთქეს (ენით კბილებს ვურტყამთ და ვამბობთ „დ-დ-დ-დ“).

სახლში ენა არ მობეზრდა, ჭერი გათეთრებული იყო)

მხატვრები” (დღეს მხატვრები ვართ - ჭერს გავათეთრებთ).

ენამ საათს დახედა, წიკწიკებდა: „ტიკ-ტაკი“ (პირი ღია, ტუჩები ღიმილით, ენის წვერი პირის კუთხეებს ეხება)- "ყურება"

ჩემი ძილის დროა, - გაიფიქრა ტონგიმ.

ასრულებსგარკვეული

არტიკულაციის ორგანოების პოზიციები.

გამოიყენეთ ხატოვანი და სიმბოლური საშუალებები.

ურთიერთქმედებს მასწავლებელთან საარტიკულაციო ტანვარჯიშის შესრულებისას.

თქვენი თანამოსაუბრის მოსმენის უნარი.

გამოხატეთ თქვენი აზრები და მოქმედებები დავალების შესაბამისად.

აკონტროლებს ტანვარჯიშის სწორ შესრულებას.

საჭიროებისამებრ განმარტავს, ასწორებს, ავსებს.

ბგერების სწორი წარმოთქმისთვის აუცილებელი საარტიკულაციო ორგანოების სწორი, სრული მოძრაობების და გარკვეული პოზიციების შემუშავება და მარტივი მოძრაობების რთულ მოძრაობებში გაერთიანება.

3. სასწავლო დავალების დადგენა

დაფაზე რამდენიმე სურათია: ხოჭო, ობობა, ჩიტი.

მეტყველების თერაპევტი კითხულობს გამოცანას:

ჯუ-ჯუ-ჯუ
ჯუ-ჯუ-ჯუ
ტოტზე ვზივარ
ტოტზე ვზივარ
სულ ვიმეორებ წერილს
მტკიცედ იცის ეს წერილი
მე ვამბობ გაზაფხულს და ზაფხულს.

ვინ ზუზუნებს ტოტზე? იპოვნეთ სურათი.

რა არის პირველი ბგერა სიტყვაში "ბუგი"? ეს ხმა ხოჭოს ზუზუნს წააგავს.

დღეს ვისწავლით ბგერის /zh/ გამოთქმას. ამისათვის საჭიროა, რომ ტუჩები და ენა კარგად იმუშაონ.

აყალიბებს გაკვეთილის თემას:

"ხმის დადგმა Z",

მიზანი: ვისწავლოთ Z ბგერის სწორად გამოთქმა.

დამოუკიდებლად ამოიცნოს და ჩამოაყალიბოს შემეცნებითი მიზნები და ამოცანები.

ასახელებს გაკვეთილის თემას და მიზანს.

ურთიერთობს მასწავლებელთან კითხვაზე პასუხის გასაცემად.

მასწავლებელთან მოსმენისა და დიალოგის უნარი.

ჩამოაყალიბეთ თქვენი განცხადებები.

ახორციელებს თვითკონტროლს.

4. ხმის წარმოება / F /)

(დადგმის ტექნიკა გამოიყენება ხმის გახმოვანებით / w /).

დაიდეთ ხელი კისერზე. ამოიღეთ ხმა /შ/ და ახლა ხმამაღლა თქვით ისე, რომ ყელი აგიკანკალდეს. ხმა არის /zh/.

დიდი ხნის თქმის შემდეგ ირკვევა, რომ ასე ზუზუნებს ხოჭო.

მეტყველების თერაპევტი ასწორებს და აზუსტებს ბგერის არტიკულაციას.

ბგერების წარმოთქმისას ახორციელებს ანალიზს და შედარებას.

მოუსმინეთ მასწავლებელს.

უპასუხეთ მასწავლებლის კითხვას.

თვალყური ადევნეთ, შეასწორეთ, შეაფასეთ თქვენი პარტნიორის ქმედებები.

საკუთარი აზრების გამოხატვის უნარი დაკისრებული ამოცანებისა და კომუნიკაციის პირობების შესაბამისად.

დაგეგმეთ და შეადგინეთ გეგმა, მოქმედებების თანმიმდევრობა.

5. დინამიური პაუზა.

ბავშვებთან ერთად ასრულებს მოძრაობებს.

ზღარბი ემზადება ჩანაწერებისთვის,

სპორტით წავა.

ზღარბი თათებს ჭიმავს,

შტანგას მაღლა ასწევს.

ფლობს 1, 2, 3, 4, 5,

შეგიძლიათ შტანგის დაწევა.

ზღარბი დაბლა იწევს

და ის დადის კენჭებზე,

ბრუნდება.

დასვენება სასიამოვნოა.

დავალების შესრულების თვითკონტროლი.

6. არტიკულაციის გარკვევა / w / (სარკის წინ)

ისევ ვთქვათ ხმა /zh/. რა პოზიციაში გაქვს ტუჩები?

რა მდგომარეობაშია კბილები - დახურული თუ ღია?

სად არის ენის წვერი?

ენის წვერი აწეულია ზემოთ, მაგრამ არ ეხება ზედა კბილებს. ენის წვერი და გვერდითი კიდეები მოხრილი და თასის ფორმისაა.

მეტყველების თერაპევტი გვიჩვენებს ენის პოზიციას ხელის გამოყენებით.

რას ჰგავს ენა? (თასი).

პასუხობს მასწავლებლის კითხვებს.

აანალიზებს ორგანოების არტიკულაციურ სტრუქტურას.

ამყარებს კავშირს არტიკულაციური კუნთების მოძრაობასა და მათ შეგრძნებას შორის.

პასუხობს მასწავლებლის კითხვებს.

მოსმენისა და დიალოგის უნარი.

აზრების გამოხატვის უნარი დაკისრებული ამოცანების შესაბამისად.

დავალების შესრულების თვითკონტროლი.

მიიღეთ და შეინარჩუნეთ სასწავლო მიზანი და დავალება.

დამატება, გარკვევა.

განავითარეთ არტიკულაციის ორგანოების სწორი, სრული მოძრაობები, რომლებიც აუცილებელია სწორი გამოთქმისთვის.

7. იზოლირებული ბგერის დაფიქსირება ონომატოპეაში

იმღერე "შეცდომის სიმღერა": თქვი ხმა w-w-w დიდი ხნის განმავლობაში ერთ ამოსუნთქვაზე.

წარმოთქვამს ხმა w-w-w.

ამყარებს კავშირს სასახსრე კუნთების მოძრაობასა და ყურით ბგერის აღქმას შორის.

მოუსმინეთ მასწავლებელს.

ონომატოპეის რეპროდუცირების უნარი.

დავალების შესრულების თვითკონტროლი.

განავითარეთ არტიკულაციის ორგანოების სწორი, სრული მოძრაობები, რომლებიც აუცილებელია სწორი გამოთქმისთვის.

8. ფონემატიკური ანალიზის განვითარება

ა) თამაში "დაიჭირე ხმა" (დააკარით ხელები ხმის გაგონებისას /zh/)

ბგერების სერიიდან: M, Zh, V, R, Zh, L, Zh….

მარცვლების სერიიდან: ჟა, ვა, ლო, ჯო, დუ, ჟუ...

სიტყვების სერიიდან: გომბეშო, მინა, ნახტომი, ნიჩაბი, ტელევიზორი, ჟირაფი….

ბ) გაანაწილეთ ნახატები დიაგრამების ქვეშ:

და_____________

(სიტყვის დასაწყისში)

და_______

(სიტყვის შუაში)

ბავშვები ჯერ ახასიათებენ ბგერას /w/: თანხმოვანი, მძიმე, ხმოვანი.

დაფაზე გამოსახულია სურათები: თხილამურები, ჟირაფი, მუწუკები, ქურთუკი, ჟილეტი, პიჟამა, ზღარბი, ჟურნალი.

აუცილებელია სურათების განაწილება სქემების ქვეშ: პირველი სქემის ქვეშ არის სურათები, რომელთა სახელზე ბგერა /ჟ/ არის სიტყვის დასაწყისში, მეორე სქემის ქვეშ - /ჟ/ სიტყვის შუაში. .

გ) ბგერის /ჟ/ ადგილის განსაზღვრა სიტყვაში რიცხვითი სერიების გამოყენებით: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

ლოგოპედი წარმოთქვამს სიტყვებს: სადილი, ტყავი, ცეცხლი, ჩექმები, გაზაფხული.

ხმის გაგონებისას ხელებს უკრავს.

აძლევს ბგერას მახასიათებლებს. ანაწილებს სურათებს დიაგრამების ქვეშ.

განსაზღვრეთ ხმის ადგილი ციფრულ სერიაში.

ხმის აღქმა ყურით.

ხმის ანალიზი.

ბგერის განმარტება სიტყვებით.

ბგერის განმარტება სიტყვებით.

მოუსმინეთ მასწავლებელს.

უპასუხეთ მასწავლებლის კითხვას.

მოსმენისა და დიალოგის უნარი.

დაგეგმეთ თანამშრომლობა მასწავლებელთან.

დავალების შესრულების თვითკონტროლი.

.

შეეძლოს მოსმენა მიზნობრივი პარამეტრის შესაბამისად.

მიიღეთ და შეინარჩუნეთ სასწავლო მიზანი და დავალება.

დამატება, გარკვევა.

9. ბგერასა და ასო „ჟ“-ს შორის კავშირის გაძლიერება.

აჩვენე ასო "zh". რას ჰგავს იგი?

გააკეთეთ წერილი ჯოხებით.

აირჩიეთ სურათები ხმით /f/.

შეესაბამება ბგერას ასოებთან.

ბგერასა და ასოს შორის კავშირის დამყარება.

მოუსმინეთ მასწავლებელს.

უპასუხეთ მასწავლებლის კითხვას.

მონოლოგური განცხადებების აგების უნარი.

დავალების შესრულების თვითკონტროლი.

აუცილებლობის შემთხვევაში დაზუსტება, გასწორება, დამატება.

შეეძლოს მოსმენა მიზნობრივი პარამეტრის შესაბამისად.

მიიღეთ და შეინარჩუნეთ სასწავლო მიზანი და დავალება.

დამატება, გარკვევა.

10. რეზიუმე

გაკვეთილის ტექნოლოგიური რუკა

ინფორმაცია ლოგოპედის შესახებ (სრული სახელი, სამუშაო ადგილი, ხელმისაწვდომი კატეგორია, მოთხოვნილი კატეგორია)_________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________

ელემენტი: ფრონტალური მეტყველების თერაპიის სესიაკლასი 2 პროგრამა, სახელმძღვანელო:

გაკვეთილის თემა: დიფერენციაცია J - E.გაკვეთილის ტიპი: დაფარული მასალის კონსოლიდაცია

აღჭურვილობა:

კლასში მოსწავლეთა საგანმანათლებლო შესაძლებლობების მახასიათებლები და წინა მიღწევები, რომლებზეც გაკვეთილია შექმნილი: მოსწავლეები საუბრობენ

მარეგულირებელი AUD: 1) მეტყველების თერაპევტის დახმარებით და დამოუკიდებლად განსაზღვროს საგანმანათლებლო საქმიანობის თემა და მიზანი; 2) შეადარეთ თქვენი მოქმედებები სტანდარტს (ნიმუშს).

შემეცნებითი UUD:1) განასხვავონ J - E მარცვლებში და სიტყვებში; 2) დაეუფლოს ხმის ანალიზსა და სინთეზს; 3) განასხვავებენ ხმოვანებს თანხმოვანთა და თანხმოვნებისაგან სიმტკიცით და რბილობით.

კომუნიკაციური UUD:1) მათ შეუძლიათ თავიანთი აზრების ზეპირად ჩამოყალიბება მხოლოდ ალგორითმის მიხედვით; 2) დაიცავით თქვენი თვალსაზრისი მხოლოდ ლოგოპედის ინიციატივით; 3) ყოველთვის არ იცის სხვების პასუხების მოსმენა.

პირადი UUD: გაიხარეთ თქვენი და თანაკლასელების წარმატებებით; 2) გაკვეთილზე ერთმანეთის მიმართ პატივისცემით განწყობილი

მიზანი და ამოცანები, როგორც დაგეგმილი სწავლის შედეგები, დაგეგმილი მიღწევის დონე:

დაგეგმილი სასწავლო აქტივობების ტიპი

სასწავლო აქტივობები

სწავლის შედეგების მიღწევის დაგეგმილი დონე

თემა UUD (იცოდე, შეძლო)

Y-სა და E-ს დიფერენცირების მეთოდების გაძლიერება სიტყვებში და ფრაზებში.

ისწავლეთ მიღებული ცოდნის გამოყენება პრაქტიკულ საქმიანობაში.

ზედსართავი სახელების შეხამება არსებით სახელებთან. ერთეულები და მრავლობითი

მეტასუბიექტი

შემეცნებითი UUD

შეძლოს არსებითი ინფორმაციის ამოცნობა წყაროდან.

მარეგულირებელი UUD

მეტყველების თერაპევტის დახმარებით და დამოუკიდებლად განსაზღვრეთ სასწავლო აქტივობების თემა და მიზანი.

დაგეგმეთ თქვენი მოქმედებები ალგორითმის საფუძველზე.

კომუნიკაბელური UUD

შეძლოთ თქვენი ვარაუდების გამოხატვა, პასუხის დასაბუთებით.

ერთობლივი აქტივობების განხორციელება.

პირადი UUD

საგანმანათლებლო საქმიანობის წარმატებულობიდან გამომდინარე თვითშეფასების ჩატარება.

გაკვეთილის ეტაპი,

სცენის დრო

სასცენო დავალებები

მეთოდები,

სწავლების ტექნიკა

საგანმანათლებლო ურთიერთქმედების ფორმები

მეტყველების თერაპევტის საქმიანობა

მოსწავლეთა აქტივობები

ჩამოყალიბდა UUD და საგნობრივი მოქმედებები

სამოტივაციო-სამიზნე ეტაპი 5 წთ.

გაკვეთილის ფსიქოლოგიური განწყობა, ყურადღების გააქტიურება.

დარწმუნდით, რომ არსებული ცოდნა განახლებულია.

მიზნების დასახვის ორგანიზება დამოუკიდებლად ან ლოგოპედის დახმარებით.

თამაშის მომენტი

საუბარი

ფრონტალური

1. გთავაზობთ რიტმის რეპროდუცირების სწავლას.

2. აწყობს მოსწავლეთა აქტივობებს, რომლებიც მიმართულია არსებული ცოდნის განახლებაზე.

ტაშს უკრავენ რიტმს და რიცხვს ბლოკნოტში წერენ.

ამოიცანით იგივე ბგერა სიტყვებით.

განსაზღვრეთ გაკვეთილის თემა და მიზანი.

პირადი:

მუშაობისადმი პოზიტიური დამოკიდებულების უნარი.

შემეცნებითი:

კომუნიკაბელური:

მარეგულირებელი:

საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზნების განსაზღვრა და გაგება.

საჩვენებელი ეტაპი

5 წთ.

მოაწყეთ ალგორითმული განცხადება დამოუკიდებლად თუ მეტყველების თერაპევტის დახმარებით?

საუბარი

ინდივიდუალური.

ფრონტალური

სარკეებთან მუშაობა.

შედარებულია ბგერების არტიკულაცია და მოცემულია ბგერების მახასიათებლები.

შემეცნებითი:

სიტყვებში საერთო ბგერების ამოცნობის უნარი

კომუნიკაბელური:

გამოხატეთ თქვენი აზრები

ძიების და კვლევის ეტაპი

1-2 წთ.

მოაწყეთ პრობლემის გადაჭრის ძიება.

(როგორ განვასხვავოთ?)

საუბარი

ნიკაპის ქვეშ ხელის ზურგის მოთავსების ტექნიკა

ფრონტალური

ინდივიდუალური.

იწვევს მოსწავლეებს გამოავლინონ ბგერების გარჩევის გზები.

ისინი დამოუკიდებლად ასახელებენ ბგერების გარჩევის გზებს.

შემეცნებითი:

ბგერების გარჩევის გზების დასახელების უნარი.

კომუნიკაბელური:

გამოხატეთ თქვენი ვარაუდები.

პრაქტიკული ეტაპი

20 წთ.

უზრუნველყოს ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება.

ვარჯიში

დემონსტრაცია.

თამაშის მეთოდი.

ინდივიდუალური.

ფრონტალური

ჯგუფი

გთავაზობთ უამრავ დავალებას შეძენილი ცოდნის გამოსაყენებლად.

თემა:

შემეცნებითი:

ინფორმაციის მოპოვება. იპოვეთ თქვენი გზა თქვენი ცოდნის სისტემის გარშემო. მიიღეთ ახალი ცოდნა.

მარეგულირებელი:

თვალყური ადევნეთ საქმიანობის პროცესს და შედეგებს.

კომუნიკაბელური:

რეფლექსიურ-შეფასებითი ეტაპი

8-9 წთ.

შეაფასეთ მათი საქმიანობის შედეგები. დაგეგმეთ მათი ქმედებები შედეგის გასაუმჯობესებლად.

აზრის გამოხატვა ზეპირად.

ინდივიდუალური

დიალოგი მეტყველების თერაპევტსა და ბავშვს შორის, წარმოქმნილი სირთულეების იდენტიფიცირება.

მეტყველების თერაპევტის მიმართული კითხვები, რაც ბავშვს საშუალებას აძლევს გაიგოს შემდეგი ნაბიჯი, რათა მიაღწიოს შედეგებს უფრო მაღალ დონეზე.

შედეგის გასაუმჯობესებლად ქმედებების შემდგომი დაგეგმვის სირთულე.

პირადი:

თვითშეფასების უნარი.

კომუნიკაბელური:

სიტყვიერი საშუალებების ადეკვატურად გამოყენების უნარი საკუთარი განსჯის ჩამოსაყალიბებლად. მოსმენის უნარი.

მარეგულირებელი:

დაგეგმეთ შემდგომი ქმედებები შედეგის გასაუმჯობესებლად.


1.საარტიკულაციო ტანვარჯიშიშესრულებულია სავარჯიშოები: "ბლინი", "დაისაჯე ბოროტი ენა", "თვითმფრინავი", "გემრიელი ჯემი" 2. ბგერის არტიკულაციური სტრუქტურის გარკვევა

რა პოზიციას იკავებენ ტუჩები ბგერა „L“-ს წარმოთქმისას?

3. იზოლირებული ბგერის გამოთქმა.

მაჩვენე როგორ გამოვთქვა ეს ბგერა სწორად.

დიდი ხანია აკოცა L-L-L

თქვით L, L, L მოულოდნელად.

ხმის ავტომატიზაციის მუშაობა

ლ: დავუბრუნდეთ ჩვენს ზამთრის ზღაპარს.

„მოხუცი ილა ცხოველებს ეძახის

ჰეი, აქეთ! იჩქარეთ, იჩქარეთ!
დაგავიწყდა? ბოლოს და ბოლოს, დღეს
იქნება საახალწლო დღესასწაული!

L: იმისათვის, რომ ეს მაცხოვრებლები აღმოჩნდნენ გაწმენდაში, თქვენ უნდა შეასრულოთ რამდენიმე დავალება.

ა) ავტომატიზაცია მარცვლებში

L: იმისათვის, რომ ამ ცხოველმა გალოპია, თქვენ უნდა გაიმეოროთ შრიფტები ჩემს შემდეგ:

LA-LA-LA AL-AL-AL

LO-LO-LO OL-OL-OL

LU-LU-LU UL-UL-UL

LY-LY-LY YL-YL-YL

ბ) ავტომატიზაცია სიტყვებში და წინადადებებში

მეტყველების თერაპევტი გვიჩვენებს ყელსაბამს

L: იცით ამ ცხოველის სახელი?

(ეკრანზე ჩნდება ქვის დიდი სურათი)

ქერქი- პატარა თეთრი მტაცებელი ცხოველი.

L: თქვენ უნდა მოათავსოთ ყელსაბამი ხის მარცხნივ. ბავშვი იღებს ფიგურას და კომენტარს აკეთებს მის ქმედებებზე - ყელსაბამი ხის მარცხნივ დავდე.

L: იმისათვის, რომ ტყის ეს მაცხოვრებლები გამოჩნდნენ გაწმენდაში, თქვენ უნდა ამოხსნათ გამოცანები:

„ვინ ცივ ზამთარში

დახეტიალობს გაბრაზებული, მშიერი...( მგელი)».

L: მოათავსეთ მგელი ნაძვის ხის წინ. ბავშვი კომენტარს აკეთებს - მე დავდე მგელი ხის წინ

ლ: რა მოვიდა მგელი?

დ: თხილამურებით სრიალი

„უკაკუნებს მუდამ

ხეები ჩაღრმავებულია

მაგრამ ეს მათ არ ავნებს

მაგრამ ის მხოლოდ კურნავს... (კოდალა)».

L: როგორ კურნავს კოდალა ხეებს?

L: მოათავსეთ კოდალა ხის ქვეშ. ბავშვი კომენტარს აკეთებს - ხის ქვეშ დავრგე კოდალა.

ლ: და ამ ტყის მკვიდრს უნდა შენთან თითის თამაში

გ) თითების წვრილი მოტორული უნარების გამომუშავებაზე მუშაობა

ტანვარჯიშის შემდეგ მეტყველების თერაპევტი აჩვენებს ფიგურას კაპერკაილი

ლ: ვინ არის ეს? (თუ ბავშვებს უჭირთ პასუხის გაცემა, მეტყველების თერაპევტი თავის თავს უწოდებს)

ეს არის კაპერკაილი. იცი რატომ ჰქვია ასე? ! კაპერკაილი - სიტყვიდან "ყრუ". ისინი მას ასე ეძახიან, რადგან როდესაც ის იწყებს სიმღერას, ის ყრუ ხდება და ხმა არ ესმის. როდესაც ის ჩუმდება, ის კვლავ იწყებს მოსმენას. დარგეთ ხის როჭო ხის მარჯვნივ.

R: მე დავთესე კარკასი ხის მარჯვნივ.

დ) მუშაობა გრაფიკულ-მოტორული უნარების განვითარებაზე

L: და ამ პატარა ცხოველს ძალიან უნდა, რომ მისი პორტრეტი დახატოთ.

(ბავშვებს ეძლევათ კონვერტები, რომლებიც შეიცავს სხვადასხვა სირთულის დავალებებს.

1) მათემატიკური უპირატესობების მქონე ბავშვისთვის :

წვრილი წერტილოვანი ხაზით გაკეთებული ციყვის მონახაზი, რომელიც მკაცრად უნდა იყოს მიკვლეული ხაზის გასწვრივ და დაკავშირებული იყოს რიცხვებით (მარტივი ვარიანტი)

დახაზეთ ციყვის მონახაზი წერტილი-პუნქტით ციფრული კოდის შემდეგ (რთული ვერსია)

2) მხატვრული შესაძლებლობების მქონე ბავშვისთვის:

წვრილი წერტილოვანი ხაზით გაკეთებული ციყვის მონახაზი, რომელიც მკაცრად უნდა დაიკვლიოს ხაზის გასწვრივ (მარტივი ვარიანტი);

ციყვის მონახაზი, რომელიც დამზადებულია თხელი წერტილოვანი ხაზით დაკარგული ელემენტებით (კომპლექსური ვერსია)

ლ: ვინ მიიღეთ?

D: ციყვი

ე) მეტყველების გრამატიკული სტრუქტურის განვითარებაზე მუშაობა.

ლ: ჩვენი ციყვი ძალიან კაპრიზულია. ის გიწვევთ, რომ ითამაშოთ მასთან და დაასახელეთ გაწმენდის ყველა მკვიდრი, თითქოს ბევრი მათგანი იყოს.

D: Moose - moose - ბევრი moose
მოფერება - მოფერება - ბევრი მოფერება
კოდალა - კოდალა - ბევრი კოდალა
ხის როჭო – ხის როჭო – ბევრი ხის როჭო
მგელი - მგლები - ბევრი მგელი
ციყვი - ციყვი - ბევრი ციყვი.
ლ: ციყვი დადეთ ხის ღეროზე

R: ციყვი დავდე ღეროზე

ე) მუშაობა ხმის ანალიზის უნარის გამომუშავებაზე

დაადგინეთ, რომელ სქემაში ჯდება თითოეული ცხოველის ან ფრინველის სახელი:

  • სიტყვის დასაწყისი არის ქერქი, ელა
  • სიტყვის შუაშია მგელი, ციყვი, კაპერკაილი
  • სიტყვის დასასრული არის კოდალა

ვ) სუფთა ენებზე ბგერის მკაფიო გამოთქმის ვარჯიში

L: შეხედეთ, საახალწლო ხის სახელსაც აქვს ბგერა "L". მოდით, მასზეც ვისაუბროთ რამე. მე გთავაზობთ ამ წმინდა გამონათქვამებს:

ინდივიდუალური და საგუნდო გამოსვლა:

”LU-LU-LU - ჩვენ ბურთთან ნაძვის ხის გარშემო ვართ
LO-LO-LO - ჩვენი ნაძვის ხე თბილია
LA-LA-LA - ჩვენი ნაძვის ხე პატარაა
LY-LY-LY - იატაკები დავლიეთ."

ლ: ახლა რჩება მხოლოდ ნაძვის ხის მორთვა და ცხოველებს ზღაპრული დღესასწაული ექნებათ.

(ისმის საახალწლო მელოდია)

ლ: დავემშვიდობოთ ჩვენს პატარა ცხოველებს და ჩიტებს და მივულოცოთ ახალი წელი.

ბრატსკის ადმინისტრაციის განათლების დეპარტამენტი

მუნიციპალური საბიუჯეტო საგანმანათლებლო დაწესებულება

„პ.ნ.სამუსენკოს სახელობის 39-ე საშუალო სკოლა“

მეტყველების თერაპიის გაკვეთილის მონახაზი

"ხმა [I] და ასო I"

შემუშავებული ლებედევა Yu.V.

მეტყველების თერაპევტის მასწავლებელი

ბრატსკი -2015 წ

საგანი. ხმა [I] და ასო "I".

მიზანი: ხმოვანი ბგერის [I] და ასო I-ის გაცნობა.

საგანმანათლებლო:

არტიკულაციისა და ხმის მახასიათებლების დანერგვა [I],

ისწავლეთ ხმოვანი ბგერის [I] გამოყოფა მარცვლებისგან, სიტყვებისგან,

წარმოადგინეთ ასო I-ის სწორი მართლწერა,

დიაგრამაში თანხმოვნების რბილობის მითითების უნარ-ჩვევების გამომუშავება.

მაკორექტირებელი და განმავითარებელი:

ჩამოაყალიბეთ ფონემატური აღქმისა და ფონემატური და სილაბური ანალიზისა და სინთეზის ფუნქციები,

განუვითარდეთ ყურადღება, ანალიტიკური უნარები, ალგორითმული უნარები,

გააფართოვე შენი ლექსიკა,

განუვითარდებათ ინფორმაციის რეპროდუცირების უნარები.

საგანმანათლებლო:

სწავლის მოტივაციის ფორმირება,

ისწავლეთ საგანმანათლებლო კითხვების დასმა.

გაკვეთილის ტიპი: გაკვეთილი ახალი ცოდნის შესწავლაზე.

მოსწავლეთა მუშაობის ფორმები: ფრონტალური, ინდივიდუალური.

საჭირო ტექნიკური აღჭურვილობა: კომპიუტერი, ინდივიდუალური სარკეები, ბარათები შრიფტით, ბარათები სიტყვის სქემებით, ბარათები მწვანე და წითელი ფერებით, მეტყველების თერაპიის სიმულატორი "დელფა", მასაჟის ბურთები, ლაბირინთი, ქვიშის ყუთი განათებით.

გამოყენებული ტექნოლოგიები: ქვიშის თერაპია, ICT ტექნოლოგიები, ჯანმრთელობის დაზოგვა, თამაში, საგანმანათლებლო მიღწევების შეფასების ტექნოლოგია.

საგანმანათლებლო საქმიანობის ორგანიზების ძირითადი ეტაპები

ჩამოყალიბებული საქმიანობის მეთოდები

გამოყენებულია დიდაქტიკური და ვიზუალური მასალა

მასწავლებლის საქმიანობა

მოსწავლეთა აქტივობები

შემეცნებითი

კომუნიკაბელური

მარეგულირებელი

ეტაპი 1.

სასწავლო ამოცანის დადგენა, სასწავლო აქტივობების მოტივაცია. ცოდნის განახლება

Sandbox. გამოცანები.

ბრწყინავს სუფთა მდინარეში

ზურგი ვერცხლისფერია. (თევზი)

ფეხები არ არის, მაგრამ დავდივარ, პირი არ მაქვს, მაგრამ ვიტყვი:

როდის დაიძინოს, როდის ადგომა. (უყურე)

ქოხი ახალია - დამქირავებელი არ არის.

მოიჯარე გამოჩნდება, ქოხი დაიშლება. (კვერცხი)

თეთრი ბამბა სადღაც მიცურავს,

რაც უფრო დაბალია მატყლი, მით უფრო ახლოს არის წვიმა. (ღრუბელი)

ზამთარში - ვარსკვლავი,

გაზაფხულზე - წყალი.

(ფიფქია)

ABC წიგნის გვერდზე

ოცდაცამეტი გმირი.

ბრძენი-გმირები

ყველა წიგნიერმა იცის. (წერილები)

ლექსის ვიდეო ფრაგმენტი "A და B იჯდნენ მილზე"

არსებული ცოდნის გამოწვევა.

ინდივიდუალური და კოლექტიური მუშაობის ორგანიზება.

შორეულ გარე გალაქტიკაში ქვიშის ქარიშხალი მოხდა. სივრცეში ყველაფერი აირია: საკვები, ცხოველები, ბუნებრივი მოვლენები. დავეხმაროთ ადგილობრივებს ყველა ნივთის პოვნაში.

გამოიცანი გამოცანა და დაასახელე პასუხის ბოლო ხმა.

პასუხი დახატეთ ქვიშაზე.

ქარიშხალი იმდენად ძლიერი იყო, რომ მოსახლეობას სახელები დაავიწყდა. დახმარება გვჭირდება.

უყურე მულტფილმს, მოუსმინე ლექსს.

რა არის მთავარი ხმა დღეს კლასში?

რა ჰქვია პლანეტის მცხოვრებლებს? (უცხოპლანეტელები)

გაკვეთილის თემის განსაზღვრა.

ისინი გამოცნობენ გამოცანებს, ხაზს უსვამენ პასუხში ბოლო ხმას და პასუხს ქვიშაზე ხატავენ.

ლექსში გამოკვეთილია ბგერა [i].

განსაზღვრეთ გაკვეთილის თემა.

თქვენი ცოდნის სისტემაში ნავიგაციის და ახალი ცოდნის საჭიროების ამოცნობის უნარი.

შემეცნებითი მიზნების ამოცნობისა და ჩამოყალიბების უნარი

აზრების ზეპირად გამოხატვის უნარი,

მეტყველების გამოყენების უნარი საკუთარი ქცევის დასარეგულირებლად

მასწავლებლის დახმარებით საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზნის განსაზღვრის უნარი,

მიიღოს და შეინარჩუნოს სასწავლო მიზანი და დავალება.

ეტაპი 2.არტიკულაციის ტანვარჯიში

მოუსმინეთ შეტყობინებას. მითხარი რაზეა საუბარი?

არ მესმის? რა თქმა უნდა, უცხოპლანეტელებმა არ იციან ჩვენი წესები. და ჩვენ ვიცით.

ენა გავწელოთ.

ა) ტუჩები მჭიდროდ დაკეცეთ, გაიღიმეთ, დაითვალეთ 1-2-3-4-5

ბ) გამოიყენეთ ენის წვერი ქვედა კბილების შიდა ზედაპირის გასაწმენდად.

გაიმეორეთ წესი:

ვისაც უნდა ლაპარაკი

მან უნდა გაკიცხოს

ყველაფერი სწორი და გასაგებია,

ისე რომ ყველასთვის გასაგები იყოს.

ჩვენ ვისაუბრებთ

და ჩვენ გაკიცხავთ

ისე სწორი და გასაგები

ისე რომ ყველასთვის გასაგები იყოს.

სიტყვების მკაფიოდ წარმოთქმის უნარი. აკონტროლეთ არტიკულაციის მოძრაობები სარკის გამოყენებით

ეტაპი 3. მომზადება მასალის აქტიური და შეგნებული ასიმილაციისათვის

სათანადო სუნთქვის პრაქტიკა და ძლიერი ჰაერის ნაკადი

მეტყველების თერაპიის სიმულატორი "დელფა"

ერთობლივი საქმიანობის ორგანიზება.

არტიკულაციისა და ხმის მახასიათებლების განზოგადება [და].

მოდით, სარკეში ჩავიხედოთ

ხმოვანი ბგერის "მე" არტიკულაცია. ტუჩები ღიმილშია დაჭიმული.

კბილები ჩანს. ენის წვერი

ქვედა კბილებზე დაჭერით, ენის უკანა მხარე ძლიერ თაღოვანია.

გამოიღეთ ხმა "მე".

არის თუ არა ბარიერი ბგერა „მე“-ს წარმოთქმისას?

მაშ, რომელი ბგერა "მე" არის ხმოვანი თუ თანხმოვანი?

გახსოვდეთ: ბგერა "მე" არის ხმოვანი.

ძალიან ბნელა ჩვენი უცხოპლანეტელებისთვის. ავანთოთ ცეცხლი გაწმენდაში.

ბგერის [i] არტიკულაციის ჩვენება. ხმის დახასიათება.

ხმები ასოებთან შეხამება.

ისინი უახლოვდებიან დელფის სიმულატორს. ააფეთქეთ ძლიერი ჰაერის ნაკადი. აკონტროლეთ თქვენი ამოსუნთქვა ეკრანზე.

მოსმენის, მოსმენის, ანალიზის, შედარების, დიფერენცირების, დასკვნების გამოტანის უნარი.

ერთობლივი საქმიანობის ორგანიზებისა და განხორციელების უნარი.

საკუთარი მოქმედებების სისწორის შეფასების უნარი

ფიზმუტკა

ლაბირინთი ბურთით

დავეხმაროთ ჩვენს უცხოპლანეტელს სახლში დაბრუნებაში.

როდესაც უცხოპლანეტელი მიაღწევს მიზანს, ყველამ ერთხმად უნდა წარმოთქვას ხმა [I]

მათ ხელში ლაბირინთი უჭირავთ და ბურთს მიზნისკენ მიმართავენ.

ითანამშრომლეთ თანაგუნდელებთან დასახული მიზნის მისაღწევად

მოძრაობების კოორდინაცია

ეტაპი 4. ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება

გრძელი ბუშტები

საღებარი წიგნი ინტერაქტიული დაფისთვის

http://poskladam.ru/bukvy/10.html

ბგერა [I] მითითებულია ასო "I".

რა ელემენტები გვჭირდება წერილის დასაწერად და?

ორი სწორი ჯოხი

მათ შორის არის სამაჯური.

ის ქვემოდან მარჯვნივ

დიაგონალზე მიდის.

როგორ გამოიყურება დაბეჭდილი წერილი მე?

მოდით გავაფერადოთ ჩვენი ასო დაფაზე.

მოდით გავაკეთოთ ასო I ბუშტების გამოყენებით.

გააფერადე ასო I ინტერაქტიულ დაფაზე

ბუშტებიდან დაბეჭდეთ ასო I

ამოცანის მთავარი იდეის ხაზგასმის უნარი და მოქმედებების თანმიმდევრობის აგება.

საკუთარი მოსაზრებების შესახებ კრიტიკულად ფიქრის და სხვა ადამიანის თვალსაზრისის მიღების უნარი.

ამოცანის პირობების დამოუკიდებლად ანალიზის უნარი გამოვლენილი ღირშესანიშნაობების გათვალისწინების საფუძველზე.

მარცვლები მაგნიტური დაფისთვის

ბი, გი, ვი, დი, პი, მი, ლი. მწვანე, ლურჯი, წითელი ფერების კვადრატები.

ასო I არბილებს მის წინ წამოსულ თანხმოვანს. წაიკითხეთ შრიფტები. რა ჰქვია უცხოპლანეტელებს? (ბი, გი, ვი, დი, პი, მი, ლი)

ჩამოაყალიბეთ მარცვლოვანი დიაგრამა.

წაიკითხეთ შრიფტები. ჩამოაყალიბეთ მარცვლების დიაგრამა.

მოცემული ალგორითმის მიხედვით მოქმედების უნარი.

შეადარეთ სწორი პასუხი თქვენს პასუხს

ფიზიკური ვარჯიში მასაჟის ბურთებით

მასაჟის ბურთი თითოეული ბავშვისთვის

ოდესღაც იყო ბი, გი, ვი, დი, პი

და ყველანი ერთად მუშაობდნენ, ერთიანად, შეხედეთ.

ორჯერ მოხარშული, ჯიშის შემცველი წყალი,

V მოხარშული ფაფა, დი დამარილებული წვნიანი.

პი ყველას უმღეროდა სიმღერებს, ცეკვავდა, თითებს გვიწევდა

შეიზილეთ ბურთით ორივე ხელის თითოეული თითი. ხსნის კუნთების ტონუსს, ავითარებს რეაქციის სიჩქარეს და ყურადღებას

სამუშაო წიგნები

წერილობითი ასოს დაწერა როგორც დიდი, ასევე პატარა ასოებით.

გადავხედოთ მე დაწერილ წერილს. რა ელემენტებისაგან შედგება ასო?

კაპიტალი (მარყუჟი, 2 სწორი დახრილი, 2 კაუჭი).

სახელურს ვათავსებთ ქვემოდან 1/3-ით ზედა დამატებით ხაზში, შუა მესამე ნაწილში ვწერთ მარყუჟს, ჩავდივართ სწორი დახრილი ხაზის გასწვრივ, ვასრულებთ შემობრუნებას ადგილზე, აწევთ კაუჭის გასწვრივ 1-2 მმ ზემოთ. სამუშაო ხაზის ზედა სახაზავი, ჩაწერეთ „საიდუმლო“, „საიდუმლო“-ს მიხედვით ქვემოთ, მოაბრუნეთ ადგილზე, მიამაგრეთ შუაზე.

პატარა (2 სწორი დახრილი, 2 კაუჭი).

კალამს ვათავსებთ სამუშაო ხაზის ზედა სახაზავზე, ჩავდივართ სწორი დახრილი ხაზის გასწვრივ, ვასრულებთ შემობრუნებას ადგილზე, აწევთ კაუჭის გასწვრივ შუამდე, ვწერთ "საიდუმლო", "საიდუმლო" სწორი დახრილი ხაზის გასწვრივ ქვემოთ, შემობრუნდით ადგილზე, მიამაგრეთ შუაზე

დაწერე ასო I სამუშაო რვეულებში

ასოს სწორი მართლწერა დააკავშირეთ დასრულებულ ამოცანასთან

მხოლოდ ერთი წუთი

ტანვარჯიში თვალებისთვის

ჩვენ ვეხმარებით უცხოპლანეტელებს გალაქტიკის გაწმენდაში. თვალით მივყვებით მეგობრებს.

ბავშვები თვალით მიჰყვებიან მოძრავ საგანს, რაც ხელს უწყობს თვალის დაავადებების თავიდან აცილებას და მხედველობის დაძაბვას.

5 ეტაპი. ცოდნის პირველადი კონსოლიდაცია და სისტემატიზაცია

სურათები დიაგრამებით: სპილო, ვარდი, ციგა, ტყე, მელა, მშვილდი, ვეშაპი, ფოთოლი, ღერო მაგიდაზე

საჩვენებელი მასალა იგივე სურათებით.

საგანმანათლებლო ურთიერთქმედების ორგანიზება და გაჩენილი საკითხების განხილვა.

შესაბამისი უნარებისა და შესაძლებლობების განვითარება.

სირთულის შემთხვევაში ინდივიდუალური დახმარება.

ფრონტალური დათვალიერების ორგანიზება

აირჩიეთ მხოლოდ ის სურათები, რომელთა სათაურები შეიცავს ხმას [I]

განსაზღვრეთ ბგერის [I] ადგილი სიტყვაში, მონიშნეთ ეს ადგილი დიაგრამაზე წითელი კვადრატით.

შეასრულეთ დავალება მასწავლებლის მითითებების მიხედვით. იპოვეთ ბარათები, ჩადეთ წითელი კვადრატი ბგერის ნაცვლად [I]

ხმის ანალიზისა და სინთეზის ჩატარების უნარი.

მოქმედების მეთოდებსა და პირობებზე რეფლექსია, პროცესისა და მოქმედების შედეგის კონტროლი და შეფასება.

განსაზღვრული კრიტერიუმების მიხედვით ანალიზის ჩატარების უნარი.

დისკუსიაში მონაწილეობის უნარი; მოუსმინეთ და გაიგეთ სხვები, გამოხატეთ თქვენი აზრი.

იყავით კრიტიკული თქვენი მოსაზრებების მიმართ.

სტუდენტთა პოზიციის გათვალისწინებით ერთობლივი საქმიანობის ორგანიზებისა და განხორციელების უნარი. დასვით კითხვები.

ამოცანის სირთულის გათვალისწინების უნარი,

მუშაობის დროს საკუთარი მოქმედებების კონტროლის უნარი,

საკუთარი საქმიანობის შედეგში ცვლილებების შეტანის უნარი, ამ შედეგის შეფასების საფუძველზე თავად მოსწავლის, მასწავლებლის მიერ.

ეტაპი 6.

შეჯამება

ანარეკლი

რა ხმა გაეცანით კლასში? ([და])

ბგერა [I] ხმოვანია თუ თანხმოვანი?

რომელი ასო წარმოადგენს ბგერას [I]?

რეფლექსიის განხორციელება:

რომელი ამოცანები მოგეწონათ?

უპასუხეთ მასწავლებლის კითხვებს.

შეაფასეთ მათი მუშაობა.

ცოდნის შეჯამების, ანალიზის, შედეგების კონტროლისა და შეფასების უნარი.

კითხვებზე პასუხის გაცემის, მოსმენისა და გაგების უნარი

შედეგების მიხედვით ეტაპობრივი კონტროლის განხორციელების უნარი